Pénteken a Magyar Telekom vezérigazgatója átvette az új frekvenciákra a koncessziós meghatalmazást. Mivel a társaság előre dolgozott, másnap bekapcsolt újabb tornyokat a 4G (széles sáv az internet használathoz) szolgáltatásba, és ezzel cirka 50 százalékkal növelte az országos lefedettségét, 73 százalékra. Néhány nappal később pedig a kormány bejelenti, hogy internetadót vezet be. A hír egyértelműen negatív, de a pénzügyi hatása valószínűleg limitált, mert az adómérték és az internet árak fényében a szolgáltatók nagy valószínűséggel jelentős részét áthárítják majd az ügyfelekre. Így az árfolyam hatás is limitált volt tegnap az Magyar Telekom részvényeiben. Ugyanakkor az új adók csak arra jók, hogy borzolják az idegeket, de költségvetési hatása nem éri el a 0,1 százalékot a GDP arányában. Vagyis ez nem is annyira a költségvetésről szól.
A jövő évi adótörvényekről szóló összefoglalónkat itt olvashatja!
A nemzetközi piacokon ugyanakkor jó a hangulat. A DAX áttörte a 8.850-es szintet. Így a következő megálló a 9.958 és 9.975 pont közötti rés. Az S&P500 ugyanakkor a 200 napos mozgóátlag fölé szaladt. 1.954 pontnál találjuk a 30 napos mozgóátlagot, amely ellenállás, míg a 20 napos most már támaszként funkcionál. A piacra pozitív hatással volt a várakozásoknál sokkal jobb használt-lakás értékesítés, ami azt sugallja, hogy mégsem kell olyan komolyan venni a konjunkturális félelmeket. Itthon is emelkedésre számítunk, de a magyar piac továbbra is lemaradó lehet.
USA
Masszívan emelkedtek tegnap a vezető amerikai börzék, a Nasdaq 21 hónapja nem zárt ilyen erős napot (Dow 1,31%, Nasdaq 2,38%, S&P500 1,94%). Egy fontosabb makrogazdasági adat érkezett tegnap a tengerentúlról, a használt-lakás értékesítések száma. Az augusztusi 5,05 millió darab után 5,17 millió darab lakás cserélt gazdát a tengerentúlon, amely meghaladja az 5,1 milliós piaci konszenzust. Hasonlóan magas értéket 2013 szeptemberében láthattunk utoljára.
A Morgan Stanley 110 dollárról 115 dollárra emelte az Apple papírjaira vonatkozó célárfolyamot. Számos vállalati eredmény érkezett a tengerentúlról, nyitás előtt a McDonald’s publikálta harmadik negyedéves számait. A nettó profit 1,09 dollárt tett ki részvényenként, elmaradva az 1,37 dolláros várakozástól. Az árbevétel a 7,18 milliárd dollár helyett 6,99 milliárd dollárra csökkent az egy évvel korábbi 7,32 milliárd dollárról. Az részvényenkénti profitot egy egyedi tétel rontotta, ami 42 centet vitt el az eredményből. A globális eladások 3,3%-kal estek, miközben 2,8%-os visszaesést vártak, de a negyedik negyedévben már bővülést érhetnek el. A papír kurzusa 0,6%-ot veszített értékéből.
A Coca-Cola is piacnyitás előtt tette közzé számait, az egyszeri tételek nélküli részvényenkénti profit a vártnak megfelelően 53 cent lett. Az árbevétel 11,98 milliárd dollárra csökkent, az elemzők 12,12 milliárd dollárra számítottak. A gyártó hazai piacán 1%-kal esett vissza a forgalom, míg a globális értékesítések 1%-kal bővültek. A Coca-Cola kiadáscsökkentő programot hirdetett meg, 2019-ig évi 3 milliárd dollárral faragják le a költségeket. A menedzsment várakozásai szerint az idei részvényenkénti eredmény nem fogja elérni a korábbi várakozásokat. Az árfolyam 6%-ot esett.
Jók lettek a Yahoo! harmadik negyedéves számai. Az egyszeri tételektől tisztított részvényenkénti profit 52 centre emelkedett a korábbi 28 centről, és az 50 centes várakozást is lényegesen meghaladta a társaság. A mobil hirdetéseknek köszönhetően bevétel növekedést ért el a társaság, az elmúlt negyedévben 1,09 milliárd dollár volt a korrigált árbevétel, amely felülmúlja az elemzők 1,05 milliárd dolláros várakozását. Az aktuális negyedévre a Yahoo! várakozása 1,14-1,18 milliárd dollár az árbevételt illetően, miközben a piac 1,17 milliárd dollárt vár. Az Alibaba részesedés értékesítésén nettó 6,7 milliárd dolláros profitot ért el a társaság.
Délután inflációs adatok érkeznek a tengerentúlról, piaczárás után pedig az AT&T és a Boeing publikálja negyedéves számait.
Európa
Újra fordítottak egyet az irányon az európai tőzsdéken, hiszen a FTSE 100 index 1,68%-ot, a DAX index 1,94%-ot, míg a CAC 40 index 2,25%-ot emelkedett. A Reuters meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy az EKB vállalati kötvényeket is vásárolhat decembertől az eszközvásárlási program keretében. Az eddigi kommunikáció szerint csupán fedezett kötvények és eszközfedezetű értékpapírok szerepeltek a listán, azonban az egyre nagyobb piaci nyomásgyakorlás miatt megváltozhat a testület véleménye. Az EKB egyelőre cáfolta a híreszteléseket.
A Capital Economics szerint az európai vállalati kötvénypiac 1400 milliárd euró, ami túlmutat a mostani eszközvásárlási program keretein. Az elemzőház szerint jobb választás lenne a 9000 milliárd eurós szuverén euróövezeti kötvények piacán nézelődni. A CEBR közgazdászai szerint az euróövezet növekedése a korábban becsült 1,1% helyett csupán 0,7% lehet idén, és reális esélye van annak, hogy Németország recesszióba süllyed.
Akár már ma elmeszelhet öt európai országot (köztük Franciaországot és Olaszországot) az Európai Bizottság a költségvetési célok megsértése miatt, mindezt egy héttel azután, hogy a tagországok benyújtották a költségvetési számaikat Brüsszelnek.
Mégsem született meg a megállapodás Oroszország és Ukrajna között a téli gázszállítási kedvezményekkel kapcsolatban, ugyanakkor jövő hét szerdán Brüsszelben pont kerülhet az ügy végére. Az orosz Energiaügyi Miniszter szerint csupán biztosítékot kérnek arra, hogy a csökkentett árat (385 dollár/ezer köbméter) ki tudja-e fizetni Kijev, hiszen így is 5 milliárd dolláros tartozása van Ukrajnának a Gazprom felé.
Olaj, arany
Közel hathetes csúcsra, 1.252 dollárra emelkedett az arany ára tegnap, miután a piac a közelgő indiai esküvői szezon miatt a keresleti oldal növekedésére számít. A WTI árfolyama 82 dollár fölött tudott maradni tegnap annak ellenére, hogy a piaci várakozás szerint ma kétéves mélypontra eshetnek az amerikai üzemanyag készletek.
Devizák
Az EUR/USD kurzusa az 1,2840-es szintekről 1,2721-ig szakadt tegnap az EKB vállalati kötvényvásárlásaival kapcsolatos spekulációra. Az EUR/HUF jegyzése az előbbi mozgás okán tudott a 307,0-es szintről 305,6-ig csökkenni.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,7%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot emelkedett, míg a Shanghai index 0,3%-ot esett. A japán export 6,9%-kal emelkedett szeptemberben, ami az elmúlt 7 hónap legmagasabb értéke, és felülmúlja a 6,5%-os elemzői várakozást is. Az import 6,2%-kal emelkedett az előző évi értékhez képest. Az export vártnál gyorsabb növekedése pozitív a gyenge belső kereslettel rendelkező Japán számára.
Az ausztrál infláció a várakozásoknak megfelelően 2,3%-lett a harmadik negyedévben, ami jelentős esés a második negyedévi 3,0%-hoz képest.
Határidős piacok
Mínuszban tartózkodnak a tengerentúli határidős indexek a reggeli kereskedésben.