A felmérés szerint a tényleges fizetési idő, azaz a számla keltétől annak kifizetéséig terjedő időszak az idén tovább emelkedik, ami fokozza a csődveszélyt, és hozzájárulhat a már tapasztalható csődhullám erősödéséhez. A Coface szerint Magyarországon 2003 óta figyelhető meg a fizetési morál folyamatos romlása, a jelenleginél a Bokros csomag idején volt rosszabb a helyzet, amikor a fizetési napok száma meghaladta a 230-at is.
A felmérés szerint a térségben legfegyelmezettebben a lengyelek fizetnek, 41 napra, míg a legrosszabb adósok a horvátok, ők 315 napra egyenlítik ki a számlát. A Coface elemzése szerint 2008 első kilenc hónapjában 11 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos magyar cégeljárások száma. Némi lassulás tapasztalható ugyan a növekedés mértékében, de ez köszönhető egyrészt annak is, hogy az elmúlt években magas volt a bázis. A Coface elemzői szerint a másik befolyásoló tényező az, hogy a harmadik negyedévben e tekintetben még nem volt érezhető a globális pénzügyi válság hatása.
A Coface szerint a válság következményeit még a szakemberek sem tudják pontosan előre jelezni, az azonban már most egyértelműen kijelenthető, hogy a pénzhiány, a hitelhez jutás feltételeinek szigorítása hozzájárul a fizetési idő meghosszabbodásához.
A Coface úgy véli, hogy a nem fizető vevők köre kockázatelemzéssel számottevően csökkenthető lenne, ám ennek hiányában egyre gyakoribb, hogy a szállító nem kapja meg jogos követelését. Ilyenkor kerülnek elő a különféle behajtási technikák, bár ezek egy részét inkább a kényszer, mint a jogszerűség határozza meg.
A közlemény szerint míg korábban a lejárat után 60-90 nappal csökkent a követelés érvényesíthetőségének lehetősége, napjainkban már legkésőbb a 30. naptól célszerű következetes és professzionális követeléskezelési eszközöket alkalmazni.