Itthon a Richter a vártnál gyengébb eredményt tett közzé. Szegény embert még az ág is húzza: gyengülő rubel, megugró kutatási költségek állnak továbbra is szemben ígéretekkel. A MOL-nál pozitív meglepetés a finomítás területén. Duplázó újraelőállítási költségekkel számított eredmény, és a fogyasztás dinamikusan növekszik (+6 százalék). Ráadásul a kitermelés is növekedhet az elkövetkező negyedévekben. A Magyar Telekom a vártnak megfelelően javuló eredményről számolt be az alacsonyabb amortizációnak és az alacsonyabb pénzügyi költségeknek köszönhetően.
Összességében továbbra is pozitív a hangulat a börzéken, és az eredmények is enyhén biztatóak. Technikailag is mehetnének tovább az indexek. Így a reggeli negatív határidős indexek ellenére mind Európában, mind itthon emelkedést várunk a nap végére.
USA
Vegyes volt a hangulat a tegnapi kereskedés során a tengerentúlon, a Dow Jones és az S&P500 index soha nem zárt még olyan magasan, mint tegnap (Dow 0,58%, Nasdaq -0,06%, S&P500 0,59%). Az ADP által publikált foglalkoztatottsági adat 230 ezerrel nőtt októberben, amely 10 ezer fővel jobb a várakozásoknál. Az előző havi 213 ezres adatot felfelé módosították 225 ezerre. Az ISM szolgáltatóipari index 57,1 pontra esett októberben, amely alulmúlja az 58 pontos várakozásokat, és a z előzetes 58,6 pontot. A foglalkoztatottsági almutató 58,5 pontról 59,6 pontra emelkedett, amely 9 éves csúcsot jelent.
A Markit szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe már a negyedik hónapja emelkedik. Az előzetes 57,3 pont után 57,1 pont lett a mutató végleges értéke októberben. A Time Warner piacnyitás előtt publikálta negyedéves számait. A társaság tisztított nettó profitja 97 cent lett az előző negyedévben, felülmúlva a 94 centes várakozást. A társaság árbevétele 3%-kal 6,24 milliárd dollárra emelkedett, amely szintén jobb a 6,16 milliárd dolláros konszenzusnál. A menedzsment megemelte az idei évre vonatkozó várakozásait is, a tavalyi 3,51 dollárról 18-20%-kal bővülhet idén a tisztított részvényenkénti profit. A társaság árfolyama 4%-kal emelkedett.
A non-GAAP számviteli szabályok szerint a Tesla harmadik negyedéves eredménye meghaladta a várakozásokat a főbb sorokon. A társaság árbevétele 932 millió dollár lett, felülmúlva a 889 millió dolláros várakozásokat, a részvényenkénti profit pedig 2 cent lett, szemben a várt 7 centes veszteséggel. A cég rekord mennyiségű (7.785 db) Model S-t adott el a harmadik negyedévben, amely mindössze 100 db-bal marad el az elemzői becslésektől. Az észak-amerikai megrendelések annak ellenére növekedtek, hogy a tengerentúli üzemben júliusban le kellett állítani a termelést. Az idei évben azonban a korábban várt 35.000 helyett 2.000 darabbal kevesebbet fog tudni gyártani a társaság a nyári leállás miatt. A negatívumok közé lehet még sorolni, hogy a Model X tömeggyártásának elkezdésére még egy évet várni kell. 2015 végére a Tesla már több mint 2.000 járművet fog tudni gyártani heti szinten. Piaczárás után közel 7%-kal emelkedett a társaság árfolyama.
Európa
A hét eleje óta tartó esés után tegnap emelkedni tudtak az európai indexek. A FTSE 100 index 1,32%-os, a DAX index 1,63%-os, a CAC 40 index 1,89%-os pluszban zárt. Kijev felfüggesztheti az állami kifizetéseket az orosz szeparatisták által megszállt területeken. Az újonnan megválasztott, de el nem ismert vezetők közvetlen tárgyalásokat folytatnának Kijevvel, amit az ukránok egyértelműen elutasítanak.
Ben Bernanke szerint az EKB-nak több idő kell ahhoz, hogy az amerikai típusú monetáris lazítást átültesse Európára. Azzal példálózik, hogy az ő regnálása alatt is aggódtak a defláció miatt, azonban az első QE program bevezetése óta eltelt 4 év őket igazolja. A nap legfontosabb eseménye az EKB kamatdöntő ülése lesz. A kamatok tekintetében nem számít változásra a piac, azonban a kommunikáció erőteljesebb lehet, főleg a napokban közzétett euró zónás GDP és inflációs adatok megvágása után.
A kora reggeli, vártnál sokkal gyengébb német gyáripari megrendelések után a brit ipari termelési adatra és kamatdöntő ülésre figyelünk.
Olaj, arany
A WTI 78,5 dollárig süllyedt ma reggel. Tegnap jelentős volatilitás volt a WTI piacán, a süllyedő készletadatokra jelentősen ugrott az árfolyam. A hírek szerint Cushingban 551 ezer hordóval esett a nyersolaj készlet nagysága, ami az első csökkenés ebben a hónapban. Szintén olajár emelő tényező, hogy a líbiai El Sharara mező kitermelését sztrájk miatt felfüggesztették. Az El Sharara mintegy 300 ezer hordó nyersolajat termel naponta.
Az arany kurzusa 1,147 dollárig emelkedett. A piac elsősorban technikai okok miatt emelkedett. Az aranyra továbbra is negatívan hat az erős dollár és a Fed kamatemelési várakozásai. A piac figyeli az arany/ezüst spread-et is, ami az elmúlt 5 évben most a legnagyobb. Ez további aranyáresést vetít előre.
Devizák
Az EUR/USD kereszt az 1,2550-es szintekről 1,2460-ig esett tegnap, majd onnan a nap végén visszaküzdötte magát a lélektanilag fontos 1,25-ös támaszszint fölé. A mai EKB kamatdöntő ülés és az amerikai munkaerő-piaci adatok tükrében komoly volatilitásra számítunk. A forint eddig bírta, és sokadik nekifutásra átvitte a 200 napos mozgóátlagot, aminek köszönhetően a 309-es szintekről a 311-es szint közelébe emelkedett.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot esett, miközben a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett. Az ausztrál munkanélküliségi ráta a várakozásoknak megfelelően a szeptemberi 6,1%-ról 6,2%-ra emelkedett annak ellenére is, hogy a foglalkoztatottság a várt 20 ezer fő helyett 24,1 ezer fővel bővült.
A Lenovo eredménye 19%-kal 262 millió dollárra emelkedett, felülmúlva a várakozásokat. A javulás a PC szegmensnek köszönhető, ahol sikerült növelnie piaci részesedését a gyártónak. Ugyanakkor az okostelefonok piacán már a Xiaomi is beelőzte.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a negatív tartományban voltak.