Az előbbi kapcsán igazából az a meglepő, hogy mintegy másfél nap késéssel kezdtek szállingózni a negatív hírek az orosz csapat összevonásokról. Ezeken lehetett aggódni, azért, hogy a technikai korrekció rendben végig menjen Európában. A DAX esetében a rés betöltődött a tegnapi napon azzal, hogy az index a nap végén 9.148 pontig csökkent. Ugyanakkor a korrekció bizonyos jelek szerint véget érőben van. Így hamarosan jöhet újra az emelkedés. Mindezek ellenére ma reggel a BUX esetében a többségi álláspontunk a csökkenés, mivel a befektetők inkább a külpiacokra koncentrálhatnak. Holnap amúgy is 3 nagyágyú fog jelenteni (MOL, Magyar Telekom és a Richter), és a jelentések előtt inkább a kivárás jellemezheti a vevők viselkedését.
USA
Eséssel indult a kereskedés a tengerentúli piacon, de a nap második felében már sikerült elindulni az indexeknek felfelé, és a Dow Jones minimális pluszba került zárásra (Dow 0,1%, Nasdaq -0,32%, S&P500 -0,29%).
Az Alibaba tegnap piacnyitás előtt publikálta negyedéves számait. Az árbevétel 54%-kal 16,83 milliárd jüanra emelkedett, felülmúlva a 15,99 milliárdos várakozást. A részvényenkénti profit is erős lett, mert a piac 2,74 jüanos várakozása helyett 2,79 jüant publikált a társaság. A felhasználók száma 279 millióról 307 millióra emelkedett, az előző évhez képest ez több mint 50%-os növekedést jelent. A forgalom is több mint 50%-kal, 555 milliárd jüanra bővült. A mobilos havi aktív felhasználók száma 138,5%-kal ugrott meg év/év alapon.
Az Apple tegnap bejelentette, hogy összesen 2,8 milliárd euró értékben bocsátott ki kötvényeket. 1,4 milliárd euró értékben 8 éves papírokat, és ugyanilyen összegben 12 éves kötvényeket adtak el. Az ISM New York index októberi értékét publikálták tegnap, a várt 62 pont helyett 54,8 pontra csúszott vissza a mutató. A délutáni órákban az ADP publikálja a foglalkoztatottak számának októberi változását, illetve ISM szolgáltatóipari index is érkezik. Piaczárás után többek között a Tesla és a Symantec publikálja negyedéves számait.
Európa
Tovább estek az európai börzék tegnap, az FTSE 100 index 0,52%-ot, a DAX index 0,92%-ot, míg a CAC 40 index 1,52%-ot. Az euró zóna GDP és inflációs várakozásai minden soron csökkentek. Idén 1,2% helyett csupán 0,8% lehet a növekedés, míg jövőre 1,7% helyett 1,1%-os bővüléssel számolnak. Az inflációs prognózis 0,8%-ról 0,5%-ra, valamint 1,2%-ról 0,8%-ra csökkent. A Bloomberg konszenzushoz képest eltérést nem igazán tapasztalhattunk. A holnapi EKB döntés előtt ezek az adatok újra elindíthatják azokat a spekulációkat, miszerint Mario Draghi végre bejelenti az európai QE programot.
A Reuters szerint az ukrán Naftogaz 1,45 milliárd dollárt utalt át a Gazpromnak a fennálló gáztartozás kiegyenlítése végett. A novemberi előleg 760 millió dolláros kifizetéséről nem esett szó, pedig az oroszok ehhez kötötték a gázszállítás azonnali megkezdését.
Petro Porosenko ukrán elnök arra kéri a parlamentet, hogy vonják vissza azt a törvényt, ami az orosz szeparatisták által elfoglalt területek autonómiáját elismeri, ugyanis az EU és az USA sem hajlandó elismerni a hétvégi választások eredményét. Az eredmények eltörlése után december 7-én a kormány által felügyelt választásokat tartanak. A NATO főtitkára, Jens Stoltenberg szerint az orosz csapatok újra közelítenek az ukrán határhoz. Nem véletlenül hívta össze Porosenko tegnap magyar idő szerint 17 órakor a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsot. A délelőtt folyamán számos európai szolgáltatóipari beszerzési menedzser-index érkezik, valamint megtudjuk, hogy a svájci inflációs szám hó/hó alapon is mínuszba csúszik-e.
Olaj, arany
77 dollár alá esett a WTI típusú kőolaj árfolyama, ami 3 éves mélypontot jelent. A Bloomberg felmérése szerint az amerikai készletadatok 2,35 millió hordóval emelkedhetnek, ami azt jelentené, hogy a kínálat növekedése gyorsabb, mint a kereslet emelkedése. Az arany 1150 dollár környékére esett, ami 2010 óta nem látott érték, miután a legnagyobb arany ETF-nek, az SPDR–nek csökkent az eszközállománya. Az SPDR már csak 738,8 tonna aranyat tart, ami 2008 szeptembere óta a legalacsonyabb érték.
Devizák
Az EUR/USD kereszt a lélektani 1,25-ös szintekről visszapattant az 1,2570-es szintekig a vártnál sokkal gyengébb tengerentúli makroadat miatt. Az EUR/HUF kurzusa egy átmeneti 308,5-es leszúrás után újra a 309,2-es szinteket kezdte el ostromolni.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,4%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai inex pedig 0,2%-ot csökkent. A HSBC felmérése szerint a kínai szolgáltató szektorban a PMI értéke 52,9 pontra, 3 hónapos mélypontra esett októberben, a szeptemberi 53,5 pontos értékről.
A gyenge jennek és a jó amerikai értékesítésnek köszönhetően 11,3%-kal növekedett a Toyota negyedéves eredménye. Az üzemi eredmény 659,2 milliárd jen lett, míg a várakozás csak 650,7 milliárd jen volt. A Toyota év végi 1780 milliárd jenes profitvárakozását 2000 milliárd jenre emelte meg. A társaság 75 jenes időközi osztalékot fog fizetni.
Elhalasztották a japán kaszinó liberalizációt. Az eddigi várakozás az volt, hogy még novemberben engedélyezhetik kaszinók üzemeltetését Japánban.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a pozitív tartományban voltak.