Vagyis az események zajlanak, amelyben még a kardcsörtetés is benne van. Ennek ellenére nem kell valóban számolunk komolyabb katonai konfliktussal, de mindenestre, arra jók ezek a hírek, hogy aggodalmat okozzanak a piacon. Két fontos tényt le kell szögeznünk Ukrajnával kapcsolatban: komolyabb (1 milliárd dollár) kötvénylejárata júniusban van, addig csak 100 millió dollár körüli kamatokat kell kifizetnie havonta, másrészt tavaly a GDP-je cirka 129 milliárd euróra rúgott, amely cirka 30 százalékkal haladja meg a magyart. Ez két dolgot jelent, van idő az IMF-fel egyezkedni, hiszen az egyéb számla tulajdonosok, akik most várják a kifizetést valószínűleg inkább elfogadják a halasztást, minthogy csődbe vigyék az országot, s így az esélyüket rontsák a pénzük megkapására.
Gazdasági értelemben, gyakorlatilag egy Magyarország méretű országról beszélünk. Ez azt jelenti, hogy átmenetileg az ukrán események tudnak negatívan hatni, (lásd a Magyarország nem Görögország, amely annak idején átmenetileg a New York-i börzén is hatott), de valószínűleg nem hosszú távúak, annál is inkább, mert szerintünk a nemzetközi közösség nem fogja elengedni a kezét. Mindenestre érdemes figyelni a hrivnya árfolyamát, amely 31 százalékot gyengült decemberhez képest. Ha az árfolyam így marad, akkor az kellemetlen lehet az OTP számára.
Ugyanakkor, ha visszaerősödik a pozitív hírek hatására, az pozitívan hathat az OTP árfolyamára is. Mindenestre egy elég valószínű, de negatív forgatókönyv esetén (itt marad a hrivnya árfolyam és kényszerértékesíteni kell az jelzálog fedezetként szolgáló ingatlanokat) a negatív hatás az OTP részvényeinek értékére cirka 300 forint körül alakul. Az pedig az Erste szakértői szerint már beárazódott.
Az USA piacok inkább a Fed elnökére figyeltek, mint Ukrajnára. Yellen pedig azt mondta, hogy ha szükséges, akkor akár lassíthatnak is a QE3 kivonásával, sőt a 6,5 százalékos munkanélküliség sem kőbevésett határ, sőt valószínűleg ezt lejjebb fogják vinni. Ennek örültek a piacok, s az S&P-nek sikerült is történetének legmagasabb záróárfolyamát beállítania. Ennek örülünk, hiszen úgy néz ki, hogy meglesz ez a kitörés. Ha pedig az meg lesz, az azt jelenti, hogy a többi piacon is emelkedést fogunk látni.
USA
Szárnyalni kezdtek a tengerentúli börzék Janet Yellen szavait követően, és zárásig nem lankadt a vételi kedv (Dow 0,46%, Nasdaq 0,63%, S&P500 0,48%).
Janet Yellen a Fed elnöke először ismertette a szenátus előtt a szokásos féléves beszámolóját. Eredetileg február 13-án lett volna a meghallgatás, de viharok miatt elhalasztották. Yellen a meghallgatáson elismételte, amit már két héttel ezelőtt is elmondott, hogy az eszközvásárlási program további csökkentése valószínű, miközben folyamatosan figyelik a gazdaság helyzetét. Yellen azt is kiemelte, hogy a makrogazdasági adatok további romlása esetén viszont átgondolják az eszközvásárlások csökkentését.
Az elmúlt hónapok gyenge adataiban a kemény tél is szerepet játszhatott, a következő hetekben vizsgálni fogják, hogy mekkora hatása lehetett az időjárásnak. Yellen azt is elmondta, hogy nem lát eszközár buborékokat a piacon. Arról is szó esett a meghallhatáson, hogy hamarosan elérhetik a 6,5%-os munkanélküliségi rátát, és korábban ez volt az egyik feltétele az alapkamat emelésnek. Ezt a szintet érdemes újragondolni, mert az irányadó ráta még sokáig nulla közelében maradhat. A szokásos heti friss segélykérelmeket publikálták tegnap, a múlt héten 348 ezerre nőttek a kérelmek, ami 23 ezer fővel rosszabb mint a piaci várakozás.
Negyedik negyedéves (előzetes) tengerentúli GDP adatot publikálnak délután.
Európa
Zuhanással kezdődött tegnap a kereskedés Nyugat-Európában, de napközben irányt váltottak a piacok, viszont a londoni börze kivételével nem sikerült a pozitív tartományba kapaszkodniuk az indexeknek (FTSE100 0,16%, DAX-0,76%, CAC40 -0,02%).
Tegnap megalakult az új ukrán kormány, a korábbi ellenzéki pártok vezette többséggel jött létre a koalíció. Az ukrán hatóságok kérték az IMF segítségét, így hamarosan megérkezhet a küldöttség Kijevbe. Pozitív gazdasági bizalmi index érkezett az eurozónában, a februári adat 101,2 pont lett, ami felülmúlja a 100,7 pontos várakozást.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 102 dollár alatt mozgott egy kicsivel, a befektetők az USA kereslet lassulására spekuláltak, mivel a tegnapi munkanélküliségi számok némileg kedvezőtlenebbek lettek. A kontinens is egyre inkább kikerül a tél fogságából, ami szezonálisan növelte a keresletet. Az arany stabilan 1.330 dollár körül mozgott, az elmúlt hetek emelkedése egyértelműen a kockázatkerülésnek és a fejlődő piaci heves mozgásoknak tudható be. A pénzpiaci kereslet is kezd visszatérni, az arany ETF- ekben lévő fizikai arany mennyisége 0,4%-kal nőtt februárban, miután 2013-ban csökkenés volt tapasztalható.
Devizák
A tegnap délelőtti órákban a negatív befektetői hangulatban dollárerősödés volt látható, amelynek során a 20 napos mozgóátlag 1,3643-as értéke került tesztelésre, azonban Janet Yellen szenátusi meghallgatását követően gyengülni kezdett a dollár és 1,3710-ig emelkedett az EUR/USD árfolyam értéke.
Az EUR/HUF árfolyam a 20 napos mozgóátlag 310-es értékéhez tapadt, árfolyamában napon belül sem volt látható kiemelkedő mozgás. A technikai szintről érdemben ma reggel sem tudott elmozdulni.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,6%-ot esett, miközben a Hang Seng és a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett. Valóságos adatdömping volt ma reggel Japánban. A januári munkanélküliségi ráta a várakozásoknak és a decemberi értéknek megfelelően 3,7% lett. A januári infláció 1,4%-os mértéke kissé felülmúlta az 1,3%-os változást. A kiskereskedelmi forgalom januárban 4,4%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest, ami pozitív meglepetés, ugyanis a várakozás csak 3,8% volt, ráadásul ez jelentős bővülést jelent az egy hónappal ezelőtti 2,6%-os növekedéshez képest.
Ma délután fog megjelenni a negyedik negyedévi indiai GDP, amitől 4,7%-os növekedést várnak.
Határidős piacok
A tengerentúli határidős indexek a negatív tartományban mozognak ma reggel, míg Nyugat- Európában vegyes mozgások láthatóak.