Hiányoznak az újító hazai cégek - Pénz lenne az ötletekre

A közeljövőben pénzhiányra várhatóan nem panaszkodhatnak majd a vállalkozások: egyre több a jó ötletet finanszírozni kész befektető. A kockázati tőke számára izgalmas innovációk területén azonban egyelőre igen jelentős lemaradást látható a kis- és közepes cégeknél.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén megkezdik működésüket az Európai Regionális Fejlesztési Alap által finanszírozott – Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Magvető és Növekedési Alap – alprogramok keretében indult (Jeremie II.). alapok is. Ennek keretében már a korai életszakaszban, a magvető (seed) fázisban lévő kis cégek is tőkéhez juthatnak. A magvető alapok kétszer 150 ezer eurót fektethetnek egy vállalkozásba – mondta Gerő Viktor, az egyik ilyen alap, a Conor Seed Capital Fund partnere, a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA), a Magyar Innovációs Szövetség és az M27 Absolvo által szervezett „Az innováció finanszírozása" című konferenciáján.

A Conor elsősorban az energetika, a mobilfejlesztés, az élelmiszeripart kiszolgáló ágazatok, gépészet területén keres befektetéseket. A cégekkel szemben támasztott legfontosabb követelmények között az egységes elkötelezett csapatot, a növekedéshez szükséges potenciált, az előállított termék iránt mutatkozó valós piaci igényt, továbbá a kész, már piacra vihető terméket, illetve szolgáltatás meglétét emelte ki Gerő Viktor.

Innováció: jelentős elmaradások a kkv-knál

A forrásra, az innováció finanszírozására ezen a területen különösen nagy szükség lenne. Miként azt Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke az eseményen ismertette Magyarország az innovációt tekintve ugyan az alsó-közép mezőnybe tartozik Európában, a kis- és közepes vállalkozásoknál azonban jelentős elmaradások vannak, jó eredményeket a jellemzően külföldi tulajdonú nagyvállalatoknál tudunk felmutatni. A szakember szerint, ha ebben nem lesz változás, az negatívan befolyásolja majd az ország gazdasági fejlődését.

Mindemellett Szabó Gábor szerint problémát jelenthet, hogy elsősorban – a kétségtelenül a leggyorsabb megtérülés ígérő – informatikai projektekre irányul a figyelem, fontos lenne egyéb ágazatokban is az innovációk finanszírozására. Kiemelte továbbá a szakember azt is, hogy számottevő változásra lenne szükség a fiatalok szemléletében: meg kell teremteni annak a feltételeit, hogy az egyetemisták egy része ne azzal jöjjön ki az intézményből, hogy munkát keres, hanem úgy, hogy megteremti a saját vállalkozását.

Amerikában könnyebb

A vállalkozói szemlélet formálódásában ugyanakkor úgy tűnik, hogy nem csak Magyarországnak, hanem egész Európában vannak lemaradásai Amerikával szemben. Miként arról Czirják László, iEurope Capital managing partnere az eseményen rámutatott, hogy az Európai Unióban mind a befektetések, mind a kockázati tőkealapok száma elmarad az amerikaitól.

Ennek egyik oka kétségtelenül az, hogy az óceán másik oldalán több tőke van, egy jó ötletre biztos van befektető, s az elérhető források összege is magasabb. Európában azonban ennyi forrás nem áll rendelkezésre, így lényegesen jobban megnézik a kockázati alapok azt, hogy mibe teszik a pénzüket. Emellett azonban alapvető szemléletbeli különbségek is mutatkoznak.

A befektetőszerzés hat pontja
Mikor, mennyit finanszírozás érhető el kockázati tőkealap közreműködésével. Milyen feltételek mellett? A válasz minden cégnél egyedi, van azonban néhány mérlegelési szempont, amellyel érdemes számolni. A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) blogján megjelent írás segít az eligazodásban.
Európában a legjobb eredményeket az Egyesült Királyságban, míg a legrosszabbakat a holland és belga piacokon mutatnak a vállalkozások adatai. A rendszer jellemzően jobban működik az angolszász alapokra épülő országokban. Ott, ahol nem elsősorban a pénzügyekre, hanem az emberre, a csapatra helyezik a hangsúlyt. A jogrendszer nem a büntetésre épül, a cégvezetőkre lényegesen kevéssé jellemző a kudarctól való félelem.

A jó vállalkozó Czirják László szerint rendelkezik belső tűzzel, felvállalja a kudarcokat. Mindemellet persze szükséges a megfelelő piacismeret, az ehhez való gyors alkalmazkodás képessége, s a tapasztalt mentorok és tanácsadók keresése is elengedhetetlen.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo