Az utóbbi komoly meglepetést okozott, míg az előbbire számítani lehetett azok alapján, hogy korábban az EKB már megbízta a Blackrock leányvállalatát (Blackrock Solution) az eszközvásárlások kidolgozásával. Így a DAX index is a kezdeti csökkenést követően méretes pluszba lendült, amelyet komoly fluktuáció követett. Szinteket láthatunk 9.710, 9.880-nál, amely fölött már csak a történelmi maximum van. Lefelé a 200 napos mozgóátlag a támasz (9.525 pont). Az USA-ban tovább küzd az S&P500 a 2.000 pontos lélektani szinttel, s éppen lefordulni készül róla.
Az első támasz a 20 napos mozgóátlag és a korábbi tető, amely 1.979 pontnál található. A BUX is ellenállásoz érkezett az elmúlt napok száguldását követően, e fölött az ellenállást 19.200 pontnál, míg a támaszt a 200 napos mozgóátlagnál találjuk 18.200 pontnál. Miközben a vezető piacok lefelé mutatnak ma reggel, napközben az amerikai munkaerő piaci adatok, s az ukrán – orosz, a Nato tárgyalások és a várható európai szankciók bejelentése hozhat mozgást a piacokon.
USA
Gyengén teljesítettek az amerikai piacok a tegnapi kereskedésben. Nyitás után még enyhe emelkedést láthattunk, ezt követően azonban elindult a lejtmenet és pirosban zártak az indexek, ráadásul az S&P500 a bűvös 2.000 pont alá került (Dow -0,05%, Nasdaq -0,23%, S&P500 -0,14%).
Az ADP jelentése szerint augusztusban 204 ezerrel nőtt a munkahelyek száma a versenyszférában. Ennek azonban annyira nem örülünk, mert a szám 16 ezerrel kevesebb az elemzői várakozásoknál, miközben az előző havi adatot 218 ezerről 212 ezerre módosították. A friss segélykérelmek száma 302 ezerre emelkedett, ami 2 ezerrel gyengébb a piac által vártnál.
Az ISM szolgáltatóipari indexe a júliusi 58,7 pontról 59,6 pontra emelkedett, felülmúlva az elemzői várakozásokat (57,7 pont). A mutató 2005 augusztusa óta nem látott magasságokba emelkedett. Az Intel tegnap egy női luxuskarkötőről rántotta le a leplet. A MICA (My Intelligent Communication Accessory) névre hallgató eszközt az Opening Ceremony divatházzal együtt fejlesztette ki a társaság, a kijelzője zafírüvegből készült és féldrágakövek díszítik. Az okos karkötő a beérkező SMS-ekről és e- mailekről értesíti a viselőjét, illetve naptárbejegyzések és különböző emlékeztetők megjelenítésére is képes az eszköz. A papír árfolyama közel 1%-ot emelkedett.
Az előzetes híreknek megfelelően Nevadában épül a Tesla új gyára, melyet csak „gigafactory” néven emlegetnek. Gyártási kapacítása 2020-ra 35 gigawattóra/év kibocsátás lesz, ami alkalmas 500ezer Tesla legyártásához. Nevada mellett az egyik legfontosabb érv a napsütéses órák magas száma volt, amire azért van szükség, mert jelentős naperőműpark is létesül a gyárhoz. Ezen kívül a gyártól 220 mérföldre egy gazdag lítium bánya is található, ami a fő alkotóeleme az akkumulátornak.
Carl Icahn a híres befektető, lezárta a Family Storesban lévő 3,6%-os részesedését, aminek köszönhetően 200 millió dollár nyereséget könyvelhetett el ezen a befektetésén. A JP Morgan felülsúlyozásról semlegesre minősítette le a GoPro részvényeit, a társaság árfolyama 6,6%-os mínusszal zárta a kereskedést.
Fontos makrogazdasági adatok érkeznek ma délután, a szokásos havi munkaerőpiaci adatokra figyelhetnek a befektetők (nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak változása, munkanélkülségi ráta).
Európa
Valósággal felrobbant a piac az EKB döntésére tegnap, aminek köszönhetően a DAX index 1,02%- os, a CAC 40 index 1,65%-os pluszba lendült, miközben a FTSE 100 index nulla környékében zárt. Ahogy már a bevezetőben is említettük az EKB felkavarta az állóvízet. A testület 10 bázisponttal 0,05%-ra csökkentette az irányadó rátát, 0,3%-ra az egynapos hitelrátát és -0,2%-ra az egynapos betétrátát. Ez egyértelmű célzás a bankoknak arra, hogy „kötelező érvényűen” vegyenek részt a hosszú távú refinanszírozási programban (TLTRO). Továbbá a régóta várt eszközfedezetű értékpapírok (senior ABS) és kötvények vásárlását is elkezdik idén. Az inflációs folyamatok horgonyozottságát jól mutatja, hogy az idei átlagos infláció 0,9% lehet (korábbi becslés 1,0%), míg jövőre 1,1%, két év múlva 1,4%-on állhat a mutató érétke, ergo a 2%-os középtávú inflációs cél továbbra sem fenyeget.
A Financial Times értesülései szerint az 1000 milliárd rubelnél (27 milliárd dollár) nagyobb eszközállományú és bevételük több mint felét kőolaj vagy ebből készült végtermék értékesítéséből realizáló vállalatokra vonatkozó orosz szankciók legnagyobb vesztesei a Rozsnyefty, a Gazprom Nyefty és a Transznyefty. Porosenko péntek délutántól tűzszünetet rendelhet el, ha létrejön a békemegállapodás a minszki ülésen. A találkozón a felkelők képviselői is részt vesznek a tervek szerint. A tegnap kezdődött kétnapos NATO csúcsról kiszivárgó információk mellett a 10:30-kor érkező brit inflációs várakozások és a 11 órás euró zónás GDP adatra figyeljünk.
Olaj, arany
Az erős dollárt megsínylette az arany árfolyama, a reggeli 1.269 dollárról 1.261 dollárra zuhant a nemesfém kurzusa. A friss statisztikák szerint az ETF-ekben tartott arany mennyisége a júliusi emelkedést követően augusztusban ismételten csökkent, ami szintén nem támogatja az arany emelkedését.
A WTI tegnap is tovább folytatta egész hetes csökkenését, miután a finomítók csökkentették termelésüket, ahogy véget ért az üzemanyag fogyasztási csúcs a nyár végével és sok vállalat szeptemberre, illetve októberre időzíti a karbantartási munkálatokat. A líbiai kitermelés stabilan napi 725 ezer hordón maradt, azonban kissé hosszabb távon már a kitermelés emelkedésére lehet számítani. A WTI típusú olaj árfolyama 94,4 dollárra csökkent.
Devizák
Az EUR/USD kereszt az 1,3150-es szintről 1,2930-ig szakadt az EKB beelentésére tegnap. A hosszútávú dollárerősödésre vonatkozó víziónkat továbbra is fenntartjuk. A forint euróval szembeni mozgása már közel sem mutatott ilyen mértékű elmozdulást. Egy átmeneti 312 leszúrást követően az EUR/HUF jegyzése visszakapaszkodott a 313-as szintek fölé. A devizahiteles ügy rendezése miatt a régiós devizákkal szemben lemaradó lehet a hazai fizetőeszköz a következő hetekben, hónapokban.
Távol-Kelet
A HangSeng 0,3%-ot esett, viszont a Sahnghai index 0,3%-ot, a Nikkei pedig 0,1%-ot emelkedett. A japán pénzügyminiszter egy nyilatkozatban arról beszélt, hogy további fiskális stimulus jöhet, annak érdekében, hogy ellensúlyozzák az ÁFA emelés hatását (áprilisban 5%-ról emelték 8%-ra és jövő év elején 10%-ra tervezik emelni). Egyúttal azt is elmondta, hogy a kormány közelről figyeli a gazdasági folyamatok alakulását. Az USDJPY árfolyama 105 fölé emelkedett, ahol utoljára 2008-ban járt a devizapár.
Hétfő óta körülbelül 30%-kal haladja meg a Shanghai index forgalma a 30 napos átlagforgalmat, melynek oka, hogy a határidős kontraktusokra csökkentették a margin követelményt, vagyis nagyobb tőkeáttétellel kereskedhető az index, ami pozitívan hatott a likviditásra.
Határidős piacok
Lefelé mozognak a határidős piacok a reggeli kereskedésben.