Ha időben jön a segítség, akkor további hrivnya gyengülésre nem kell számítanunk. Ellenkező esetben komoly baj lehet, amely számos európai piaci szereplőt érinthet. Így az EU-nak érdeke mielőbb lépni, azután, hogy a politikai helyzet remélhetőleg stabilizálódott. Így az OTP most már talán tényleg legyőzi a 20 napos mozgóátlagot, és elaraszol a 4.306 pontnál levő 30 napos mozgóátlagig. Így a negatív nemzetközi hangulat ellenére arra számítunk, hogy a BUX oldalazhat ma.
A DAX nem viselkedik kitörően. A rövidtávú indikátorok alapján jelentősen emelkednie kellene az árfolyamnak, ezzel szemben pénteken is csak poroszkált fölfelé. Ma pedig a Kína körüli aggodalmak miatt (ahol a szmog nehezíti a gazdasági életet, és az ingatlanárak sem növekednek tovább) egyesen csökkenni akar a határidős indexek alapján. Persze egyelőre még nincs baj, hiszen a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölött van az index, de a technikai kép egyelőre óvatosságra, kivárásra int.
Az S&P500 esetében is hasonló a kép, de sokkal pozitívabb, hiszen az árfolyam sokkal közelebb van a csúcshoz (14 pont a távolság). Ráadásul pont úgy néz ki, hogy mintha ma ki akarna törni, legalábbis ami a rövidtávú indikátorokat illeti. Így a nap végére akár pozitív meglepetés is születhet, amely lehet, hogy inkább csak holnap hat majd az európai és az ázsiai piacokon. Mindenesetre figyelő szemünket ma az USA-ra vessük, szerintünk annak a viselkedése lesz meghatározó középtávon a részvénypiacok tekintetében.
USA
Emelkedéssel kezdték a kereskedést a vezető tengerentúli indexek, de a kezdeti öröm gyorsan elszállt, és zárásra már pirosba fordultak a piacok (Dow -0,19%, Nasdaq -0,11%, S&P500 -0,21%). Két jegybankár is megszólalt pénteken, és egymásnak ellentmondóan nyilatkoztak. Richard Fischer, a dallasi Fed elnök azt mondta, hogy az eszközvásárlási programot tovább kell csökkenteni. James Bullard, a st. louis-i Fed elnök szerint a kedvezőtlen adatok miatt meg kellene hosszabbítani a programot.
A használt lakások iránti kereslet tovább csökkent a tengerentúlon januárban. A várt 4,1%-os visszaesés helyett 5,1%-kal csökkentek a lakásértékesítések. Összesen 4,62 millió lakás cserélt gazdát, ami másfél éves mélypontnak felel meg.
Európa
A nyugat-európai börzék mérsékelt emelkedéssel zártak pénteken (FTSE100 0,37%, DAX 0,4%, CAC40 0,59%). A G20 találkozón arról beszélt Mario Draghi, az EKB elnöke, hogy a jegybank készen áll a további lazításra, ha az inflációs várakozások tovább csökkennek. Az euró zónában januári inflációs számokat, a németeknél pedig IFO hangulatindexet publikálnak.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 102,3 dolláron állt, ami kismértékű emelkedést jelent a pénteki árakhoz képest. Az emelkedéshez elsősorban a hideg észak-amerikai időjárás járult hozzá. Az arany 1.330 dollárra ugrott. A kereskedők elsősorban a kockázatkerülés növekedésével magyarázzák a magasabb keresletet. Az aranyat ismét elkezdték a pénzügyi alapok is vásárolni, igaz továbbra is óvatosak. A tavalyi évben a legnagyobb meglepetés az ázsiai kereslet megugrása volt.
Devizák
Pénteken ismét jelentősen tudott erősödni a forint az euróval szemben, az árfolyam 311,5-ről egészen 310 alá csökkent. Ma reggel nem tapasztalható érdemi elmozdulás a forint piacán, így az EUR/HUF 310 alatt kezdheti a hetet. Tovább folytatódott az oldalazás az EUR/USD árfolyamában. A rövidtávú trend jelenleg az oldalazás az EUR/USD árfolyamában, és ennek megfelelően komolyabb elmozdulásokat nem láthattunk.
Távol-Kelet
A Nikkei viszonylag visszafogott, mindössze 0,2%-os eséssel megúszta a mai napot. A Hang Seng 1,2%-ot, a Shanghai index 1,8%-ot zuhant ma reggel. Kínában a rendkívül erős szmog miatt már 5 napja folyamatosan riasztás van érvényben, és a leginkább érintett Pekingben pénteken már leállították a termelést a szennyező gyárakban, továbbá az építkezéseket is korlátozták.
Kínában 70 városból 69-ben emelkedett az ingatlanárak az előző év azonos időszakához képest, hasonlóan az előző havi adatokhoz. Hó/hó alapon azonban már lassult a növekedés. Az új ingatlanok esetében 62 esetben növekedett az ingatlanok értéke, szemben a decemberi 65-tel. A használt ingatlanok esetében hó/hó alapon már csak 48 esetben volt növekedés, szemben az egy hónappal korábbi 64-gyel szemben. A HSBC ma piaczárást követően publikálja negyedik negyedéves eredményét.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.