Magyarország ezen belül kissé felülreprezentált, hiszen a „kieső export” a GDP 0,15 százalékára rúghat. Persze a GDP-re gyakorolt hatás ennél jóval kisebb. Fontosabb kérdés persze, hogy a jelenlegi eszkaláció (pl. a NATO részéről az együttműködés felfüggesztése, Ukrajna támogatása,stb.) hova vezet. Mi fog történni energia fronton, amely mind az orosz, mind az európai gazdaságokat érzékenyen érintené. Így gyengül a rubel és a hrivnya, ami a régióba exportáló, vagy ott jelen levő vállalatokat érinti.
A Richter jelentős eladási nyomás alatt van már hetek óta. Igaz a rubel folyamatosan gyengül, és a hrivnya árfolyama is feljebb kúszott. Ugyanakkor, ha a forintban kifejezett árfolyamot tekintjük, akkor pl. a rubel az év eleji szinten van, azaz nincs jelentős további romlás. Másrészt viszont a forint gyengülése a dollárhoz és az euróhoz képest az árbevétel több mint 60 százalékát érinti. Ez pedig pozitív az eredmények szempontjából.
Az OTP esetében inkább a hrivnya dollárhoz képesti árfolyam mozgása, amely fontos, de abban relatíve kicsi az elmozdulás eddig. A MOL esetében a kitermelés 7-8 százaléka jön Oroszországból, miközben a feldolgozott olaj 75-80 százaléka jön Oroszországból. Így az jobban fájna, de persze ideig-óráig azzal sem lenne probléma a stratégia készletek miatt. Persze az egy negyedéven túl nyúló embargó már komolyabb problémákat tud okozni itt is.
Ma reggel a DAX gyakorlatilag elérte a 8.913 pont környékén levő támasz szintet, ahonnan sanszos a fordulat legalább átmenetileg. A BUX index pedig tovább araszol a 16.600 pont környékén levő támasz felé.
USA
Barack Obama bejelentése nem tetszett a tengerentúli indexeknek, hiszen a Dow és a Nasdaq kéz a kézben 0,46%-ot, az S&P 500 index pedig 0,53%-kal esett. Az elnök jóváhagyta, hogy szükség esetén légicsapást mérjenek Észak-Irakra. A szárazföldi offenzíva bevetése ugyanakkor nem szerepel a tervekben még akkor sem, ha a szunnita fegyveresek nyomása erősödne Bagdad közelében.
A várt 305 ezer fős elemzői várakozáshoz képest lényegesen kevesebb, 289 ezer fő igényelt munkanélküli segélyt Amerikában. Ehhez hasonló értékre 2006 februárja óta nem volt példa. Ha valóban ilyen ütemben javul tovább az amerikai munkaerő-piaci helyzet, akkor az első kamatemelés már akár 2015 elején is elképzelhető.
A Zynga árfolyama 13%-os esést is mutatott a piaczárás utáni kereskedésben, miután a vállalat második negyedéves profitja és árbevétele is jelentősen elmaradt a várakozásoktól. A bevételek a tavalyi 230,7 millió dollárról 153,2 millióra csökkent (várakozás 190,5 millió dollár), míg a veszteség 2 centről 7 centre nőtt (várakozás -1 cent).
Európa
Továbbra is nyomás alatt vannak az európai piacok, amit csak fokoztak a NATO főtitkárának szavai, aki arra szólította fel Oroszországot, hogy békefenntartás címszóval ne próbálkozzon Ukrajnában. A háborús helyzet fokozódásától tartva a FTSE 100 index 0,56%-ot, a DAX index 1,0%-ot, míg a CAC 40 index 1,36%-ot veszített az értékéből.
Az EKB továbbra sem hajlandó meghajolni a piac akarata előtt. Az irányadó (0,15%) és a betéti ráta (- 0,10%) szintjében a várakozásoknak megfelelően nem történt változás. A sajtótájékoztatón Mario Draghi kijelentette, hogy fokozzák az eszközfedezetű értékpapírok (ABS) vásárlásával kapcsolatos előkészületeket. A geopolitikai kockázatok emelkedése és az euró zónás inflációs adatok további esését elnézve egyre sürgősebb lenne a program bevezetése. Az EUR/USD keresztben átmenetileg megugrott a volatilitás, ugyanakkor érdemi elmozdulást nem láthattunk a jegyzésben ezután.
Olaj, arany
A WTI 98,1 dollárra emelkedett ma reggel. A fő mozgatóerő a növekvő geopolitikai feszültségek voltak: az ISIS támadást indított észak-iraki célpontok ellen, a gázai övezetben ismét fegyverek ropognak, míg az orosz-ukrán konfliktus is tovább éleződik, miután Oroszország szankciókkal sújtotta az Európai Uniót és az Egyesült Államokat. Obama elnök ráadásul engedély adott az USA haderőnek a légi beavatkozásra a lázadó szunnitákkal szemben Irakban.
A válság egyértelműen éreztette hatását az arany piacán is: a nemesfém már 1.322 dollárra nőtt ma reggelre. Szintén emelték az arany iránti keresletet az Európai Unióból jövő rossz gazdasági hírek, mivel a német és az olasz konjunktúra is kifulladóban van.
Devizák
A geopolitikai kockázatok ismét fokozódtak az éjszaka folyamán. Obama egyenesem légi csapásokat helyezett kilátásba Irak északi részei ellen, a szunnita ISIS csapatainak megállítása érdekében, ez pedig felerősítette a kockázatkerülést, így a menedékdevizák erősödésbe kezdtek. Az EUR/USD lejtmenete tovább folytatódott, és már 1,336-ig erődösödött a dollár az euróval szemben. A forint tegnap délutáni erősödése átmenetinek bizonyult és ma reggel már ismét 316,3-as árfolyamnál jár az EUR/HUF devizapár jegyzése.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett a kedvező kínai exportadatra, míg a jen erősödésének hatására 2,5%-ot zuhant a Nikkei. Júliusban az export a várt 7,0% helyett 14,5%-kal bővült Kínában, míg az importtól várt 2,6%-os bővülés elmaradt, helyette 1,6%-os visszaesés következett be, aminek eredményeként a külkereskedelmi többlet rekordnak számító 47,3 milliárd dollárra emelkedett.
A külkereskedelmi adat azt mutatja, hogy az erőteljesen exportorientált kínai gazdaság dinamikusan tud növekedni, elérheti a 7,5%-os éves GDP növekedési célt, ugyanakkor az import visszaesése negatív jel a belső folyamatokra nézve. Ausztráliában az ingatlanhitelek volumene csak 0,2%-kal emelkedett az előző hónaphoz képest, míg az elemzői előrejelzések átlaga 0,6% volt.
A várakozásoknak megfelelően a japán jegybank továbbra is fenntartotta az évi 60-70 ezer milliárd jen értékű eszközvásárlási programjának nagyságrendjét. Ennek ellenére a jen erősödött a dollárral szemben, ahogy a menedékdevizák egyre jobban előtérbe kerültek éjszaka, miután Barack Obama engedélyt adott az Észak-Irak elleni légi csapásokra, amennyiben az szükséges. Az erősödő jen pedig negatívan hatott a Nikkei indexre.
A Malaysian Airline-ra, melynek két repülőgépe is lezuhant idén, 429 millió dolláros felvásárlási ajánlatot tett a maláj állam egyik befektetési alapja. A tranzakciót követően a részvényt kivezetik a tőzsdéről.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.