Devizakockázat: mit tehetünk?

Elvileg a fedezeti ügyletek jelenthetnek megoldást a kkv-k számára a hektikus árfolyammozgások kivédésében, ám egyes szakértők úgy vélik, sem a brókercégek, sem a bankok kínálata nem megfelelő a folyamatosan kereskedelmet folytató cégek devizakockázatának a lefedésére. Több bank viszont azt állítja, hogy ma már az ügyletkötési minimum és a termékek struktúrája is alkalmas arra, hogy azokkal a kkv-k védekezzenek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szokásosnál is nagyobb óvatosságra van szükség még a környező országok jól ismert exportpiacain is, hisz az elmúlt hetekben megtapasztalt hektikus árfolyammozgások a cseh, lengyel, román és szlovák cégeket is érzékenyen érintik. A legfrissebb értékek szerint a román és szlovák cégek kockázati megítélése ráadásul még romlott is az utóbbi időben. (A magyar tulajdonú kkv-k exportteljesítményének fokozására az elmúlt évtizedben ugyan számos alkalommal hirdettek meg állami programokat, ám a 2006-2009 közötti időszakban mindössze 18 százalékuk adott el legalább egy alkalommal árut vagy szolgáltatást külföldön, szemben az EU-tagállamok 25 százalékos átlagával.)

A kkv-k számára a treasury ügyletek jelenthetnek némi biztonságot a kilengő devizaárfolyamok kockázatának kezelésében. Bár az exportőröknek kedvez a dollár vagy az euró-erősödése, tévedés lenne azt képzelni, hogy ők biztonságban vannak. A másik oldalon ugyanis ott van az importőr, akinek tovább gyengülhet a likviditási helyzete, akár olyan szintre is, hogy egy-két héten belül már a fizetőképességét is negatívan érinti, derül ki a Coface Hungary nemzetközi hitelbiztosító legfrissebb adataiból.


Az exportőröknek gondot okozhatnak az árfolyam-ingadozások
Forrás: sxc

– Sokszor találkozunk olyan kifeszített likviditású céggel, amely már nem tudja kompenzálni ezt a fajta árfolyammozgást – teszi hozzá Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezetője, aki mindenképpen ideálisnak tartaná, ha a külkereskedők fedezeti ügyletekkel védenék magukat. Kár, hogy ez ma Magyarországon csak részben lehetséges. Szerinte ugyanis sem a brókercégek, sem a bankok kínálata nem megfelelő a folyamatosan kereskedelmet folytató cégek devizakockázatának a lefedésére.

Cégenként változó megoldások

Tény, az ügyleti minimum ügyletkötési határ miatt a kkv-k korábban nem is gondolkodhattak árfolyamfedezésre használható banki termékekben. A pénzintézetek viszont azt mondják, hogy ez már a múlté, és a kisebb cégeknek sem kell lemondaniuk a preventív védekezésről. Egyes bankok egyre szélesebb termékskálát kínálnak nekik az azonnali devizaváltásoktól a határidős devizaváltásokon át a strukturált fedezeti ügyletekig, illetve opció vásárlásáig. Persze vállalkozásonként eltérő, hogy melyik lesz a leghatékonyabb megoldás. Ez függ a cég tevékenységétől, partnerekkel kötött szerződéseitől, pénzügyi folyamataitól, kockázatviselő képességétől és a jövővel illetve árfolyamokkal kapcsolatos várakozásaitól.

Kimaradnak a kkv-k?
A bankok honlapját vizsgálva kiderül, hogy szinte egyetlen pénzintézet sem ajánlja a treasury termékeit a mikro és kisvállalkozók számára, kizárólag a már eggyel magasabb, banki szempontból a „vállalati” ügyfélkörbe sorolt cégeknek elérhetők a valóban egyre szofisztikáltabb termékek.

A három fázis

Az aktív devizakockázat-kezelés pénzügyi kulturális evolúciós jelenség a kis - és középvállalatoknál. Az első fázisában levők jellemzően aktívan figyelik a napi árfolyam-ingadozást, de inkább csak tájékozódási céllal. A második fázisba tartozókra jellemző, hogy az árfolyam- és pénzmozgásaik függvényében tudatosan választják meg a devizatranzakcióik időpontját, de kizárólag azonnali ügyleteket kötnek. A vállalkozások igen kis hányada - jellemzően a nagyobb árbevételű cégek - vállalkozik határidős devizaügyletekre, és alig van olyan, amely a nagyvállalatok pénzügyi kultúrájához hasonlatosan strukturált treasuryügyletek iránt is érdeklődik, s ezeket használja is gazdálkodása kiszámíthatóbbá tétele érdekében.

Az árfolyammozgásokon éppúgy lehet nyerni, mint veszíteni. Különösen az online kereskedési felületek és akár a legfontosabb határidős piacokra közvetlen elérést kínáló tőzsdei szolgáltatások terjedése vezethet oda, hogy egyes cégvezetők maguk kezdenek el kereskedni spekulációs céllal.

Szavazás:

Orbán Viktor csalódott a vállalkozások adófizetési moráljában. Önben is csalódnia kellene?

Kkv-k esetében a pénzintézetek nem engedhetik a spekulációs célzatú ügyletkötést, és egyben fontos feladatuk, hogy megértessék a vállalkozásokkal: az árfolyam kezelésének a valós devizakitettséghez kell igazodnia - mondja Szabó István, a Citibank vállalati üzletágának ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy a cég bevételeit és költségeit kell kiszámíthatóvá tenni, és az árfolyam-ingadozásból származó potenciális veszteségeket kiküszöbölni. Az igazgató szerint, ha egy vezető maga kezd spekulálni az árfolyamváltozásra, az akár azt is eredményezheti, hogy a cég nem tudja tevékenységével kompenzálni a kedvezőtlen árfolyammozgásból adódó veszteséget, veszélybe sodorva ezzel az egyébként jól működtetett vállalkozás létét. (Ide kattintva elolvashat három tippet, amivel árfolyam-ingadozás ellen védekezhetünk.)

Időben kell a bankhoz fordulni

A fedezeti termékek lényege pontosan az, hogy tervezhetővé teszi a vállalkozás működtetését, ezért „definíció szerint" azokon nem lehet bukni. Utólag persze kiderülhet, hogy ha a cég akkor nem köti meg az adott ügyletet, jobban jár, de ez igaz a másik irányba is, azaz vannak olyan esetek, amikor éppen az igénybe vett szolgáltatással sikerül elkerülni az árfolyammozgásból adódó veszteséget. A szoros költségvetés mellett gazdálkodó cégek nem engedhetik meg maguknak ezt a kockázatot, ezért fontos számukra a bizonytalanság kiszűrése. A bankok treasuryszolgáltatása lehetővé teszi, hogy az amúgy is sokszor humánerőforrás-szűkében lévő vállalkozás csak az alaptevékenységére koncentráljon, arra, amihez a legjobban ért.

Az árfolyamkockázat kivédésének első lépése a természetes fedezet, vagyis az, hogy a beszerzés és az értékesítés ugyanabban a devizában történjék. Ennek lehetőségei végesek. A külföldi alapanyagból előállított és itthon eladott termékek esetében például nehéz megtalálni a közös nevezőt. Ebben segítenek a bankok. Az elérhető termékkínálat az azonnali váltástól - amit telefonon vagy erre alkalmas online banki rendszeren tehet meg az ügyfél - a határidős devizaváltáson keresztül egészen a testreszabott opciós, strukturált ügyletekig terjed.

Az árfolyam-fedezeti ügyletek az export/import tevékenységből eredő árfolyamkockázatot képesek kezelni. Léteznek ezenkívül kamatfedezeti ügyletetek is, amelyek például egy változó kamatozású, hosszú lejáratú hitel kamatkockázatát csökkenthetik. A piaci kommentárok és az árfolyammozgások figyelése kellő alapinformációt nyújthat a vállalkozások döntéshozóinak a piac alakulásáról, ez lehetőséget ad számukra, hogy az árfolyammozgások szempontjából megfelelőnek ítélt időpontban azonnali devizaügyleteiket intézhessék.

Ugyanakkor a kis- és középvállalatok vezetőinek célszerű már éves tervezésük előtt megkeresniük egy bankot, hogy mérje fel a cég várható valós devizakitettségét, és a kockázatviselő képességének, tevékenységének legmegfelelőbb megoldásokat kínáljon az egész év folyamán.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo