A japán második negyedéves GDP a vártnál kisebb mértékben, 1,7 százalékkal esett vissza (negyedév/negyedév) az adóemelésnek köszönhetően. Így nem meglepő, hogy a fogyasztás 5,2 százalékkal szánkázott lefelé. Ez nagymértékű csökkenés, hiszen csak 3,7 százalékos visszaesést várt a piac. Kínában számos adat látott napvilágot, és általánosan elmondható, hogy mindegyik gyengébb lett a vártnál.
Tegnap a DAX nagyot esett az újabb orosz hadgyakorlat hírére, de a mai napon már megnyugvás jöhet, hiszen a humanitárius orosz szállítmány kapcsán teljes egészében az ukrán feltételek fognak érvényesülni. Ráadásul technikailag is úgy néz ki, hogy a német indexre ráfért egy kis korrekció, és a mai napon folytathatja a korábban megkezdett emelkedést. Persze ebben a fázisban (az alj környékén) általában hevesebbek a mozgások és törékenyebb az emelkedés.
A BUX esetében továbbra is pesszimisták vagyunk. Az OTP péntek reggel teszi közzé a gyorsjelentését, ahol a tisztított eredményt lesz érdemes nézni, mert az lesz összehasonlítható a konszenzussal. Ugyanis komoly leírások jöhetnek a devizahiteles csomag és az ukrán operáció kapcsán. Ezekkel kapcsolatban viszont nagyon megosztott az elemzői közösség. Így a nettó eredmény átlagtól való szórása nagyon nagy.
USA
Piacmozgató makrogazdasági adatok hiányában főként hangulatalapú kereskedés volt a tengerentúlon, és az indexek valójában egy szűk sávban oldalaztak zárásig (Dow -0,05%, Nasdaq - 0,28%, S&P500 -0,15%). A Dow Jones index komponensei is eléggé vegyesen teljesítettek, a legnagyobbat a Microsoft (0,9%) emelkedett, a leggyengébben pedig a General Electric (-0,7%) teljesített.
A Bloomberg értesülései szerint az Apple beszállítója elkezdte gyártani a legújabb iPad készülékeket. A 9,7 inches változat a harmadik negyedév végén kerülhet a legkorábban a boltokba. Az új iPad Mini pedig az év végén lehet elérhető legkorábban. A Fitch Ratings tegnapi jelentésében arra figyelmeztette a befektetőket, hogy jövőre az erősödő feltörekvő piaci verseny miatt akár a piaci részesedésének negyedét is elveszítheti az Apple. Kínában és Indiában a helyi cégek eszközei lényegesen olcsóbbak, mint az Apple termékei, ezért ezek eladásai nagyot növekedhetnek a következő negyedévekben a hitelminősítő szerint.
A gyorsjelentési szezon végéhez közeledünk, de ma két fontosabb negyedéves jelentés is érkezik, a Cisco Systems és a Deere publikálja számait. A júliusi kiskereskedelmi forgalmi adatok 14:30-kor érkeznek.
Európa
Továbbra sem tudják az európai indexek függetleníteni magukat az orosz-ukrán történésektől. A FTSE 100 indexet kivéve (amely nullában zárt) a DAX és a CAC 40 index is esett, 1,21%-kal és 0,85%-kal. Az orosz külügyminiszter nem érti, hogy Kijev miért állítja azt, hogy a segélyszállítmányok útvonalát illetően nem történt meg a megállapodás. Az orosz fél szerint elfogadták az ukrán feltételeket, azonban az nem tisztázott, hogy a szállítmány melyik napon lépheti át a határt.
A mai napon számos makroadat érkezik Európából. A sort a német, a spanyol és a francia inflációs adat kezdi meg, ezt követi az euró zónás ipari termelési adat, és nem feledkezhetünk meg a brit jegybank negyedéves inflációs jelentéséről sem, amit a jegybankelnök, Mark Carney beszéde követ majd.
Olaj, arany
A növekvő USA kínálat továbbra is nyomás alatt tartja a WTI árát: jelenleg 97,2 dollár az árfolyam. Az Egyesült Államok nyersolaj készlete 229 ezer hordóval nőtt, miközben a hírek szerint a líbiai Ras Lanuf kikötőből elindult az első export szállítmány. A kínálat benzinből is bőséges: a becslések szerint 2,7 millió hordóval nőtt a készlet. Az arany esetében továbbra is a geopolitikai feszültségek tartják magasban az árat. Az ukrán helyzet, a közel-keleti konfliktus továbbra is élénken tartja a keresletet, még a pénzügyi befektetők körében is ismét keresett lett a nemesfém.
Devizák
A dollár gyengülése átmenetire sikerült, hiszen tegnap az EUR/USD kurzusa az 1,3340-es szinteket is megjárta az egy nappal korábbi 1,3400-es szintek után. A kockázatkerülés elsődleges haszonélvezője továbbra is a dollár a nemesfémek és a svájci frank helyett.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index pedig 0,4%-ot esett. Nagyot esett a második negyedéves japán GDP, de még így is felülmúlta a várakozásokat. A második negyedéves GDP évesített alapon 6,8%-kal esett vissza, míg a várakozás ennél nagyobb, 7,0% volt. A visszaesés fő oka, hogy az áprilisi ÁFA emelés következményeként csökkent a fogyasztás mértéke. A GDP csökkenés negyedév/negyedév alapon 1,7%-nak felelt meg. Ebben az esetben a piaci várakozás 1,8%-os csökkenés volt.
Lényegében az összes ma megjelent júliusi kínai makroadat gyengébb lett a várakozásoknál. A kiskereskedelmi forgalom a várt 12,5% helyett 12,2%-kal bővült. Az ipari termelés 9%-os bővülése is elmaradt a 9,2%-os konszenzustól. Szintén elmaradt a várakozásoktól az új hitelkihelyezések volumene. Júliusban 385,2 milliárd jüannyi hitelt helyezett ki a bankrendszer, míg a piac 780 milliárdnyi összegre számított, ami a legrosszabb érték a globális pénzügyi válság óta. Azonban ez a statisztika meglehetősen volatilitsnek bizonyult eddig is.
A dél-koreai munkanélküliség a várt 3,5% helyett 3,4% lett júliusban. Az Alibaba szeptember harmadikával kezdődően 2 hetes roadshowra megy az IPO előtt. A jelenlegi hírek szerint a részvények az első kereskedési napja szeptember 16-án lesz. A Sony árfolyama 2,6%-ot emelkedett, miután a PlayStation 4 eladásai elérték a 10 milliót, megelőzve a rivális Microsoft XBox konzolját.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.