A Digi Sport keddi Reggeli Start című műsorában az Országgyűlés sport és turizmus bizottságának alelnöke emlékeztetett arra, hogy a társasági nyereségadóból igényelhető támogatásokra (TAO) megfogalmazott igény eredetileg összesen 100 milliárd forint körüli összeg volt, ám az öt látványsportág – labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda és jégkorong – vezetői mértéktartóak voltak, így végül évi 26,5 milliárd forintos támogatási keretet hagyott jóvá 2012-re az Országgyűlés. Szalay Ferenc szerint ez a pénz csak töredéke annak, ami a társasági nyereségadóból összesen befolyik.(A The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadásának (WSJE) internetes oldalán olvasható áprilisi beszámoló szerint a társasági adóval kapcsolatos magyar politika instabilitási tényezőt jelent az országban tevékenykedő cégek számára.)
„Ez az összeg még tartható, ennyit a költségvetés még bírni fog a későbbiekben is” – fogalmazott a fideszes politikus, aki érzékeltette, azért is fontos, hogy megmaradjon ez a szint, mert ha ez az összeg kikerülne a támogatási rendszerből, akkor az öt látványsportág akár be is dőlhetne.
„A látványsportágaknál ugyanis a szponzoráció áttevődött ide, a társaságiadó-kedvezményre. Ezek a pénzek ugyan nem a profi sportra mennek, hanem az utánpótlásra, a létesítményekre, a felszerelésekre és a különböző technikai lehetőségekre, de ezek mind-mind meghatározó részei a profi sportklubok költségvetésének is. Azt gondolom, ha ez most kikerülne a rendszerből, akkor nagyon komoly gondot okoznánk az egész magyar sportnak” – mondta Szalay.
Összegzésként hozzátette, hogy a társasági adóból levonható sporttámogatásokra összesen 1800 pályázat érkezett be, s a jóváhagyott 26,5 milliárdos keretből 12 milliárd forint jut a labdarúgásra, 1,5 milliárd a jégkorongra, 4,5 milliárd a kosárlabdára, és ez utóbbihoz hasonló nagyságrendű összeggel gazdálkodhat a kézi- és a vízilabda is. „Szerintem ez egy normális arány, és ne feledjük, hogy ennyi pénz még soha nem folyt be a magyar sportba. Fontos megjegyezni azt is, hogy a pénzek jelentős részét, 60-65 százalékát az utánpótlás-nevelésre lehet felhasználni, így ezzel a lépéssel tulajdonképpen a magyar sport jövőjébe fektetünk be” – mondta Szalay. (Miközben az egyre több terméket és szolgáltatást érintő közvetett adók kulcsa világszerte emelkedik, a társaságiadó-kulcsok már egy évtizede folyamatosan csökkennek.)
Változott az adószabály
A 2011. július 1-től hatályba lépett, és az Európai Unió által is jóváhagyott támogatási rendszer lényege, hogy a szubvenciót nem közvetlenül az állam, hanem magántulajdonú cégek finanszírozhatják meg a sportszervezetek számára. A támogató cégek a juttatásukért cserében társasági adókedvezményt vehetnek igénybe (a rendszer megegyezik a filmgyártás támogatásának adókedvezményével).
A 2012-es adótörvények szerint úgy módosult a látvány csapatsportok támogatására vonatkozó rendelkezés, hogy idéntől a társas vállalkozások már nem csak a hivatásos sportszervezeteket, hanem az amatőr csapatokat is támogathatják. Az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás – juttatás, véglegesen átadott pénzeszköz és térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értéke, az adóévben térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értéke a törvényben meghatározott jogcímeken – adókedvezményre jogosít. Az összeget a cég ráfordításként számolhatja el, valamint a teljes támogatással csökkenthető a számított társasági adó, amennyiben a sportszervezet az összegről igazolást ad.
A kedvezmény viszont az adott évben csak a számított adó hetven százalékáig vehető igénybe, a fennmaradó hányad viszont átvihető a következő három évre. (A jövő évi adókról szóló elemzésünket itt olvashatja.)
110 százalékos kedvezmény
Egy egymillió forintos adomány a gazdálkodószervezet társasági adóját 100 ezer forinttal csökkenti és egymillió forinttal a számított adó értékét. Vagyis egymillió forintos támogatásért cserébe 1,1 millió forint adót nem kell befizetni. A törvény azt is pontosan nevesíti, hogy milyen költségekre fordíthatják a sportszervezetek a támogatásként kapott összegeket és erről a csapatnak igazolást kell kiállítania a támogató felé. A szükséges igazolást azonban csak az a szervezet adhatja ki, amely a minisztérium korábbi pályázatán elnyerte ezt a jogot, nincs köztartozása, valamint a korábban kapott támogatással elszámolt.