A Magyar Telekom is becsatlakozott annak a félreértésnek köszönhetően, hogy a cégvezetők szerint az elkövetkező években nem kell osztalékra számítani. Később ez a hír módosult, de nem igazán talált magára a papír. A meglepetés az volt, hogy a Richter majd akkorát esett, mint a MOL, pedig abban nem is volt hír. Szerintünk ennek az oka az lehet, hogy az egyik fő tulajdonos, az Aberdeen tovább csökkenti tulajdonrészét a Richterben azok után, hogy február elejére a korábbi 19 százalékról már 15 százalék alá csökkentette részesedését. A részvény értékeltsége fundamentálisan gyakorlatilag elérte a régiós átlagot, vagyis megszűnt a korábbi években látható felülértékeltség.
Ez azt jelenti, hogy az új gyógyszerek (Esmya, Cariprazine) által generált potenciál kiárazódott a részvényből, és így a jövőben egy árfolyamemelkedés katalizátora lehet. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a cég legutóbbi árbevétel előrejelzésében már számoltak azzal, hogy a 100 millió dolláros ukrán bevételük egy része eltűnhet a bizonytalanság, illetve a hrivnya gyengülése kapcsán. Így emiatt már nem kellett volna esnie az árfolyamnak. A technikai kép alapján két lehetséges forgatókönyv látható. Az egyik alapján a 3.800 forint körüli támasz megfogja az árfolyamzuhanást, míg a másik alapján a fordított zászló alakzatból egy újabb fordított zászló alakzat alakul ki, amely 3.400 forintig tartó esést jelentene. Az utóbbi szerintünk nem indokolt fundamentálisan.
A magyar piac lényegében az utolsó védbástyáig, a 17.750 pont környékén levő támasz szintig esett. Amennyiben ez a szint elesne, a 16.000 pont lenne a következő cél. Mindenesetre a mai napra korrekciót várunk, s ez a kérdés az elkövetkező napokban dőlhet el. A DAX és az S&P500 esetében továbbra is a határon való billegést láthatjuk, de hiszünk abban, hogy a váll- fej alakzatnak tűnő formációból mindkét esetben hamarosan folytatódhat az emelkedés.
USA
Emelkedéssel kezdték a kereskedést a vezető tengerentúli indexek, de a nap második felében irányt váltottak a piacok, és zárásig az esés volt a meghatározó irány. Tegnap sem sikerült új történelmi csúcson zárnia a piacnak (Dow -0.17%, Nasdaq -0,12%, S&P500 -0,14%). A Dow Jones index tagjai meglehetősen vegyesen zárták a kereskedést, de kevesebb papír fejezte be a napot a pozitív tartományban. A nyertes a Home Depot (+3,7%) volt, melynek árfolyama a vártnál jobb negyedéves gyorsjelentésnek köszönhetően emelkedett. A vesztesek között volt például a Boeing(-2,1%) és a JP Morgan(-1,8%).
Az S&P Case-Shiller lakásárindex a várt 0,6% helyett 0,8%-kal emelkedett, miközben az éves mutató 13,4%-ot mutatott, ami 8 éve nem látott pozitív teljesítmény. A Conference Board hangulatindex számai azonban már nem voltak ilyen kedvezőek, a januári lefelé módosított 79,4 pontról 78,1 pontra esett vissza az index, miközben a piac 80,1 pontot várt.
Európa
A nyugat-európai börzék is mérsékelt csökkenéssel zárták a tegnapi kereskedést annak ellenére, hogy a nap végén felhúzták az indexeket (FTSE -0,51%, DAX -0,1%, CAC40 -0,09%). Akár már ma este létrejöhet az ideiglenes ukrán kormány. Az IMF pedig küldöttséget küld az országba, hogy felmérjék a helyzetet. Akár 20-25 milliárd dolláros csomagra is szüksége lehet Ukrajnának, de a pénzügyi tárgyalások csak most fognak elkezdődni.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 101,7 dolláron, a tegnapinál alacsonyabb szinten állt. A befektetők a gyengébb kínai növekedési adat miatt kezdték adni a kontraktusokat. A cushingi készletek is mintegy 1,3 millió hordós növekedést mutatnak, ami nyomást gyakorolt az árakra. A piac elmúlt hetekben tapasztalt emelkedése főleg a készletek zuhanásának tudható be.
Ez részben az új infrastruktúra kiépülése miatt történt, melynek segítségével lehetővé válik, hogy nagyobb mennyiségben szállítsák el az olajat az ország közepéből a tengerparti finomítókhoz. Az arany 1.340 dollár fölé emelkedett, a lassú felfelé menetelés kedvező jel lehet a további erősödésre nézve.
Devizák
A kedvezőtlen negatív nemzetközi környezet ellenére erősödni tudott a forint, így az EUR/HUF árfolyama 310,2-ről 308,9-ig csökkent. A tegnapi erősödés közben a 20 napos mozgóátlag is áttörésre került. A forint erősödését támogathatta a magyar kötvénypiacon tapasztalt megélénkült kereslet.
Az EUR/USD árfolyama ismét csak átmeneti kilengést tudott produkálni. A vártnál gyengébb fogyasztói bizalom, illetve a várttól szintén elmaradó Richmondi Fed index publikálását követően délután 4 órakor a dollár erősödni kezdett, azonban ez később csak átmenetinek bizonyult és 17 óra környékére ismét az adatok megjelenése előtti szinten kereskedtek az EUR/USD devizapárral. Az 1,3735-ös nyitóértékről 1,3745-ig kapaszkodott fel az árfolyam a nap végére.
Távol-Kelet
A Nikkei értéke 0,5%-ot csökkent, így 15.000 pont alá esett az index értéke. A Shanghai index értéke pedig a tegnapi méretes zuhanás után 0,3%-ot csökkent a mai kereskedésben. A Hang Seng-nek sikerült szembemennie a csökkenő piaci trenddel, így 0,3%-os emelkedést tudott felmutatni.
A Panasonic árfolyama 5,4%-ot emelkedett arra a hírre, hogy a társaság bővítené akkumulátor gyártókapacitását annak érdekében, hogy ki tudja elégíteni a Tesla növekvő igényeit.
Határidős piacok
A határidős indexek közül a Dow, az S&P és a Nasdaq is pluszban van ma reggel, míg az európaiak, köztük a DAX is a negatív tartományban van.