Ezentúl nem fognak árfolyamgyengítő politikát folytatni

Kis forgalommal és minimális mozgással zártak az amerikai részvénypiacok pénteken. A G-20 országok hétvégén megállapodtak, hogy nem használják az árfolyamgyengítést az export ösztönzésére. Pénteken ismét pluszba lendült az olaj árfolyama, és az arany is tudott emelkedni. A Nikkei kivételével a pozitív tartományban vannak az ázsiai indexek. 15 éves csúcson a japán jen, a dollár és a forint gyengült a hajnali kereskedésben. Kamat-meghatározó ülést tart ma a Monetáris Tanács, a piac nem számít változtatásra (5,25%).

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA:

- Nem volt nagy pörgés az amerikai részvénypiacokon pénteken, a Dow a negatív, az S&P és a Nasdaq a pozitív tartományban zárt (Dow -0,1%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,8%). Makroadatok sem zavarták meg a csendes kereskedést, és vállalati fronton is csak egy fontos gyorsjelentés érkezett.
- A Verizon Communications publikálta harmadik negyedéves gyorsjelentését, melyben vártnál jobb számokat közölt. Az elemzők által várt 54 cent helyett 56 centes részvényenkénti profitot ért el a cég, ami így is 6,7%-os profitcsökkenés a tavalyi év azonos időszakához képest. Az árbevétel 2,9%-kal 26,48 milliárd dollárra esett, mely azonban szintén minimálisan meghaladja az előrejelzéseket. A gyorsjelentésben azonban negatív hírek is megbújtak. A vállalat előfizetői számának növekedése erőteljesen lassult, annak ellenére, hogy a harmadik negyedévben több új terméket is bevezetett a társaság. A telekom cég részvényei 1,3%-ot estek.
- A hétvége izgalmasabban telt a befektetők számára. Nagy meglepetésre megállapodás született az árfolyam-politikai kérdéskörben a G-20-ak dél-koreai ülésén, szombaton. A G-20 országok központi bank vezetői és pénzügyminiszterei együttesen elfogadták, hogy nem próbálnak árfolyamleértékeléssel küzdeni az export versenyképességének fellendítése érdekében.
- Nem született azonban megállapodás az USA által felvetett javaslatra, miszerint az egyes országok külkereskedelmi mérlegét +/- 4%-os (többlet/hiány) keret közé kell szorítani. Bár Dél-Korea és Kanada belemenne egy ilyen kitételbe, Németország és Japán hallani sem szeretne róla.
- Az IMF szavazati struktúrájában is lényeges változás következett be. Az európai országok ezentúl 9 helyett csak 7 szavazattal járulhatnak hozzá az IMF kormányzótanács döntéséhez, így a korábban alulreprezentált feltörekvő országok arányában nagyobb szavazati jogot kapnak.
- Egyelőre abban sem született megállapodás, hogy az országok nyomást gyakoroljanak-e Kínára, hogy hagyja felértékelődni a jüant (ezzel javítva a többi ország export versenyképességét).
- Ma csak a Texas Instrument publikálja negyedéves gyorsjelentését a fontos vállalatok közül, makro oldalról pedig a használt lakásértékesítések szeptemberi alakulása kerül nyilvánosságra.

Olaj és arany:

- Pénteken újra emelkedni tudott az olaj árfolyama, illetve ma reggel is felfele mozdult az árfolyam. Jelenleg 1,1%-os pluszban, 82,6 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az arany ára is emelkedett némileg pénteken, valamint ma reggel, miután a múlt hét második felében komoly korrekció zajlott le a nemesfém piacán. Jelenleg 1.339 dolláron kereskednek az arany unciájával.
- A dollár újbóli gyengülési hulláma szerepet játszott az olaj- és az aranyárfolyam erősödésében is.

Távol-Kelet:

- A pozitív tartományban tartózkodott a legtöbb index ma reggel, csak a Nikkei gyengélkedett az erős jennek köszönhetően (Nikkei -0,3%, Hang Seng +0,9%, Shanghai Composite +1,9%, Kospi +1,1%, All Ordinaries +1,3%).
- A Singapore Exchange 8,4 milliárd ausztrál dollár kínált az ASX-ért, az Ausztrál Részvénytőzsde üzemeltetőjéért. A ügylettel a világ ötödik legnagyobb tőzsdeüzemeltetője jönne létre. A részvények emelkedéssel díjazták az ötletet.
- Szintén ausztrál felvásárlási hír, hogy a zambiai fókuszú Equinox Minerals (+4,3%) 1,25 milliárd ausztrál dollárt kínált a Citadel Resource (+20,0%) kutató vállalatért, mellyel így a világ első 20 rézvállalata közé kerülne.
- A pozitív nemzetközi hangulat ellenére a japán részvények veszítettek értékükből az erős jennek köszönhetően (Canon -1,3%, Honda -1,0%, Sony -1,4%). A Toyota 1,1%-ot esett, miután lapértesülések szerint az üzleti terveiben szereplő 90 USD/JPY-t 80-ra csökkenti. Ezzel szemben a Yahoo Japan 3,4%-ot emelkedett, mivel a júliustól szeptemberig tartó időszakban éves szinten 6,8%-kal nőtt nettó profitja.
- Japán külkereskedelmi többlete 54,0%-kal nőtt szeptemberben az egy évvel korábbi bázishoz képest. Az export 14,4%-kal ugrott meg, míg az import 9,9%-kal bővült. A 797 milliárd jenes külker mérleg többlet több mint az elemzők által várt 712 milliárd., azonban ez annak köszönhető, a konszenzus az erős jen miatt kisebb exportnövekedésre számított.

Devizák:

- A dollár ismét gyengül, a reggeli órákban már 1,40 felett araszol az árfolyam.
- 15 éves csúcsra erősödött a hajnali órákban a japán fizetőeszköz, 80,66-ig csökkent az USD/JPY devizapár árfolyama.
- A forint valamelyest gyengült a reggeli kereskedésben, és jelenleg 285 körül jár az árfolyam.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

A hét végén megállapodtak a G20-ak arról, hogy ezentúl nem fognak árfolyamgyengítő politikát folytatni a várt pozitív gazdasági hatások elérése érdekében. Ez azért nagyon fontos, mert a legkézenfekvőbb lépés árfolyamgyengítő politikával elérni a gazdasági célokat, ami általában más országok gazdaságára van negatív hatással. Vagyis egyedi szinten megoldás, globális szinten viszont semmiféle megoldást nem hoz magával. Ezzel egy fontos lépést tettek a G20 országok abba az irányba, hogy inkább strukturális reformokkal, a költségvetési kiadások lefaragásával növeljék a gazdasági növekedési potenciált, vagy más szóval a gazdaságuk versenyképességét. Így ez nagyon fontos eredménynek mondható. Ugyanakkor problematikus, hogy nem világos, mely intézkedések számítanak árfolyamgyengítőnek s melyek nem. Ez azért ad némi mozgásteret a kormányoknak. Persze ez egy általános elvi megállapodás, s már ez is üdvözölendő a kiskapuk ellenére, amelyek továbbra is fennmaradhatnak. Tehát árgus szemekkel kell figyelnünk a jövőben, hogy tényleg betartják-e a kormányok ezt az elveket.

Rövid hírek

- A Népszabadság értesülései szerint az MVM venné meg a Szurgutnyeftegaz 21%-os MOL pakettjét. A tranzakcióhoz szükséges forrást az MFB biztosítaná. Ezáltal elkerülhető lenne, hogy az összeg az államháztartási hiányt növelje. A részesedés a jelenlegi részvényár mellett hozzávetőleg 460 milliárd forint értékű, tehát még az MVM-nek is nagy falat lehet. Elképzelhetőnek tartjuk, hogy az állam ilyen konstrukcióban szerzi vissza a MOL pakettet. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- FHB: Gyuris Dániel igazgatósági tagsága lemondással 2010. október 22. napi hatállyal megszűnt, továbbá ugyanezen nappal vezérigazgatói munkaviszonya közös megegyezéssel megszüntetésre került. Ezzel egyidejűleg Gyuris Dánielnek az FHB Bankcsoport tagvállalatainál betöltött valamennyi tisztsége is megszűntetésre került lemondás útján. Az igazgatósági tagság megszűnése a testület működőképességét nem befolyásolja. Gyuris Dániel távozását követően az FHB Jelzálogbank vezetésével a Társaság Igazgatósága 2010. október 22. napjától kezdődően Harmati László és Köbli Gyula urakat bízta meg, akiknek a kinevezését a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is engedélyezte és az FHB Jelzálogbank társ-vezérigazgatóiként fognak tevékenykedni a Bankcsoportban jelenleg betöltött tisztségeik és feladataik megtartása mellett. Információink szerint Gyuris Dániel egy másik piaci szereplőnél vállal megbízatást, mely lehet az OTP. Mindent egybevetve nem számítunk árfolyamhatásra.
- Az RFV 1.880 sajátrészvényt vásárolt 7.570 forintos átlagáron és 1.700 részvényt 8.942 forintos átlagáron. A vállalat összesen 12.684 sajátrészvénnyel rendelkezik és 94.000 részvényre szóló vételi opcióval.
- Az Állami Nyomda 18.151 darab „A" sorozatú Állami Nyomda törzsrészvényt vásárolt 698 forintos átlagáron 2010. október 22-én. A tranzakciót követően a társaság saját tulajdonában lévő Állami Nyomda törzsrészvények állománya 438.651 darabra változott.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu  ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo