Persze ez csak a görögök szerint van így, az EU szerint még messze van a megállapodás. Ugyanakkor Lisszabonban egy konferencián a német külügyminiszter, Steinmeier elmondta, szerinte a németek célja a görögök benntartása az EMU-ban, és senki sem nyerne a görögök kikerülésével. Így talán nem meglepő, hogy a görög CDS felár tegnap mintegy 2 százalékponttal 20 százalék környékére csökkent, és a részvénypiacok is jól teljesítettek.
A görög kormány szerint a hitelezőkkel már technikai szinten készítik elő a megállapodást, ami sem bércsökkentést, sem nyugdíjcsökkentést nem tartalmaz, ugyanakkor az elsődleges költségvetési többletcélja alacsonyabb lesz. Az EB alelnöke ezzel szemben cáfolta a híreket, mondván még messze vannak az álláspontok egymástól. A görög helyettes külügyminiszter közben arról számolt be, hogy egy újabb pénzügyi mentőcsomag előkészítése is zajlik a tárgyalásokkal párhuzamosan.
Ugyanakkor az EU pesszimista nyilatkozatai ma már hűthetik a hangulatot. Ráadásul a kínai piaci „vérfürdő” is kicsit borúsabbá teszi a mai napi képet, még akkor is, ha Japánban kismértékű emelkedést láthattunk. A shanghai és hongkongi csökkenés is valószínűleg annak volt köszönhető, hogy a letéti követelményeket szigorították a tőzsdei szolgáltató cégek.
A DAX a mai napon várhatóan csökkenni fog a tegnap elért lokális ellenállásról, amely 11.800 pont környéke. Az alsó él (átmeneti) pedig 11.600. A BUX is lokális ellenálláshoz ért 22.500 környékén. Van egy pozitív Richter hírünk, az Esmya kiterjesztése hosszú távú kezelésekre. Persze ez várható volt az európai gyógyszerügyi hatóság pozitív véleményét követően, amely egy hónapja hangzott el. Így az árfolyamhatása is limitált lehet. Vagyis a BUX indexben is jöhet valamiféle korrekció a nap végére. Közben ne feledjük, hogy az MSCI átsúlyozás miatt, holnap záróban inkább az eladók fogják uralni a magyar piacot, az indextagok súlycsökkenése miatt. Ebben elsősorban a MOL lehet leginkább érintett, hiszen neki csökken a legnagyobb mértéken a súlya az MSCI feltörekvő piaci indexben hétfőtől.
USA
A görögökkel kapcsolatos hírek adták meg a kezdő lökést a tengerentúli indexeknek. A zárásig tartó emelkedésnek köszönhetően a Nasdaq-nak sikerült új csúcsra kapaszkodnia (Dow 0,67%, Nasdaq 1,48%, S&P500 0,89%). A Dow Jones tagjai közül a Microsoft (2%) és az Apple (1,9%) vezette az emelkedést. A szokásos heti friss munkanélküli segélykérelmek mellett, függőben lévő lakásértékesítési adatok érkeznek a tengerentúlról.
A GoPro egy 360 fokos felvételt készítő, 6 kamerából álló rendszerrel rukkolhat elő a második félévben, melynek ára 3000 dollár körül alakulhat. A legtöbb drón a Gopro kameráit használja, amin fellelkesedve a cég saját drónnal állna elő 2016 első felében. A McDonald’s júliustól nem adja ki a havi értékesítési statisztikáról szóló dokumentumait, aminek oka, hogy a hosszú távú stratégiát helyezik előtérbe.
Európa
A görög tárgyalásokkal kapcsolatos pozitív fejlemények hírére emelkedésbe kapcsoltak az európai indexek. A FTSE 100 index és a DAX index 1,25% körüli, míg a CAC40 index 2,0% körüli pluszt tudott felmutatni.
Olaj, arany
A WTI 58 dollár alá esett, bár ma reggel már némileg erősödni tudott az árfolyam három nap folyamatos esés után. Az API jelentése szerint az USA készletei 1,3 millió hordóval nőttek az elmúlt héten, ami meglepetést jelent, mivel a piac 2,2 millió hordós csökkenést várt. Az EIA ma adja ki a jelentését, amit a piac a legfontosabb indikátornak tart. Fontos hír volt, hogy az un. tanker ráták új csúcsra emelkedtek, ami azt mutatja, hogy a kínálat továbbra is jelentősen nőtt, mivel egyre több termelő kívánja növelni exportját és bérelne hajót. Az OPEC a június 5-ei ülésén várhatóan nem változtat kvótáján, annak ellenére, hogy Alexander Novak orosz energiáért felelős miniszter az OPEC vezetők körében erősen lobbizik egy emelésért.
Az arany 1.190 dolláron stagnált ma reggel. A nemesfém két hetes mélyponton van főleg a dollár erősödése miatt, ami csökkenti az arany keresletét és növeli a nem dollárban számolt árát. A Fed kamatdöntése továbbra is a legfőbb befolyásoló tényező az arany esetében.
Devizák
A forint tegnap a 200 napos mozgóátlag felett oldalazott az euróval szemben, a reggeli kereskedésben pedig némi forinterősödés látható, de komolyabb mozgások nincsenek. Az EUR/HUF árfolyama 308,5 környékén mozog.
A görögök felől érkező hírek hatására az euró is erősödni tudott a dollárral szemben, amely már csak azért sem meglepő, mert az utóbbi másfél hétben nagyon sokat erősödött a tengerentúli deviza. Akár az 1,104-es szintet is visszatesztelheti a devizapár. Az USD/JPY tegnap még töretlenül emelkedett, de a 124-es szint megfogta az árfolyamot, és a reggeli órákban látott mozgások alapján úgy tűnik, hogy korrekció indulhat a devizapárban.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot, a Hang Seng 1,6%-ot, a Shanghai index pedig 1,4%-ot csökkent a mai kereskedésben. A Shanghai indexnek nem sikerült elérnie az 5000 pontos magasságot, ahol 2008- ban járt utoljára a részvényindex, a lélektani szint alatt nem sokkal fordult az index értéke.
A japán kiskereskedelmi forgalom rendkívül alacsony bázisról 5%-ot emelkedett áprilisban a tavalyi év azonos hónapjához viszonyítva. A tavalyi adatot azonban nagymértékben rontotta az ÁFA emelés negatív hatása, így a mostani emelkedés elsősorban a bázishatásnak köszönhető, ráadásul az elemzői várakozás 5,5%-os növekedés volt. Hó/hó alapon egy visszafogott, szintén várakozáson aluli 0,4%-os növekedést láthattunk.
A kínai részvénypiacon elsősorban a pénzügyi szektor teljesített ma gyengén, miután az elmúlt napokban több brókercég is szigorított a margin követelményeken, ami ráadásul a pozíciók kényszerlikvidálását eredményezhette. A szigorításokra azután került sor, hogy a margin finanszírozás nagysága elérte az új csúcsot jelentő 1,34 ezermilliárd jüant. Ben Bernanke, a Fed korábbi elnöke szerint nem kell tartani a kínai hard landing bekövetkeztétől, de a gazdasági növekedés lassulását természetes folyamatnak nevezte.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX is mínuszos volt.