Így lehetne százmilliárdot spórolni

A készpénznek még mindig jelentős szerepe van a hazai fizetési forgalomban, pedig, ha az észak-európai országokhoz hasonlóan az elektronikus tranzakciók váltanák fel a készpénzes és papír alapú fizetéseket évente 106 milliárd forintot lehetne megtakarítani - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) most először publikált „Jelentés a fizetési rendszerről" című tanulmányában.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A számítás alapját egy tavalyi felmérés adta, amelyben a jegybank a főbb hazai fizetési módok társadalmi költségének becslésére tett kísérletet. A vizsgálat a 2009-es adatok alapján készült, amelyek szerint Magyarországon összesen (a nagy értékű VIBER-átutalásokat nem számítva) 3,7 milliárd darab (421 716 milliárd forint) fizetési műveletet bonyolítottak le. Ennek 84,4 százaléka kötődött készpénzhez. A készpénz nemcsak a lakossági vásárlásoknál és a bérfizetéseknél, hanem a számlabefizetéseknél, a vállalatok egymás közötti fizetéseinél és az állami fizetéseknél is megjelent. Minden harmadik (összesen 100 millió darab) állami befizetés vagy kifizetés készpénz igénybevételével zajlott.

A GDP 1,5 százalékát viszi el a pénzforgalom

A 3,7 milliárd darab fizetési művelet lebonyolítására a magyar társadalom (vállalatok, állam, háztartások összessége) 390 milliárd forintnak (a GDP 1,5 százalékának) megfelelő időt, energiát, anyagot, egyéb erőforrást fordított. Ebből a jegybank tanulmánya szerint évente 106 milliárd forintot lehetne megtakarítani, ha az észak-európai országokhoz hasonlóan a készpénzes és papíralapú fizetéseket elektronikus tranzakciókkal helyettesítenénk. A feltételezett megtakarításból mintegy 24 milliárd forint az állami fizetések racionalizálása jelentené.

A megtakarítás az MNB tanulmánya szerint abból ered, hogy az egyes fizetési módok költségszerkezete drasztikusan eltérő, lényegesen kisebb társadalmi költséggel lehet egy pótlólagos elektronikus fizetési műveletet lebonyolítani, mint egy készpénzes vagy papíralapú fizetést.

Akadályok

A hatékony elektronikus fizetések gyorsabb térnyerését a jegybank szakemberei szerint jelenleg két fő ok akadályozza. Egyrészt, az ország egyes régióiban, illetve a társadalom egyes rétegei számára nem megoldott az alapvető pénzforgalmi szolgáltatásokhoz való hozzáférés: nem rendelkeznek számlával, kártyával, illetve az általuk látogatott kiskereskedelmi egységekben nem lehet kártyával fizetni. Másrészt, a fizetési módok közötti választás során a döntés sokszor nem azok tényleges társadalmi költsége alapján születik meg, mert az a készpénzes fizetési módok esetén sokszor rejtve marad. A látszólag ingyenes, postai készpénzátutalási megbízás használata például társadalmi szinten sokkal többe kerül, mint a közüzemi és egyéb rendszeres fizetések teljesítésére alkalmas elektronikus megoldások (pl. a csoportos beszedés).

Lehetőségek

Terv van, pályázat még nincs
Magyarországon a kereskedelmi-, vendéglátó egységek 30 százalékában van POS-terminál. Az MNB a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kérésére a piaci szereplőkkel összefogva koncepciót dolgozott ki, amely alapján 10-15 ezer POS-terminált lehetne kihelyezni 1,5 milliárd forint összegű pályázati forrásból. Ennek eredményeként a 75 ezres POS-hálózat 20 százalékkal gyarapodhatna. A pályázatot egyelőre nem írták ki.

A hazai pénzforgalom hatékonysága a készpénzmentesítés érdekében tett intézkedésekkel lehetne javítható. Ehhez a jegybank egyebek mellett a kedvezményes alapszámla-konstrukció lehetőségének megteremtését, és egy kártyaelfogadó berendezés (POS terminál) telepítési program indítását tartaná indokoltnak. Emellett a fizetési szokások változásához a kötelező kártyaelfogadás lépcsőzetes bevezetésére, a készpénzhasználat fokozatos korlátozására, a fizetési módok transzparens, alapszolgáltatástól elkülönült árazására, illetve a bankközi jutalék hazai szintjének csökkentésére is szükség lenne álláspontjuk szerint.

Nem lesz erőteljes hatása a tranzakciós illetéknek
A jegybank szakértői szerint a 2013-tól bevezetni tervezett tranzakciós illeték a készpénzmentesítés ellen hathat, növelheti a készpénzhasználatot és erősítheti a rejtett gazdaságot. Mivel azonban az illeték felső korlátja végül igen alacsony lett az MNB álláspontja szerint nem lesz jelentős hatással a pénzforgalomra, valamint a fizetési és elszámolási rendszerek forgalmára.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo