Az első kibocsátás néhány héten belül várható az ÁKK sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint, az összérték néhány százmillió euró (50-60 milliárd forint) körül lehet. Kamatfizetés évente kétszer lesz, júniusban és decemberben. A kamat meghatározásnál az Eurostat által megadott tényinflációt veszik alapul, nem az előzetes adatot, így a kamat az euróövezet áprilisi és októberi inflációs adatához fog kapcsolódni. Ennek alapján az első periódusra vonatkozó kamat 5 százalék körül várható.
Exportpiacon aktív kkv-knak is érdekes lehet
A kibocsátás módja adagolt lesz, vagyis nem kell jegyezni a kötvényeket, hanem a készletből azonnal megvásárolhatók lesznek, meghatározott árfolyamon. Amennyiben elfogy a felkínált mennyiség, úgy a kincstár rábocsáthat, illetve új sorozatot dobhat piacra. A tervek szerint a forgalmazók bizonyos összeghatár felett visszavásárlási árat jegyeznek majd. A P€MÁK értékesítéséről, annak feltételeiről a potenciális partnerekkel előrehaladott tárgyalások folynak, a forgalmazók listáját a szerződések aláírása után hozza nyilvánosságra az adósságkezelő.
Az ÁKK szerint az inflációhoz kötött kamatozás miatt a kötvény vásárlói köre korlátozott, ezért nem számítanak arra, hogy például befektetési bankok nagy mennyiségben vásárolnak belőle. A lakosság mellett azonban a papír az exportpiacon aktív kis- és közepes vállalkozások számára jó befektetési lehetőséget kínálhat – mondta el Borbély László András az MTI tudósítása szerint a sajtótájékoztatón.
Az éves tervben szereplő devizakötvény csak az IMF megállapodás után
Borbély László András szerint az IMF megállapodásra szükség van, mert az biztonsági hálót jelent az országnak. A piac azt nézi, hogy kinek mennyi tartaléka van. Az MNB havonta közli a devizatartalék és egyéb eszközök állományát, ami általában megnyugvással tölti el a piacot. A hitelkeret azonban egy olcsóbban fenntartható tartalékot jelent. A jelenlegi tőkepiacon az ÁKK képes finanszírozni a magyar államadósságot. Egy új kibocsátás pedig mindig a piaci helyzettől függ.