Varga Mihály korában azt nyilatkozta, hogy a törvény a kedvezményesen végtörlesztőkre nem vonatkozik, de egyénileg perelhetik a bankokat. Ha rájuk is vonatkozik a törvény, akkor az jelentősen növelné a bankok terheit. A devizahitelek forintosításra csak azután kerül majd sor, hogy a tisztességtelennek nyilvánított összegeket visszatérítették a bankok. A visszafizetendő összeg várhatóan tőkeként lesz elszámolva. A Fidesz azt is fontolgatja, hogy kamatemelési moratóriumot vezet be addig is, amíg kidolgozzák a tisztességesnek tartott banki és hitelezési feltételeket. Ugyanakkor a bankoknak már most is elég szűk a mozgásterük a kamatemelésre.
Még mindig nem hirdették ki az új uniós szankciókat Oroszország ellen, de talán ma jönnek részletek erről is. Nagy meglepetés nem várható, így piacbefolyásoló hatással sem számolunk. Az Apple tegnap megtette a „nagy” bejelentését. Két új telefon, pénztárca és okosóra került a termékkörbe. Nagyjából erre számított a piac, annyi különbséggel, hogy egy „okosabb” telefonnal kalkuláltak. Jött a szokásos forgatókönyv: vegyél a pletykára, adj a hírre, majdnem egy százalékos mínusz a vége.
A DAX esetében további csökkenésre számítunk ma. A természetes támasz 9.530 környékén van a 200 napos mozgóátlagnál. Ez igaz a BUX indexre is, annyi különbséggel, hogy a hasonló szint 18.197 pontnál van.
USA
A tengerentúli piacokon is elfogyott a lendület. A Dow Jones index 0,57%-kal, az S&P 500 index 0,65%-kal, míg a Nasdaq 0,87%-kal került lejjebb az egy nappal korábbi záróértékéhez képest. Várakozásainknak megfelelően nem tudott az előzetes pletykákhoz képest újdonsággal előállni az Apple tegnapi termékbemutatóján. Az iPhone 6-os készülék 4,7 illetve 5,5 hüvelykes méretben, A8-as chippel kapható majd. A telefonokra előrendelést péntektől lehet leadni, szeptember 19-től pedig Amerikában a boltokban is kapható lesz.
Az Apple Watch okosóra 2 méretben is kapható lesz 2015 elejétől 349 dolláros áron. A PayPal-hoz hasonló fizetési rendszer, azaz az Apple Pay a beépített ujjlenyomatolvasó használatát igényli. A rendszer októberben indul Amerikában, és használata során a vásárló neve, kártyaszáma és biztonsági kódja sem kerül nyilvánosságra. A PayPal-t birtokló eBay árfolyama közel 3%-ot esett a bejelentésre, míg a közreműködő kártyatársaságok (American Express, Visa, MasterCard) nem mutattak érdemi elmozdulást, pedig rajtuk keresztül bonyolítják le a vásárlások 83%-át.
A Fed figyelmeztette a bankokat, hogy hamarosan új, és a Bázel III-as követelményeknél szigorúbb tőkemegfelelési szabályokat vezethet be a rendszerszintű kockázatok csökkentése végett. A legnagyobb bankok tőkeszintjének emelése mellett szigorítanák a nettó stabil finanszírozási mutatón (NSFR). A Wall Street Journal értesülései szerint a Microsoft 2 milliárd dollárt fizetne a svéd Minecraft videójáték cégért. A cég egyelőre nem kommentálta az értesülést.
Európa
Fél százalék körüli mínuszokat könyvelt el a DAX és a CAC 40 index tegnap, a brit FTSE 100 index pedig nulla környékén zárt. Az uniós tisztségviselők mai döntése az orosz szankciókról nem lesz sétagalopp, ugyanis egyre több a kétkedő hang a tagállamok vezetői részéről. Ha mégis rászánják magukat a lépésre, akkor is csak az eddigi intézkedések mélyítésével kell számolnunk.
Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter szerint Németország jövőre nem bocsát ki államkötvényeket, csupán a lejáró adósságokat újítja meg a költségvetési többletnek köszönhetően.
Olaj, arany
A WTI 92,8 dolláron állt ma reggel. A piac elsősorban az erős dollár árfolyam és a csökkenő készletek miatt vár alacsonyabb árakat. A geopolitikai feszültségek is kezdenek kiárazódni, mivel a vélemények szerint ennek egyre kisebb jelentősége van az olajárak meghatározásában.
Az arany 1.257 dollár volt ma reggel. Az erős dollár itt is a fő hatás volt, ami lefelé küldte az árakat. A jó amerikai kiskereskedelmi adatok is megerősítették az erős gazdasági kilátásokat, ami lefelé hatott az aranyárra, mivel a piac a kamatok emelésére számít.
Devizák
A régiós feltörekvő devizák tegnap reggel hirtelen gyengülést mutattak az euróval szemben, amiből a forint is jócskán kivette a részét. A MNB nyilatkozata alapján az EKB lazító lépése támogatja a magyar jegybank céljait, amit úgy is lehet értelmezni, hogy tér nyílhat a további kamatemelés előtt. A forint árfolyama 317-es szinten is járt a tegnapi kereskedésben, és ma reggelre sem tudott jelentősen korrigálni.
A technikai alapon masszívan túladott EURUSD árfolyam tegnap enyhe emelkedést mutatott, így az árfolyam 1,293-ig emelkedett. Bár technikai alapon elképzelhető a pozitív korrekció, azonban hosszabb távon a fundamentumok miatt további dollárerősödésre számítunk.
Távol-Kelet
A tegnap zárva tartó Hang Seng ma 1,7%-ot esett. Szintén csökkent a Shanghai index értéke, ennek mértéke 0,5% volt, míg a Nikkei 0,2%-ot emelkedett.
Az elmúlt két hét legnagyobb esését szenvedte el a kínai részvénypiac, miután a pénzkínálat növekedési ütemének lassulását jelezte a kínai elnök, Li Keqiang, bár a hivatalos statisztika az augusztusi pénzmennyiség alakulásáról még nem jelent meg.
A kínai kormány fontolgatja annak a lehetőségét, hogy az autókereskedések számára engedélyezzék, hogy ugyanabban az autószalonban több márkájú autót is értékesítsenek, míg a mostani szabályok szerint csak egy márkát árusíthatnak. A törvény olcsóbb terjeszkedést jelenthetne az autógyártók számára.
Japán újabb lépést tett az atomreaktorok újraindításának irányába, miután az illetékes hatóság két erőmű biztonsági jelentését is jóváhagyta, azonban így is csak jövőre indulhat újra a Kyushu Electric Power két erőműve.
Határidős piacok
Mind az európai, mind az amerikai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.