A betéti kártyák 2011. második és negyedik negyedévi visszaesését kompenzálta az augusztus-szeptember közötti dinamikus bővülés. Ebben az időszakban 150 ezerrel nőtt a kibocsátott kártyák száma és így összességében az egész évet tekintve közel 160 ezerrel lett több betéti plasztik a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. Ez két százalékos bővülés, ami arányában megegyezik a 2010-es növekedéssel, míg 2009-ben 3 százalékkal lett több kártya egy év alatt. (Egyre többen használják rendszeresen vásárlásra a bankkártyájukat, és nő a külföldi és az internetes kártyás fizetések aránya is.)
2011. végén megközelítőleg 7,64 millió betéti bankkártya volt forgalomban az MNB friss adatai alapján, ami több mint 1,8 milliós bővülést jelent 2005 óta. Jelentős előrelépés történt a chipmigrációban is: ma már a betéti kártyák több mint 70 százaléka a biztonságosabb chipkártya kategóriába tartozik.
A vesztes: a hitelkártya
A 2008-as válság azonban erős nyomot hagyott a hitelkártya üzletágon. A 2005-2006-os megugrást követően – akkor egy év alatt közel duplájára nőtt a hitelkártyák száma az MNB adati alapján – 2008 óta folyamatosan csökken a kibocsátott plasztikok száma. A tendencia 2008. utolsó negyedévében indult és 2009-ben már 250 ezer darabbal volt kevesebb hitelkártya, 2010-ben és 2011-ben pedig 150-150 darabbal esett vissza a forgalomban lévő ilyen fizetőeszközök száma az MNB honlapján megjelent statisztika szerint.
Míg 2008 szeptemberében összesen 1,86 millió hitelkártyát tartottak számon, mára mindössze 1,23 millió maradt. Tavaly több mint 11 százalékkal csökkent a hitelkártyák száma (2009-ben 14,5 százalékkal, 2010-ben 9 százalékkal) és 2011. év végére a forgalomban lévő hitelkártyák száma a 2006. első félév végi szintre esett vissza.
A visszaesés oka kettős. A válság hatására a pénzügyeiket tudatosabban kezelő ügyfelek közül többen visszaadták kártyájukat, valamint a bankok is óvatosabban hiteleznek ma, mint 2008 előtt tették. (Online megrendeléskor a vásárlók kevesebb mint egyharmada fizet bankkártyával.)
Fizetés matricás mobillal
A hagyományos bankkártyák mellett dinamikusan bővül az érintés nélküli fizetőeszközök jelenléte, ami felgyorsíthatja a kisösszegű kártyás fizetéseket. A terjedését az elfogadóhelyek számának növekedése mellett leginkább az új innovatív eszközök segíthetik, állítják a szakértők. A MasterCard® PayPass™ bankkártyák és karórák után a legújabb fizetőeszköz a matrica, amellyel a mobiltelefonok is alkalmassá tehetők az érintés nélküli fizetésre. A rádiós adatátvitelt használó igazi mobilpénztárcák előfutára egyes kereskedelmi banki hálózatokban és a TakarékPontban is elérhető.
Gyorséttermek, kávézók, drogériák, mozik mellett már több szupermarket lánc is üzemeltet elfogadóhelyeket, és egyre több fesztiválon válik kizárólagos fizetési móddá az érintés nélküli kártya vagy karóra. Elvileg a vasúti és a tömegközlekedés díjfizetési rendszerének egy-két éven belül várható átalakításával további lökést kaphat az új fizetési technológia, írja a TakarékPont sajtóközleménye.
Az azonnali fizetést biztosító, ugyanakkor a kártyaadat-lopások ellen megfelelő biztonsági védelemmel ellátott NFC (Near Field Communication) technológia elterjesztésében az egyik úttörő a 400 takarékszövetkezeti fiókkal rendelkező TakarékPont, amely a napokban újabb eszközt vezetett be. A TaPassz matrica segítségével akár egy mobil is felruházható fizetési funkcióval. A fizikai kontaktust nem igénylő, a fizetést az elfogadó terminálhoz közelítéssel aktiváló eszközöknél 5 ezer forint a PIN kód nélkül lebonyolítható egyszeri vásárlási limit, és van mód napi limitek beállítására is.
- Több mint egy éve, amikor bevezettük az első érintés nélküli fizetésre alkalmas bankkártyát és a karórát, elsősorban a 18-35 éves korosztályt céloztuk meg, mivel kutatásaink szerint egyszeri költéseik többnyire 5 ezer forint alattiak, ezért testhezálló számukra az új technológia. Ma viszont már a 36-50 éves korosztály is majdnem ugyanolyan élénken érdeklődik az új fizetési mód iránt, ami jól jelzi az érintés nélküli fizetés térhódítását – összegezte a tapasztalatokat Brezina Szabolcs, a TakarékPont ügyvezető igazgatója.
Magyarországon először az OTP Bank kínált PayPass Matricát. Az okos fizetőeszköz kis méreténél fogva bármilyen gyakran használt, személyes tárgyra ráragasztható, mint például mobiltelefonra, vagy kulcstartóra, így mindig kéznél lehet.
A következő lépés Brezina Szabolcs szerint minden bizonnyal az NFC chippel felszerelt valódi mobilpénztárcaként használható okostelefonok használata lesz.