Ma reggel egyébként a kínai export adatoknak örülhettünk, hiszen a stagnálás helyett hatalmas, 10 százalék fölötti növekedést mutatott. Ugyanakkor Japánban, a termelőgépek rendelés állománya nem várt hatalmas zuhanást mutatott decemberben. A jó hangulatot tisztán tükrözi, hogy ennek ellenére is emelkedni tudott a japán tőzsde a mai kereskedésben.
Továbbra is az S&P500 tekinthető a vezető indexnek (a Nasdaq-kal egyetemben), amely nem csak a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölé emelkedett tegnap, hanem a vételi jelzés is megérkezett az MACD indikátorban. A korábbi csúcs már csak 30 pontra, azaz 1,6 százalékra van a tegnap záró árfolyamtól.
A DAX esetében szintén bekövetkezett a 20 és a 30 napos mozgóátlagok áttörése, de a vételi jelzés megérkezése mára várható. Ugyanakkor 9.540 pont környékén egy szintet látunk, amely megakaszthatja az emelkedést, és akár kisebb vagy nagyobb csökkenést is okozhat. Az előbbi esetben csak a 20-30 napos mozgóátlagok visszatesztelésére számítanánk. Mindenesetre a rövidtávú mozgások tekintetében az S&P500 indexet érdemes figyelni.
A BUX, habár lemaradó, szintén megindult a támaszról a 200 napos mozgóátlag felé. A MOLtegnap a 20 napos mozgóátlagig kapaszkodott. Ha igaz a vezető indexekbe vetett hitünk, akkor áttöri azt. A Magyar Telekom a 200 napos mozgóátlagon billeg, a tegnapi korrekció után az is újra emelkedhet. A Richter a 200 napos mozgóátlag „érintése” után egyre inkább észak felé kacsingat. Az OTPszintén támadhatja a 20-30 napos mozgóátlagokat, kicsivel a jelenlegi árfolyam fölött. Az MSCI ma fogja átsúlyozni az indexeket. Várakozásaink szerint komolyabb változásra most nem kell számítanunk. Így ma nagy valószínűséggel pozitívban zárhatunk.
USA
Nyitás után meredeken emelkedni kezdtek a vezető tengerentúli indexek, és több mint 1%-os pluszban fejezték be napot. A Dow Jones közel két hónapja nem emelkedett ekkorát (Dow 1,22%, Nasdaq 1,03%, S&P500 1,12%). Janet Yellen beszédét már a meghallgatás előtt közzétették a Fed honlapján. Az elnök asszony alapvetően elégedett a gazdaság állapotával, és a munkaerő-piaci folyamatokkal, de azt is hozzáteszi, hogy van még további tér a javulásra. Az elmúlt hónapokban látott gyengébb munkaerő- piaci adatok csak átmenetinek tekinthetőek, ezért folytatódhat az eszközvásárlási program kivezetése.
Az amerikai képviselőház tegnap megszavazta, hogy 2015 márciusáig megemeljék az adósságlimitet. A határozatot kis többséggel fogadta el az alsóház, a republikánus képviselők közül mindössze 28-an szavaztak együtt a demokratákkal, köztük volt az alsóház republikánus elnöke, John Boehner is. A demokrata többségű szenátusban szerdán szavaznak a kérdésben. Ma a Kraft Foods, a Ciscoés az Nvidia publikálja negyedéves számait.
Európa
Meredek emelkedéssel zártak tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 1,24%, DAX 2,04%, CAC40 1,08%).
Olaj, arany
A WTI ma reggel 100,6 dolláron állt főleg annak a hírnek a hatására, hogy Kína rekord volumenű olajat importált a hazai kereslet és készletezés miatt. A tengerentúli kereslet 12%-kal nőtt év/év alapon. Az arany 1.287 dollár volt ma reggel, a kereskedés elején még ennél is magasabb szinteken állt a nemesfém. Janet Yellen jegybank-elnöknő beszéde némileg lehiggasztotta a kedélyeket, ugyanis a Fed folytatni kívánja likviditás csökkentő programját.
Devizák
Az EUR/USD árfolyama egy felszúrástól eltekintve lényegében alig változott a tegnapi kereskedés során. Janet Yellen meghallgatását követően némileg erősödött a dollár az euróval szemben, de az elmozdulás mértéke nem volt jelentős. A devizapár lényegében a nyitó értéken, 1,364-en fejezte be a kereskedést. Erősödni tudott a forint a tegnapi pozitív nemzetközi hangulatban, aminek hatására az EUR/HUF árfolyama 311,3-ról 310-es érték alá csökkent. Már tegnap délelőtt is volt egy komolyabb forinterősödés, amit délután 4 óra után újabb követett.
Távol-Kelet
A Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett. A tegnap zárva tartó japán tőzsde ma újra kinyitott, de a Nikkei nem tudta bepótolni tegnapi kihagyását, ugyanis az index értéke csak 0,5%- ot emelkedett a vártnál gyengébb japán makroadat hatására. Januárban a kínai export év/év alapon 10,6%-kal bővült, ami messze meghaladta a 0,1%-os várakozást. Az import 10%-kal növekedett az előző év azonos időszakával összehasonlítva, ami szintén meghaladja a várt 4%-os bővülést. A külkereskedelmi többlet a vártnál nagyobb, csaknem 32 milliárd dollár lett.
Japánban a termelőgépek rendelésállománya decemberben a várt 17,4% helyett csak 6,7%-kal bővült az előző év azonos időszakával összehasonlítva, ami hó/hó alapon 15,7%-os csökkenést jelent.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.