Az előremutató P/E ráta jelenleg 21 körül van, ami kicsit elmarad a 14 éves átlagtól, és messze elmarad a 2000-ben elért csúcsnál mért 40 fölötti értéktől. Hasonló optimizmus esetén most 9.000-10.000 pont környékén lenne az index értéke. Az emelkedés most sokkal inkább megalapozottnak tűnik.
A világgazdaság valószínűleg lassan, de növekedni fog az elkövetkező években, miközben a nem túl távoli jövőben (pl. egy év távlatában) már kamatemelések jöhetnek, amelyek valószínűleg a hosszabb hozamokat sem hagyják érintetlenül. A technológia szektor általában gyorsabban növekszik mint a gazdaság egésze, ráadásul a technológiai cégek nem szoktak eladósodni, hiszen kevés a „vas” értéke, amire hitelt lehetne felvenni. Így az esetleges hozamemelkedés a profitjukat nem nagyon fogja érinteni, ideális esetben tehát a profitbővülés jobban fogja növelni a cég- és a részvényesi értéket, mint a hozamemelkedésből adódó leértékelődési hatás. Azaz a technológia szektor lesz valószínűleg az előttünk álló fellendülés nyertese. Ezért látjuk a Nasdaq-ot lokális csúcson, míg a többi indexben még odébb vannak a hasonló események.
A DAX a nagy eséseket követően szintén kezd magához térni. Tegnap megjött a vételi jelzés is, legalábbis a dinamikus indikátor alapján. Ma megpróbálhatja a 20 napos mozgóátlagot tesztelni 9.346 pontnál. Tegnap a BUX index lefordult a 30 napos mozgóátlagról (17.746), de ma újra megpróbálhatja áttörni.
USA
Jó volt a hangulat a tengerentúli börzéken, egészen zárásig kitartott az emelkedés. A Nasdaq index 2000 márciusa óta nem látott magasságokban fejezte be a kereskedést (Dow 1,06%, Nasdaq 0,96%, S&P500 0,87%). Üres makronaptárral indult a hét, így a jó hangulat leginkább az enyhülő orosz-ukrán feszültségnek köszönhető.
Piacnyitás előtt egy fontos vállalati jelentés is lesz, 12 órakor a Home Depot publikálja negyedéves számait. Számos makroadat is érkezik: a kiadott és megkezdett építési engedélyek mellett fogyasztói árindexet és maginflációt is publikálnak a tengerentúlon.
Holnap is lesznek fontos események: a Fed teszi közzé elmúlt ülésének jegyzőkönyvét, augusztus 21-én pedig kezdetét veszi a jegybankárok Jackson Hole-i konferenciája, ahol pénteken magyar idő szerint 16 órakor fog beszélni Janet Yellen Fed elnök, este fél 9-kor pedig Mario Draghi EKB elnök.
Európa
A nyugat-európai börzék is látványosan teljesítettek tegnap, a nap nyertese a DAX volt (FTSE100 0,78%, DAX 1,68%, CAC40 1,36%). A Bloomberg friss felmérése szerint az elemzői konszenzus már csak 650 milliárd eurós kihelyezést vár a TLTRO program keretében. Júniusban ez a szám még 710 milliárd euró volt.
A visszaesés fő oka, hogy a jelenlegi feszült környezetben visszaesett a beruházási kedv, így kisebb hitelezési aktivitás várható a bankoktól. A szeptemberi első körben az előrejelzések szerint az igényelt mennyiség még néhány milliárddal 300 alatt maradhat, míg a második körben minimálisan 350 milliárd euró fölött lehet a bankok finanszírozási igénye. A TLTRO program kondíciói egyébként kimondottan kedvezőek, a 4 éves finanszírozás az EKB alapkamatát mindössze 10 bázisponttal haladja meg, vagyis jelenleg mindössze 25 bázispont, és várhatóan a jegybank részéről a közeljövőben sem kell a kamatemeléstől tartani.
Amennyiben az EKB csalódásként élné meg a TLTRO iránt mutatkozó igényt, akkor az növelhetné annak az esélyét, hogy a jegybank ténylegesen elindítson egy eszközvásárlási programot, hasonlóan a Fed QE programjához.
Olaj, arany
A tegnapi kereskedést is eséssel zárta az arany, 1.303 dollárról 1.298 dollárig süllyedt a kurzus. A következő napokban további csökkenés várható, támaszt a 200 napos mozgóátlag jelent 1.284 dollárnál. Mérsékel csökkenéssel zárta a napot a WTI típusú kőolaj, de alapvetően nem volt túl izgalmas a mozgás. A trend lefelé mutat a kőolajban, támaszt a 95,5 dolláros lokális mélypont jelent.
Devizák
A tegnapi globális pozitív hangulat segített a feltörekvő piaci devizákon, köztük a forinton is, és a pénteki méretes gyengülést erősödés követte, melynek köszönhetően 313,5-ös értékig mérséklődött az EUR/HUF árfolyama. Az EUR/USD devizapár értéke lefordult a 20 napos mozgóátlagról, ahonnan ezt követően 1,3356-os értékig esett.
Távol-Kelet
A japán Nikkei 0,8%-ot emelkedett, míg a Shanghai index 0,4%-ot veszített értékéből, a Hang Seng index pedig nem változott érdemben. A hongkongi tőzsdeindex a kereskedés során átmenetileg még a lélektani 25.000 pont fölött is járt, amire a 2008-as válság óta nem volt példa. A Lenovo 2,4%-ot emelkedett, miután megkapta az amerikai jóváhagyást az IBM alacsonyabb kategóriájú szerver üzletágának megvásárlására.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott mind az európai, mind az amerikai határidős piacokon ma reggel.