Gondban lesznek a zöld gazdák

Hiába ajánlotta fel Brüsszel a fenntartható gazdálkodást támogató AKG program egy éves meghosszabbítását, a magyar kormány lemondott a pénzről. Bár a rendszert át akarják alakítani, az átmeneti időszakban hatalmas gondot okozhat a gazdáknak a pénz befagyasztása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen átalakítja a kormány az agrártámogatások rendszerét. Különösen az állattenyésztés, a kézimunka-igényes kertészeti növénytermesztés, vetőmagtermesztés esetében növekednek az agrártámogatások, azért, hogy minél több fejlesztésre nyíljon lehetőség. A finanszírozás csak részben történik költségvetési forrásból, mert a nagybirtokok területalapú támogatásából 20 milliárd forintot von el a kormányzat. Minderről itt találja a részleteket.

Kép:Fotolia

Mi az AKG?
Az AKG 2009 óta biztosít támogatási lehetőséget olyan gazdálkodóknak, akik a környezetet kímélő termelési módszerre váltottak vagy költöttek környezetvédelemre (például szerves trágyát használtak a műtrágya helyett, drágább, de kevésbé káros permetezőszert használtak, vagy épp óvták a területükön élő állatok élőhelyét.
A teljes támogatást tekintve aprócska szelet, a fenntartható gazdaságot vivő gazdálkodók számára viszont a túlélés kulcsa az agrár-környezetgazdálkodási támogatás (AKG), amely augusztus végén egyszerűen leáll.

Brüsszel felajánlotta a magyar kormánynak, hogy az idén kifutó AKG programot egy évig meghosszabbíthatja változatlan feltételekkel. Pont addig élt volna ez a lehetőség, ameddig az új támogatások elindulnak. Máig ismeretlen ok miatt a kabinet visszautasította ezt az ajánlatot, aminek következtében 13 ezer gazdálkodó mondhat búcsút csaknem 72 milliárd forintnak – tájékoztatta a 444.hu-t a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára.

A portálnak Horváth Gábor elmondta, a brüsszeli felajánlás amiatt keletkezett, mert az uniós hatóságok is  megoldást akartak találni arra a kialakult problémára, hogy az EU-s intézmények nehézkessége miatt a nemzeti kormányoknak már nem maradt elég idejük az új agrár-környezetvédelmi program megtervezésére és elfogadtatására. A főtitkár szerint a magyar kormány azért utasította vissza a lehetőséget, mert alapjaiban szerették volna átalakítani az AKG-programot, méghozzá úgy, hogy a szántóföldi termesztésre igénybe vehető támogatásokból minél több jusson a másféle kultúrákra, például az ültetvényekre.

Széllel szemben az ökotermelők
Sem a jelenlegi piaci viszonyok, sem a kormányzati akciók nem ösztönzik a hazai termelőket, hogy fenntartható módon gazdálkodjanak. A gazdasági válság megtörte a komoly fogyasztói bázis kialakulásának trendjét, így alig-alig fejlődik az ökológiai gazdálkodás Magyarországon. Pedig az ökológiai termékek piaca fellendülőben van egész Európában és a világon. Kattintson a részletekért!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo