Az államtitkár elmondta, hogy "az embereket leginkább érintő probléma az energiaár változása, aminek ilyen mértékű világpiaci változásával senki nem számolt. Ezt a folyamatot sem a kormány, sem a lakosság nem tudja megállítani. Csodákban nem bízhatunk, amit a kormány ez ügyben megtehet, hogy csökkenti a felhasznált energia mennyiségét. Az Új Magyarország Lakásfelújítási Program e célból jött létre."
A pályázat benyújtása és a felújítás megvalósulása közti idő messzire tud nyúlni, így Jauernik István együttműködést vár a kormány, az önkormányzatok, a szakemberek és a közös képviselők között a probléma megoldásában.
Változások tavalyhoz képest
Az Új Magyarország Lakásfelújítási Program 2008. február 1-jén indult az Önkormányzati Minisztérium által kiírt három pályázattal: a Panelprogrammal, a Kéményfelújítási programmal és az Ökoprogrammal, amelyek beadási határideje 2008. szeptember 30., illetve október 31.
Pályázni egyrészt a panelrekonstrukcióra és tűzvédelemre lehet, mindez 820 ezer iparosított technológiával készült lakást érint. A megújult Panelprogramban maximális, lakásonként adható állami támogatás 400 ezer forintról 500 ezer forintra emelkedett. A Panelprogram pályázatainak másik legfontosabb változása, hogy az állam 1/3 rész támogatása mellett megmarad a lakóközösség 1/3 kötelező saját ereje. A fennmaradó 1/3 részt az önkormányzat saját döntése alapján finanszírozhatja, de önkormányzati támogatás nélkül is lehet pályázni. Az MFB Zrt. Panel Plusz hitelkonstrukciója a pályázat sikerének fontos eleme.
A korábbi pályázatokhoz képest magasabb szintű lett az energetikai elvárás. Előírás továbbá, hogy készüljön az épületre vonatkozó energiatakarékos felújítási koncepció. A pályázat kiemelt eleme lett, hogy az épületek tűzvédelmi szempontú szakvéleményét kötelező beszerezni. Mindezt a korábbi évek tapasztalatai miatt építették bele az Új Magyarország Lakásfelújítási Programba, így a korábbinál sokkal nagyobb hangsúlyt kap a minőség és az energiahatékonyság.
1,5 milliárd új célokra
Az Ökoprogram keretében a távfűtésű lakások hőfogyasztásának szabályozására és mérésére lehet pályázni, ami összesen 650 ezer távfűtéses lakást érint. A FŐTÁV Zrt. kezdeményezésére dolgozta ki az Önkormányzati Minisztérium az országos pályázatot, mely a lakossági fűtésienergia-megtakarítást ösztönzi. Korábban nem volt ilyen pályázat, ez az ÚMLP újdonsága. A pályázat célja: a fűtésienergia-megtakarítás az egyedi szabályozás lehetőségének kialakításával, a költségosztókkal a lakossági megtakarítás ösztönzése, vissza nem térítendő támogatással. A program finanszírozására 2008-ban 1,5 milliárd forint áll rendelkezésre.
A harmadik pályázati lehetőség a kémények felújítására biztosít támogatást. A pályázat célja az egycsatornás gyűjtőkémények biztonságtechnikai felújításának támogatása. Az új pályázati kiírás a korábbiaktól csak a pályázó személyében tér el. A pályázó - hasonlóan a panel pályázathoz - itt is a tulajdonosi közösség lett. Eddig 2003-tól 10 533 lakás 651 millió forint támogatást kapott az államtól kéményfelújításra.
Csak idén 34,5 milliárdos megrendelés
A Panel- és a Kéményfelújítási programra 2008-ban összesen 10 milliárd forint áll rendelkezésre, a Pénzügyminisztériummal történt egyeztetés alapján ennek mértéke 2011-ig minden évben biztosított. Szükség esetén a kormány kész plusz forrásokat biztosítani az Új Magyarország Lakásfelújítási Programra, amennyiben a sikeres pályázatok miatt kevésnek bizonyulna a 2008-ban rendelkezésre álló összeg.
Az ÚMLP gazdasági hatása jelentős: az ez évi 11,5 milliárdos támogatási keret várhatóan 34,5 milliárd forintnyi építőipari megrendelést jelenthet.
2001 és 2007 között több mint 190 ezer lakás 34,4 milliárd forint állami támogatást kapott a Panelprogram forrásaiból energiatakarékossági felújításhoz.