Nyugaton a civilek egyre hangosabban kiabálják, hogy meg kell állítani a gonoszt bármi áron. Az ilyen hangok pedig általában nem a béke kitörésének irányába mutatnak. Egyébként az elsősorban a baromfihúsra vonatkozó korlátozó intézkedések nem túl nagy bölcsességre vallanak, mert az a legolcsóbban előállítható hús.
A régiós devizák esetében továbbra is tart a hét egészét meghatározó gyengülő trend, amely alól a forint sem tudja kivonni magát, és már 316-os árfolyam mellett is kereskedtek az EUR/HUF devizapárral a tegnapi nap folyamán. Érdemi pozitív elmozdulás pedig a ma reggeli órákban sem tapasztalható. Ilyen gyenge forintra 2012 első negyedéve óta nem volt példa.
Németországban a DAX komponensek közül ma 5 cég jelentett. Az Adidas a profit figyelmeztetés után egy picit jobb eredményt közölt, a Deutsche Telekom nettó sora is kicsit jobb lett a vártnál. A Commerzbank eredménye ugyan elmaradt a várakozástól a vártnál közel kétszer nagyobb adótételnek köszönhetően, így a profit 20 százalékkal múlta alul a várakozást. A többi soron mindenhol meghaladta a várakozásokat a bank eredménye, így ezt az eredményt is jónak ítéljük. A Beiersdorf és a Münchener Rückversicherung eredménye is kicsit elmaradt a várakozásoktól. Miközben a piacok kissé megnyugodtak mára, a DAX a mai napon oldalazhat, vagy kissé emelkedhet a tegnapi esést követően.
Budapesten egy újabb gyorsjelentéssel lettünk boldogabbak. A Magyar Telekom eredménye enyhén jobb lett a vártnál, és az is pozitív, hogy folytatódott az egy előfizetőre jutó bevétel javulás a mobil és az internet szolgáltatások szegmensében Magyarországon. A management az EBITDA várakozást is megemelte, de erre már számított a piac. Így azt gondoljuk, hogy ez már beépült az árfolyamba. Ennek, meg a negatív nyitás ellenére kis emelkedést várunk a mai napon.
USA
- A tengerentúli indexek fittyet hányva európai társaikra megpróbálkoztak talpra állni a tegnapi kereskedés folyamán. Egyelőre inkább kevesebb, mint több siker koronázta ezt a törekvést, de a nulla körüli értékek kezdetnek megteszik. A Dow index 0,08%-os, a Nasdaq 0,05%-os pluszban, míg az S&P 500 index nettó nullában zárt.
- Új mindenkori csúcsra, 265 dollárra emelkedett a Tesla árfolyama tegnap annak köszönhetően, hogy a Pacific Crest Securities 316 dolláros célárral rukkolt elő. Ezzel a célárral a Morgan Stanley (320 dollár) után a legoptimistább elemző cég lett az autógyártó részvényeivel kapcsolatban. A háttérben az áll, hogy a cégnek sikerült megegyezni a kínai védjegy vitában (korábban egy kínai üzletember már bejegyezte a Tesla nevet). A megegyezés azonban nem tartalmazza a következő internetes címeket (Tesla.cn és Teslamotors.cn).
- Dennis Lockhart, az atlantai Fed elnöke szerint a következő negyedévekben a 3%-os gazdasági növekedésre minden esély meg van, és nem ért egyet azokkal a hangokkal, akik szerint a múltbeli számok miatt nem tartható fent ez a növekedés.
- A heti friss munkanélküli segélykérelmek számában 3 000 fős emelkedésre számít a piac, ugyanakkor a tartós munkanélküli segélykérelmek száma tovább csökkenhet, 2 512 ezer főre.
Európa
- Továbbra is nyomás alatt vannak az európai piacok, aminek köszönhetően a vezető indexek árfolyama csökken. A FTSE 100 index 0,69%-ot, a DAX index 0,65%-ot a CAC 40 index pedig 0,61%- ot veszített az értékéből tegnap.
- Egyelőre nincs ami megállítsa az orosz tőzsdeindex esését és a rubel további leértékelődését. A bejelentett szankciókra válaszul Vlagyimir Putyin kitiltaná az európai légitársaságokat a szibériai útvonalról, valamint az EU országai számára a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek behozatalát is korlátozná, utóbbi esetében egyedi elbírálásban részesítik az országokat.
- A mai nap legfontosabb történése a brit kamatdöntő ülésén kívül az EKB tanácsának sajtótájékoztatója lesz. A 0,15%-os irányadó rátán és negatív betéti ráta értékén nem gondolnánk, hogy tovább faragna a tanács. Az eszközfedezetű értékpapírok (ABS) vásárlásával és az eszközvásárlási program esetleges bevezetésével kapcsolatos újabb információkra lesz érdemes figyelnünk.
Olaj, arany
- A WTI 96,8 dollár volt ma reggel, ami hat hónapos mélypontot jelent. A kereskedők elmondták, hogy a piac túlkínálatos, emellett a gyenge kínai növekedési adatok is negatívan hatottak az árfolyamra. Az USA kínálata némileg csökkent (1,76 millió hordóval 365,6 millió hordóra).
- Az olajjal szemben az arany viszont nagyon erős volt: az árfolyam egészen 1.310 dollárig ugrott. Az emelkedés hátterében a növekvő geopolitikai feszültségek álltak, mivel hírek szerint az oroszok csapatokat vontak össze az ukrán határnál.
Devizák
- Átmenetinek bizonyult tegnap a dollár erősödése. Az EUR/USD árfolyama egy mély leszúrást produkált 1,3333-ig, azonban délutánra már 1,3377-ig visszahúzták az árfolyamot. A jelentős kilengésben szerepet játszhatott az orosz ellenszankciók bejelentése, ami értelemszerűen elsősorban az EU gazdaságát és növekedését sújtaná jobban, ezek a félelmek pedig gyengíthetik az eurót a dollárral szemben.
Távol-Kelet
- A Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index 0,7%-ot esett a mai kereskedésben, miközben a Nikkei üde színfoltként 0,4%-ot emelkedett.
- Vártnál rosszabb adatok érkeztek az ausztrál munkaerőpiacról. A foglalkoztatottak számában várt 13,2 ezer fős bővülés elmaradt, sőt 300 fős csökkenés volt tapasztalható júliusban. Így a munkanélküliségi ráta is a várt 6,0%-nál lényegesen magasabb, 6,4% lett.
- A japán részvénypiac kiemelkedő teljesítménye annak köszönhető, hogy a Reuters értesülései szerint az állami kézben lévő nyugdíjalap (GPIF) a jelenlegi 12%-ról 20%-ra növelné a japán részvények részarányát a portfolión belül.
- Holnap publikálják a kínai külkereskedelmi adatokat.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel.