Viszont valószínűleg ma már nem fog, hanem a negatív tartományban tölthetjük a napot. Az Európa motorjának számító német gazdaság is már a gyengeség jeleit mutatja. Tegnap az ipari rendelésállomány, ma pedig már az ipari termelés mutatott csökkenést és okozott ezzel csalódást.
Fontosabb makroadatok ma nem fognak megjelenni, így a piac már elkezdhet hangolódni az amerikai gyorsjelentési szezon kezdetére, amit a szokásoknak megfelelően az Alcoa gyorsjelentésétől számítunk, ami holnap piaczárást követően jelenik meg. Tegnap még kivonta magát a hazai piac az esés alól, ma azonban valószínűleg már nem fog összejönni ez a bravúr, így a hazai piac vonatkozásában is esésre számítunk.
USA
Eséssel zártak tegnap a tengerentúli börzék, nem voltak túl izgalmas mozgások (Dow -0,1%, Nasdaq -0,46%, S&P500 -0,15%). Nem érkeztek piacmozgató makrohírek az USA-ból, így hangulat alapú volt a kereskedés. Pár minősítés azonban borzolta a befektetők kedélyét, a Morgan Stanley piaci teljesítőre korrigálta le a McDonald’s besorolását a célárfolyam 96 dollár. A Coca Cola esetében pozitív minősítést láthattunk a Nomura eladásról semlegesre javította a besorolást, a célárfolyam pedig 43 dollár.
A GT Advanced árfolyama egy nap alatt 90%-ot esett miután kiderült, hogy a társaság csődbe ment. A cég mobiltelefonokhoz készít zafírüveget, és a befektetők arra számítottak, hogy az új iPhone-ok kijelzőjét ez a cég fogja szállítani, ezért szárnyalt a papír. Miután kiderült, hogy a kijelző nem zafírüvegből lesz, az árfolyam meredeken zuhanni kezdett. Ma sem érkezik fontos makrogazdasági hír a tengerentúlról.
Európa
A pénteki látványos emelkedést nem tudták újra megismételni az európai börzék tegnap, hiszen a CAC 40 index csupán 0,11%-ot, a DAX index 0,15%-ot, míg a FTSE 100 index 0,55%-ot emelkedett. Komoly meglepetést okozott a német ipari megrendelések állományának változása, miután 5,7%-kal esett hó/hó alapon az augusztusi 4,9%-os emelkedés után. A várakozások 2,5%-os visszaesésre számítottak.
A mai kezdet sem lesz túl rózsás, mivel a német ipari termelés év/év alapon a várt -0,5% helyett 2,8%-ot mutatott. A nap folyamán érkezik még svájci inflációs adat és brit ipari termelés mellett a hitelpiac állapotát előrejelző elemzés is.
Olaj, arany
90 dollár fölé tudott emelkedni a WTI ára a készlet adatok előtt, ugyanis az előzetes várakozások erős üzemanyag keresletet jeleznek elő a tengerentúlon. Igaz, hogy a fűtőolaj és dízel készletek 1,5 millió hordóval csökkenhetnek.
Két hónap óta a legnagyobb emelkedést könyvelte el az arany árfolyama a gyengülő dollárral párhuzamosan. Az 1.200 dolláros szintről való visszapattanás nem csak a dollár számlájára írható, ugyanis ez az árfolyam igen komoly támaszszint is egyben.
Devizák
Az EUR/USD kurzusa fordulatot vett és a reggeli 1,2520-as szintekről 1,2660-ig meg sem állt. Erről a szintről akár már érdemes lehet újra a dollár erősödésére fogadni. A forint kéthavi csúcsra tudott erősödni az euróval szemben és leküzdődte a 308,6-nál található 200 napos mozgóátlagot is. Ha kitart a lendület, akkor a következő megálló a 306,6-os szint lehet.
Távol-Kelet
A Nikkei index értéke 0,5%-ot csökkent, a Hang Seng 0,7%-ot emelkedett, míg a shanghaii tőzsde továbbra is zárva tart. A japán jegybank a széleskörű várakozásoknak megfelelően nem változtatott monetáris politikáján, így nem fokozta tovább a monetáris lazítást. Ugyanakkor a jegybank elnöke parlamenti meghallgatásán ismét megerősítette, hogyha a negatív kockázati tényezők valóssá válnak, akkor készen állnak arra reagálni. A jegybanki döntéshozók többsége azon a véleményen van, hogy az inflációs célt nem sikerül az eredetileg kitűzött 2015 áprilisára elérni.
Az ausztrál jegybank szintén nem változtatott a monetáris kondíciókon, így a várakozásoknak megfelelően 2,5%-on tartotta az alapkamat nagyságát. Hongkongban megkezdődtek az egyeztetések a tüntetések szervezői és a kormányzat képviselői között. Ahogy véget ért a múlt hétvégi ünnep a tüntetések egyre kisebb területre koncentrálódnak.
Az előzetes eredmény alapján meglehetősen gyengére sikerült a Samsung harmadik negyedéves gyorsjelentése. A vállalat által közzétett előzetes adatok alapján az operatív eredmény 4.100 milliárd won (3,8 milliárd dollár) lett, míg a Reuters konszenzusa 5.600 millió won volt. A 47.000 milliárd von értékű árbevétel szintén elmaradt az 50.900 milliárd won várakozástól. A gyenge teljesítmény fő oka a várakozásoktól elmaradó mobilszegmens, ami még a negyedik negyedévben is éreztetheti majd hatását. Az okos telefonok eladása csak minimális növekedett az előző negyedévben, míg az eladási ár csökkent.
Határidős piacok
Mínuszban mozognak a határidős piacok a reggeli kereskedésben.