Így kaphatunk hiteltörlesztési támogatást adómentesen

2014-től a munkáltató adómentes támogatást nyújthat az alkalmazottjának lakáshitel törlesztésére. A hír belobbantotta sokak fantáziáját, de nem minden megoldás előnyös. A Bankmonitor utánajárt: mi az a forma, ami működőképes, és mi az, ami még ötletnek is rossz.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Érdemes utánaszámolni! – Kép: Pixabay

A nettó bérünkön felül jelentős terhet fizet ki a munkáltató. Nézzünk egy példát: ha 200 ezer Ft a nettó fizetésünk, akkor az a munkáltatónak adókkal járulékokkal együtt 400 ezer Ft összköltséget jelent. Minden egyes forint nettó bér plusz egy forint költséget jelent a cégnek. Jogos hát a kérdés: ha van olyan kifizetési forma, ami adó- és járulékmentes, akkor azzal mind a cég, mind a dolgozó jobban járhat? Amennyiben a korábbi 200 ezer Ft nettó jövedelmet átalakítjuk úgy, hogy 150 ezer Ft-ot kapunk nettó bérként és 75 ezer Ft-ot lakáshitel-törlesztési támogatásként, akkor a teljes cégköltség 350 ezer Ft lesz. Azaz a dolgozó 25 ezer Ft-tal többet kapott, és a cég még így is megtakarított 50 ezer Ft-ot – írta a Bankmonitor.hu.

Érthető, hogy mindenki arra kíváncsi, mindezt hogyan lehet a gyakorlatba átültetni. Ahhoz, hogy erre választ adjunk, be kell mutatni, melyik megoldás miért nem működik.

A nem működő megoldások

1. A bér átalakítása

Amit a fenti példában a Bankmonitor csapata leírt, azaz a bér lecsökkentése és ugyanaz az összeg (vagy valamivel több) kifizetése támogatásként, sajnos, nem működik. Ez esetben ugyanis a NAV (leánykori nevén: APEH) bérjellegű juttatásnak minősítené a támogatást, s így az összes adó-, és járulékterhet (egy csinos kis büntetéssel párosulva) kivetné a cégre. Ami bér volt korábban, az nem lehet lakáshitel-törlesztési támogatás a jövőben!

2. Prémium átalakítása

Igen egyszerű megoldásnak tűnhet elsőre, hogy ha van pár százezer forintos prémium évente, akkor azt alakítsuk át (ugyancsak a „cég és én is jobban járok vele” elv alapján) hiteltörlesztési támogatássá. Amennyiben a prémium fizetése a munkaszerződésünk által meghatározott, akkor ez az előző pontban bemutatott okok miatt nem járható út.

A működő megoldások

1. Lakáshitel-törlesztési támogatás a cafeteria részeként

Cafeteria 2014: mennyi is az annyi?
Habár lényeges módosítások nem léptek életbe január elsejével a béren kívüli juttatások szabályozásában, az egyes kisebb módosítások, valamint az új cafeteriaelemek mellett nem árt újra átszámolni, mennyi is adható kedvezményesen béren kívül.
A legtöbb cégnél a dolgozók béren kívüli juttatásokat is kapnak (pl. utazási támogatás a munkába járáshoz, étkezésre, szabadság eltöltésére felhasználható utalvány, nyugdíj-előtakarékosságot támogató elemek stb.), melyeket összefoglalóan cafeteriának hívnak. Jellemzően a munkáltató lehetőséget biztosít arra, hogy a dolgozók különböző lehetőségek közül válasszanak. A cafeteria formájában nyújtott kifizetés nem adómentes, de lényegesen kedvezőbb költségterhelést jelent, mint a bér formájában kifizetett összegek. Így a lakáshitel-támogatás beemelése a cafeteria részeként ugyanúgy előnyös lehet mind a dolgozó, mind a vállalat számára.

Mire kell figyelni, hogy a cafeteriában adott támogatást a NAV ne kifogásolja:

Mindenki számára elérhető kell, hogy legyen választható elemként. Az egyes dolgozókat nem lehet külön preferálni, azonos bérkategóriához azonos lakáshitel-törlesztési támogatást kell a választás lehetőségeként felkínálni Fontos: a lakáshitel-törlesztési támogatást a munkáltató közvetlenül a banknak kell, hogy utalja! Ha ez nem így történik, akkor rárakódik az adóteher!

A cafeteriakeret bruttó módon is meghatározható: azaz megoldható, hogy a dolgozók béren kívüli juttatási kerete nagyobb legyen, ha lakáshitel-törlesztési támogatást (adómentes tétel) választanak, mint ha egyéb kiegészítő juttatásokat választanának

Cafeteria 2014: minden, amit tudni érdemes!
A jövő évi cafeteriát érintő szabályok nem sokban térnek el a 2013. évi szabályoktól, de azért vannak különbségek: például immár hiteltörlesztésre is adható lakáscélú támogatás.
2. Egyösszegű jutalomként történő kifizetés

Az érvényes szabályozás alapján cégünk bármikor dönthet úgy, hogy indoklás nélkül egyösszegű, nem rendszeres jutalmat fizet számunkra. (Ha van prémium-előírás a szerződésünkben, akkor ez csak azon felül tud megvalósulni, a prémiumot helyettesítve nem). A jutalom kifizetése ugyanolyan terhekkel járna, mint a prémiumé, de lehetőség van rá, hogy adómentesen kifizethető lakáshitel-törlesztési támogatássá minősítse át a munkáltató. Ebben az esetben is közvetlenül a banknak kell utalni a támogatás összegét.

Amellett, hogy az új adómentes támogatással havi hiteltörlesztési terheink némileg könnyebbé válhatnak munkáltatónk közreműködése esetén, fontos tudni, hogy a bankok hitelkínálata is jelentősen átalakult. Az erőteljes kamatcsökkentés hatott a hitelekre is, így akár lényegesen olcsóbb hitellel lecserélhetjük meglévő hitelünket. 15 év hátralévő futamidő mellett, ha 2%-ot tudunk faragni a hitelünk kamatából, akkor az 15% körüli törlesztőrészlet-csökkenést eredményezhet.

A lakáshiteleknek a Bankmonitor oldalán található hitelkalkulátorral számolhat utána!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo