Az index két nap alatt majdnem leküzdette 8 nap esését. Ez azt jelenti, hogy a piac amúgy is fogékony az emelkedésre, ami technikailag jó jel. Ez azt vetíti előre, hogy a jövő évben további emelkedésre számíthatunk, párhuzamosan azzal, hogy a gazdaság magára talál, s talán az infláció is megjelenik a világ egy két pontján. A mai napon további emelkedésre számítunk a nemzetközi börzéken és itthon is kicsit jobb teljesítményre számítunk, mint tegnap.
USA
Megtáltosodott tegnap a tengerentúli börze és a szerdai erősödés után még egy lapáttal rátettek az indexek és bőven 2% feletti pluszban zártak. A piacok 2011 novembere óta a legjobb egymást követő két napos rallyt könyvelhették el (Dow 2,43%, Nasdaq 2,23%, S&P500 2,39%). A friss segélykérelmek száma a vártnál 6 ezer fővel kevesebb lett, így összesen 289 ezer kérelmet nyújtottak be a tengerentúlon. A Philadelphiai Fed index gyengébb lett a vártnál, a novemberi 40,8 pontról 24,5 pontra zuhant vissza az index, miközben az elemzők 27 pontra számítottak. A Goldman Sachs semlegesről vételre módosította a FedEx-re vonatkozó ajánlását, 211 dolláros célárfolyam mellett.
A Nike tegnap piaczárás után publikálta negyedéves számait. A tisztított részvényenkénti profit a várt 70 cent helyett 74 cent lett, míg az árbevétel (15%-kal) 7,38 milliárd dollárra ugrott a 7,15 milliárd dolláros várakozásokkal szemben. A decembertől áprilisig tartó megrendelések csalódást keltettek, mert a várt 11% helyett csak 7%-os volt a bővülés. A részvény 3%-ot esett piaczárás után.
Európa
Rátenyereltek a befektetők a buy gombra tegnap. A FTSE 100 index 2,04%-ot, a DAX index 2,79%- ot, míg a CAC 40 index 3,35%-ot emelkedett. A Sziriza, azaz a görög szélsőbaloldali párt hatalomra kerülése esetén véget vetne a megszorító politikának és az ország adósságának részleges elengedéséről is tárgyalna a nemzetközi szervezetekkel. Az IMF tartozást ugyanakkor visszafizetnék.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke bejelentette, hogy megállapodás született az Európai Stratégiai Beruházási Alap felállításáról. Az unió 21 milliárd eurós forrást nyújt, amit 315 milliárd eurós magántőkével próbálnak kiegészíteni. A lényegi rész sokkal inkább az volt, hogy az Európai Tanács elfogadja, ha az Európai Bizottság szemet huny a hiányküszöb vizsgálatakor, abban az esetben, ha a tagállamok az alap forrásait növelik költségvetési forrásokból.
Barack Obama szignója még meg sem száradhatott az újabb körös szankciók bevezetését tartalmazó dokumentumon, máris jelezte a Fehér Ház, hogy az életbeléptetés jogával nem fog élni az elnök. Az egyik szóvivő szerint Amerika kész visszavonni a gazdasági büntetőintézkedéseket, ha Putyin véget vett az agressziónak Ukrajnában.
Az Air France KLM harmadik profitwarningját kénytelen elkönyvelni idén. A 2014-es EBITDA várakozás 200 millió euróval 1,5-1,6 milliárd euróra csökkent a sztrájkok miatt fellépő pluszköltségek és a kisebb utasforgalom miatt.
A német Gfk fogyasztói bizalmi index 8 éves csúcsra, 9 pontra emelkedett az előző havi 8,7 pontról. A termelői árindex is felülszárnyalta a várakozásokat, hiszen éves alapon 0,9%-kal esett vissza az elemzők által becsült 1,1%-os mínusz helyett.
Olaj, arany
A dollár erősödése és a piacokon tapasztalt vételi kedv 1.184 dollárig passzírozta az arany árfolyamát. A WTI árfolyama lemásolta a tegnapi mozgást és az 58 dolláros szintekről 54,7 dollárig esett, amiben a szaúdi olajminiszter vastagon benne volt azzal a kijelentésével, hogy optimista a jövőbeli globális kereslet alakulásával, ami burkoltan azt jelenti, hogy ők bizony nem fognak a kitermelési kvótájukon vágni.
Devizák
A dollár erősödése az 1,2280-as szintekig tartott ki az euró ellenében tegnap, ami a december havi lokális mélypontnak felel meg. Megfordult a széljárás a forint piacán is. Az EUR/HUF kereszt a 315,3-as szintekről két figurát jött vissza, ezzel teret nyitva a 312-es szint visszatesztelésének.
Távol-Kelet
Ázsiában is pozitív a hangulat korán reggel, aminek köszönhetően a Hang Seng index 1,35%-os, a Shanghai index 1,58%-os, a Nikkei 225 index pedig 2,39%-os pluszban zárt. Nem változtatott a 0,1%-os irányadó rátáján a japán jegybank. A tanácstagok a gazdaság állapotával kapcsolatban optimistább hangvételt ütöttek meg, ugyanakkor az olajáresés miatt a 2%-os inflációs cél elérése még messze van.
A kínai statisztikai hivatal újraszámolta a 2013-as GDP-t és a korábbi 56.880 milliárd jüan helyett 58.800 milliárd jüant hoztak ki a számolás végén. A módosítás azonban az idei GDP számokat nem fogja érinteni.
Határidős piacok
Masszív pluszban tartózkodnak a határidős piacok.