Ugyan Japánban előrehozott választások lesznek, de ez csak azt szolgálja, hogy még erősebb legyen a jelenlegi kormány a jövő évi népszerűtlen intézkedések előtt. Közben a DAX index tovább bizonytalankodik 9.300 és 9.400 pont között. Eközben újabb csúcsokat láthatunk az USA-ban, de ezek egy-két pont emelkedést jelentenek csak. A mai napon csökkenésre számítunk a nemzetközi piacokon, és valószínűleg hasonlót fogunk látni Budapesten is.
USA
A Veteránok Napját ünnepelték tegnap a tengerentúlon, és bár makrogazdasági adatok nem érkeztek, de a börzék nyitva voltak. Az aktivitás azonban nem volt kiemelkedő, leginkább oldalazáshoz lehet hasonlítani a tegnapi mozgást. A nap végére enyhe pluszban tudtak zárni a piacok (Dow 0,01%, Nasdaq 0,2%, S&P500 0,095). A Dow Jones tagjai meglehetősen felemásan teljesítettek, a nap nyertese a Merck (1,1%) volt, a vesztes oldalon pedig a JPMorgan-t (-0,9%) érdemes kiemelni.
A Goldman Sachs semlegesről vételre javította a Time Warner papírjaira vonatkozó ajánlását. A Yahoo tegnap 640 millió dollárért megvásárolta a Brightroll nevű videó hirdetési platformot. A tranzakció a jövő év első felében fog zárulni.
Öt nagy bank (köztük a Citigroup és a JPMorgan) megegyezett a hatóságokkal, hogy összesen 3 milliárd dolláros büntetést fognak fizetni devizaügyletek manipulációja miatt. Az ügy már egy éve tart, és a büntetés mértéke nem okozott meglepetést. Zárás után a Cisco Systems publikálja negyedéves számait.
Európa
Minimális pluszban zártak az európai indexek tegnap, a DAX index 0,18%-ot, az FTSE 100 index 0,24%-ot, a CAC 40 index pedig 0,50%-ot emelkedett. Az Európai Parlament baloldali frakciója aláírásgyűjtést szervez annak érdekében, hogy bizalmi szavazást kezdhessen a Jean Claude Juncker vezette Európai Bizottság ellen. Szerintük ugyanis a luxemburgi adóelkerülések során megkötött egyezségekről Junckernek, mint miniszterelnöknek tudnia kellett. A képviselők 10%-ának, azaz 76 főnek az aláírása szükséges az induláshoz, míg a lemondatáshoz legalább az EP-képviselők kétharmadának szavazata kell.
Az ukrán központi bank újra védelmébe vette a hrivnyát, azonban a fizetőeszköz tovább gyengült, és immáron nagyon közel került a 16-os szinthez a dollárral szemben. A brit Pénzügyi Magatartási Hatóság (FCA) 1,7 milliárd dollárra büntette a Citibank, HSBC, JP Morgan, Royal Bank of Scotland, UBS ötöst deviza manipuláció miatt.
Több mint 5%-os pluszba lendültek a Vodafone papírjai a tegnapi gyorsjelentés után. A bevételek 20,75 milliárd fontot, az EPS pedig 26 pennyt ért el. Előbbi 38%-kal maradt el a konszenzustól, utóbbi pedig egybeesett a várt értékkel. Az európai bevételek csupán 5%-ot estek az előző negyedéves 7,9% után, míg az afrikai, közel-keleti és ázsiai régió egyre jobban teljesített. A menedzsment optimista a jövőt tekintve, így a teljes éves profitvárakozását a 11,4-11,9 milliárd fontos sávról 11,6- 11,9 milliárdra módosította, miközben 3,6 pennys osztalékelőleget jelentett be. A délelőtt folyamán a brit inflációs riportra, illetve az euró zónás ipari termelési adatra figyelünk majd.
Olaj, arany
A WTI 77,3 dollárig süllyedt ma reggel. A piac nem számít arra, hogy a november 27-i ülésen az OPEC tagok vágnák a jelenlegi napi 30 millió hordós kitermelési kvótát, bár az elemzők szerint napi 0,5-1,5 millió hordós vágásra lenne szükség. Tegnap a kuvaiti miniszter jelentette ki, hogy piaci többlet magától is el fog tűnni.
Az arany viszont lendületet kapott: az árfolyam 1.166 dollárig emelkedett. A piac szerint az idei hatalmas kiáramlás az SPDR ETF-ből meg fog állni, és a pénzügyi befektetők már nem adják tovább az aranyat. Az arany ETF 2000 óta az első veszteséges évét zárja, azóta folyamatos volt a beáramlás. Egyes elemzők szerint viszont még nincs itt a vételek ideje, az 1000 dolláros lélektani szint alá eső arany esetében szabad csak beszállni a piacba.
Devizák
Az EUR/USD kereszt az 1,2400-es szintről 1,2500-ig száguldott, ahonnan átmenetileg visszapattant 1,2450-ig. Az EUR/HUF árfolyama a 307-308-as sávban mozgott egész nap.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,4%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett. Japán újságértesülések szerint Shinzo Abe előrehozott választásokat írhat ki decemberre, a legvalószínűbb dátumnak december 14-e tűnik. Választásokat csak 2016-ban kéne tartani, azonban a japán kormány több népszerűtlen intézkedést is tervez hozni, például atomerőművek újraindítása, vagy egy olyan törvénymódosítás elfogadása, ami lehetővé tenné, hogy japán katonák külföldön harcoljanak. amire a II. világháború lezárása óta nem volt példa. Az előrehozott választással a népszerűtlen intézkedések meghozatala előtt igyekezne megszilárdítani pozícióját Shinzo Abe. Valószínűleg elmarad továbbá az év elejére tervezett ÁFA emelés is, 8%-ról 105-ra változott volna az adókulcs.
Több, mint két évnyi tárgyalást követően Kína és Dél-Korea aláírta a szabad kereskedelemről szóló megállapodást. A megállapodás értelmében 17 területen az import díjak 90%-át eltörlik. A megállapodás elsősorban Dél-Korea számára jelentős, ugyanis az ország exportjának 24%-a Kínába irányul.
Kína és az USA megállapodott az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogásáról. A lépés azért is meglepő, mert korábban sem Kína, sem az USA nem akart részt venni a kiotói jegyzőkönyvben szabályozott megállapodás meghosszabbításában.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodik mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon.