Az alumíniumipari óriás a várakozások szerint 26 centes profitot hozhat az idei első negyedévben, ami szignifikáns javulás az egy évvel ezelőtti 7 centhez képest, de csökkenés lenne az előző negyedévi 33 centes egy részvényre jutó profithoz képest. Persze a fontos információ a cég által megfigyelt globális alumínium iránti kereslet, amelyet a befektetők árgus szemmel fognak figyelni, mint konjunktúra indikátort. Az adatokat az amerikai piacok zárása után tudhatjuk meg.
Mindenesetre az amerikai piacok egyelőre nem igazán tudnak kijönni a csökkenő trendből. Tegnap a vezető indexek a 30 napos mozgóátlagokról fordultak le annak ellenére, hogy a dinamikus indikátorok alapján már akár egy vételi hullám is kialakulhatna. Ez pedig nem a legjobb jel a folytatás tekintetében. A német piacra tekintve továbbra is az erő az úr, annak ellenére, hogy technikailag egy korrekciós periódusban vagyunk, melynek során az árfolyam inkább oldalazik, és azon belül néha pattan egyet a 20 napos mozgóátlagról. Egyelőre itt tartunk, és akár tovább is emelkedhet ma az index.
Olajipari elemzőnk ma reggel publikált riportjában jelentősen, 17.400 forintra megemelte a MOL részvényekre vonatkozó célárát. Az elsődleges ok az emelkedő finomítói árrés, amely a MOL esetében még a piaci átlagot is meghaladja a magasabb finomítói hatékonyság és a jó petrokémiai marzsok miatt. Ráadásul a nemrég meghirdetett újabb optimalizálási program 2017-re újabb 500 millió dollárt fog hozzáadni az eredményhez (EBITDA). Ugyanakkor az alacsonyabb olajár ugyan csökkenti a kitermelési profitot, de lehetőséget is teremt a MOL számára, hogy olajmezőket akviráljon, amire mintegy 4 milliárd eurót tud költeni a cég.
A Minneapolis-i Fed elnök szerint 2016 második feléig nem kellene kamatot emelni. Ez a markáns, az átlagos piaci várakozástól nagyon eltérő vélemény sem segített az amerikai piacoknak. Ebben nyilván az is közrejátszott, hogy az úriember idén nem szavazó Fed tag, jövőre pedig nyugdíjba vonul. Azaz a piac kevésbé ad a véleményére. Mindenesetre ez közelebb van a mi véleményünkhöz, miszerint idén év vége, jövő év eleje lehet az első kamatemelés ideje.
Mindeközben a BUX újra lokális csúcsra szaladt, amely még mindig az ellenállás tartományban van, de annak erősen a felső részében. Az elmúlt napok áremelkedését elsősorban a MOL száguldása hozta, amelyhez felzárkózott a Richter és az Mtel is. Ugyanakkor hamarosan, 13.600 forint környékén megállhat a MOL száguldása, ahol egy ellenállás szint látható. Azaz az első roham lassan véget ér, de ne keseredjünk el, az elkövetkező hónapokban újabbakra számítunk. A BUX index esetében a mai napon összességében oldalazásra számítunk, amely a nap végére negatív is lehet.
USA
A tengerentúli börzéken jó hangulatban indult a kereskedés, napközben is tartották magukat a piacok, de zárás előtt mélyrepülés indult, így a negatív tartományba süllyedtek az indexek (Dow -0,03%, Nasdaq -0,15%, S&P500 -0,22%). Nem érkezett tegnap fontosabb makrogazdasági adat a tengerentúlról, a mai kereskedésben a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvére figyelhetnek a befektetők.
Narayana Kocherlakota, a Minneapolis-i Fed elnök tegnapi beszédében azt fejtette ki, hogy a jegybanknak egészen 2016 második feléig nem kellene az alapkamatot emelnie, mert a munkaerő- piacnak további erősödésre van szüksége. A Wal-Mart mexikói egysége két év óta a legerősebb értékesítési adatot publikálta. A január-március közötti időszakban 9,3%-os növekedést láthattunk év/év alapon, az elemzők 2,9%-ot vártak. Ráadásul az átlagos vásárlónkénti költés 6,2%-kal emelkedett.
A Twitter közel 4%-ot emelkedett arra a pletykára, miszerint a Facebook vagy a Google a közeljövőben felvásárlási ajánlatot tehet a cégre. Kanada megválna a General Motors-ban lévő részesedésétől. A tranzakció során 73,4 millió darab részvényt adnának el, a vevő nagy valószínűséggel a Goldman Sachs lesz.
Piaczárás után érkezik az Alcoa első negyedéves eredménye, amivel elindul a tengerentúli gyorsjelentési szezon. A bevételektől 5,94 milliárd dollárt várnak az elemzők (bázis 5,45 milliárd, előző negyedév 6,38 milliárd dollár), míg az EPS 26 centet tehet ki.
Európa
A görög munkaügyi miniszter tegnapi bejelentése szerint október 1-jétől 650 euróra emelik a jelenlegi 586 eurós havi minimálbért, egyben eltörlik a 25 év alattiak 511 eurós minimálbérét. Kérdés, hogy ezt mennyire nézik jó szemmel a hitelezők.
Egy Moszkvában zajló banki konferencián a jegybank részéről Elvira Nabiullina elmondta, hogy idén több kamatcsökkentésre és intervencióra is sor kerülhet. Utóbbi lépéssel a rubel árfolyamának stabilizálását szeretnék elérni.
A Royal Dutch Shell 46 milliárd dolláros ajánlattal állhat elő a brit BG Group Plc-ért. A 383 pennys vételár mellé fél darab „B” kategóriás Shell részvényt is kapnának a BG Group részvényesei. Az ügylet során a Shell a BG Group 12 milliárd dolláros nettó adósságállományát is megörökölné.
Olaj, arany
A WTI egy hajszállal 53 dollár alatt volt ma reggel, miután tegnap 54 dollár felett is kereskedtek a termékkel. A piac elsősorban a megugró készletadatok miatt aggódik, a várakozások szerint 3,25 millió hordóval nőttek az USA készletei. A tegnapi emelkedés részben abból adódott, hogy a várakozások szerint Irán csak 2016-ban jelenhet meg többlet olajjal a piacon. Szintén fontos változás, hogy az OPEC vezető állama, Szaúd-Arábia nem indítványozza az OPEC kínálatának csökkentését, ami szintén alacsonyan tarthatja az olaj árát.
Az arany ára 1.210 dolláron stagnál, egyelőre jelentős változás nem következett be a kamatok alakulására vonatkozó várakozásokban. Az Minneapolis-i Fed elnök szerint jövő év közepéig nem szabadna kamatot emelni. A dollár erősödése szintén visszavett a nemesfém korábbi lendületéből.
Devizák
A dollár tegnap tovább erősödött az euróval szemben, az árfolyam 1,092-ről 1,081-ig zuhant. Az itt húzódó támasz törésével pedig az 1,05-ös szintet is visszatesztelheti az árfolyam. A mai Fed jegyzőkönyvben szereplő információk akár újabb irányt adhatnak a devizapárnak.
A gyengülő euró segítette a forint jó teljesítményét, a hazai fizetőeszköz 15 hónapos csúcsra kapaszkodott, és a reggeli kereskedésben már 298 alatt jár a forint. A csökkenő trend továbbra is kitart, és nagyon úgy tűnik, hogy rövidtávon van még tere a forint erősödésének.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng 3%-ot, a Shanghai index 0,8%-ot emelkedett. A hongkongi tőzsdeindex látványos emelkedése annak tudható be, hogy a többi ázsiai piactól eltérően az elmúlt napokban zárva tartott.
A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az eszközvásárlási programján a japán jegybank, így az továbbra is 80 ezermilliárd jen. A bejelentést követően a jen enyhén erősödött a dollárral szemben. A japán folyó fizetési mérleg többlete a vártnál lényegesen magasabb lett. A többlet fő oka a szűkülő külkereskedelmi hiány és a külföldről érkező, jenben számított jövedelmek növekedése.
Mark Möbius véleménye szerint egy 20%-os visszaesés nagyon valószínű a kínai részvénypiac esetében, mert az elmúlt hónapokban túl gyorsan emelkedtek a részvényárak. Azonban elsősorban csak egy rövid, átmeneti korrekcióra számít, mivel a részvénypiaci emelkedéssel párhuzamosan az alkalmazott tőkeáttételek is jelentősen nőttek.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodik a főbb határidős piacokon ma reggel.