Ma már mindkét esetben a korrekcióé lehet a főszerep. Az EURUSD piaca már egyébként is nagyon előre rohant, és az árfolyam már egy jelentős változást is megelőlegezett. A Fed és az EKB mérlegfőösszegében egyelőre nem történt érdemi változás, az EKB eddigi lépései szinte meg sem látszanak a banki mérlegben, így a mostani erős dollár egyértelműen az EKB jövőbeni lépéseinek szól.
A magyar tőzsde még a pénteki remek hangulatban sem tudott emelkedni, ami negatív előjel a mai napra nézve, hiszen az európai korrekcióhoz itthon az árfolyamok csökkenése párosulhat majd. A hazai parketten a MOL papírjait érdemes figyelni, hiszen az elmúlt időszakban egyre több pozitív hír röppent fel a vállalat háza tájáról.
USA
Történelmi csúcsokkal indult a kereskedés a tengerentúli börzéken, de a nap második felében már alábbhagyott a lendület és kissé visszaestek a piacok (Dow 0,51%, Nasdaq 0,24%, S&P500 0,55%). A Pepsico bejelentette a negyedéves osztalékát, amelynek mértéke részvényenként 65,5 cent.
Pénteken nem érkezett fontos makrogazdasági adat a tengerentúlról, de ez a hét mozgalmasnak ígérkezik. Ma a Markit szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexének novemberi értékét publikálják, holnap lakásárindex és a harmadik negyedéves GDP adat felülvizsgálata érkezik, míg szerdán a Chicagói beszerzési menedzser index novemberi számai érkeznek.
Európa
Mario Draghi szavai aranyat értek az európai tőzsdéknek pénteken, aminek hatására a FTSE 100 index 1,08%-ot, a DAX és a CAC 40 index pedig több mint 2,6%-ot emelkedett. A várakozásoknak megfelelően elkezdték az eszközfedezetű értékpapírok (ABS) vásárlását az EKB bejelentése szerint. A nyilatkozat lényegi része az volt, amikor Mario Draghi jelezte, hogy az infláció növelése érdekében mindent meg fognak tenni, amire a piac ráharapott, hiszen ez az államkötvények megvételét takarhatta.
A harmadik negyedévben 1,4%-kal csökkent a privát szektor hitelezése annak ellenére, hogy az EKB alapkamata 0,05%-on áll. A magas munkanélküliség és a stagnáló jövedelmek a keresleti oldalt nem tudják felpörgetni.
Az Európai Bizottság német tagja, Günther Oettinger Financial Times-ban megjelent írása kiverte a biztosítékot a franciáknál. A cikk szerint ugyanis Franciaország számára csak abban az esetben lehetne a deficitcél elérését kitolni, ha Párizs világos és hiteles kötelezettséget vállal a reformok mellett. A döntésre kedden kerülhet sor, azonban egyes információk szerint akár jövő év elejére is elnapolhatják a dolgot.
Az orosz külügyminiszter, Sergei Lavrov azzal vádolja a nyugatot, hogy az orosz szankciókat arra használja fel, hogy rendszerváltást érjen el Oroszországban. A hidegháború óta nem volt ilyen fagyos a diplomáciai vonal Moszkva és Amerika között. A német IFO üzleti bizalmi indexen (103,4 pontos várakozás) kívül más fontos makroadat nem érkezik ma Európából.
Olaj, arany
A WTI ára ma 76,7 dollár volt, ami némi emelkedés jelent. A piac a 27-ei OPEC ülésre figyel: Irán szerint 1 millió hordó kínálatcsökkentést kell az OPEC-nek végrehajtania, mivel e nélkül nem tudnak az árak emelkedni. Más források szerint továbbra is megosztott a szervezet, és nincs egységes álláspont, hogy mit kell tenniük az árak stabilizálódásához. A kínai kamatcsökkentés is segített ma az olaj áremelkedésében.
Az arany 1.200 dollár körül mozgott ma reggel. Az arany emelkedéséhez hozzájárult a kínai kamatcsökkentés, mivel ez növelheti a kínai fizikai keresletet. A fedezeti alapok egy része kezd visszatérni az aranyhoz, mivel továbbra is alacsony kamatokat várnak a világban, ami növelheti az arany tartását a portfoliókban.
Devizák
Mario Draghi szavainak hatására 1,254-ről 1,238-ig zuhant az EURUSD árfolyama a pénteki kereskedésben, és ezzel visszatért a csökkenő trendvonal alá. Az EKB elnöke arról beszélt, hogy a lehető leggyorsabban el szeretnék érni a 2%-os inflációs célt, valamint, hogy elégedetlen a növekedéssel. Szavai alapján a jegybank hajlandó az eszközvásárlási program kiterjesztésére, ami jelenthet új eszközt, vagy a mostani vásárlások kiterjesztését is. Ezen felül pénteken a korábbi bejelentéseknek megfelelően elkezdődtek az ABS vásárlások.
304 alatt is járt a forint a pénteki kereskedésben, köszönhetően a kínai kamatvágásnak és Mario Draghi beszédének, ugyanis mindkét bejelentés támogató környezetet jelentett a feltörekvő devizáknak, ami a forint számára is pozitív volt.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot, a Hang Seng index 1,8%-ot, a Shanghai index 1,7%-ot emelkedett. Péntek délután a kínai jegybank 6%-ról 5,6%-ra csökkentette a hitelkamat nagyságát. A betéti rátát ennél kisebb mértékben, 3%-ról 2,75%-ra csökkentette.
Egyúttal nagyobb flexibilitást nyújtanak a bankoknak a betéti ráta meghatározásakor. Eddig a maximális 1 éves betéti kamat nem haladhatta meg a jegybanki betéti ráta 1,1 szeresét. Most ezt a limitet kibővítették 1,2-re, vagyis bár a jegybanki betéti kamat 3%-ról 2,75%-ra csökkent, a kereskedelmi bankok által alkalmazható egy éves betéti kamat maximuma változatlanul 3,3% maradhat.
A Reuters értesülései szerint a kínai jegybank szükség esetén hajlandó további kamatvágásokra is ha szükséges, illetve az elemzői várakozásoknak megfelelően várhatóan csökkenteni fogja a kötelező tartalékrátát is.
A japán alsóház feloszlatása miatt csúszik a kaszinótörvény elfogadása. Ez pedig azt veszélyezteti, hogy a 2020-as japán nyári olimpiáig elkészüljenek a kaszinók, ami mind az azokat üzemeltető vállalkozásoknak, mint pedig a költségvetésnek negatív lenne. Japánban Nagano tartományban 6,7-es földrengést mértek, melyben 41 ember sérült meg, és több ház is összedőlt.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.