Arany: csillog, de meddig?

Az arany szerepe és az aranybefektetésekkel kapcsolatos kérdések egyre többeket foglalkoztatnak. Soros György egy interjúban azt mondta: az arany ára lufi. Mások szerint azonban a nemesfém árának emelkedése tartós, és gazdasági tényekkel alátámasztható. Dr. Asztalos László György pénzügypolitikust az aranypiacról és az aranynak a pénzügyi rendszerben játszott szerepéről kérdeztük.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az arany szerepe és az aranybefektetésekkel kapcsolatos kérdések egyre többeket foglalkoztatnak. Soros György egy interjúban azt mondta: az arany ára lufi. Mások szerint azonban a nemesfém árának emelkedése tartós, és gazdasági tényekkel alátámasztható. Dr. Asztalos László György pénzügypolitikust az aranypiacról és az aranynak a pénzügyi rendszerben játszott szerepéről kérdeztük.

Mintha az arany lenne a világ lázmérője a Bretton Woods-i rendszer felszámolása óta. Ha a dolgok jól mennek - a gazdaságban konjunktúra van, a társadalom és az üzleti világ szereplői biztonságban érzik magukat - a sárga fém háttérbe szorul, az ára stagnál. Ha viszont többen feltételezik, hogy a világ rossz irányba halad, a befektetések áramlanak az egyre drágább aranyba. Most is éppen egy felívelő periódusban vagyunk, pedig jelenleg a keresletet körülbelül 30 százalékkal meghaladó mennyiségű aranyat bányásznak a világban. Dr. Asztalos László György egyetemi magántanár, a Tolerancia Pénzügyi Tanácsadó elnöke, az „AranyKompasz 2010" szerzője szerint az aranypiac sem misztikus, csupán - ahogyan az élet más területein - a BRIC országok, közülük is különösen Kína, India és Oroszország a meghatározó szereplők.

- Valóban túltermelés mutatkozik, hiszen ma évente 2500-2600 tonna aranyat bányásznak, és 2000 tonnát nyernek vissza. Ezzel szemben a kereslet 2600-3200 tonna körül mozog - mondja a szakember. - Máig összesen 160 ezer tonna aranyat bányásztak, a föld mélyén rejlő további tartalékokat pedig 40 ezer tonnára becsülik. Azaz húsz évig hasonló kitermelési költségek mellett rendelkezésre áll ez a mennyiség. A felszínre került fém húsz százaléka állami intézményeknél, az országok devizatartalékaként „foglalt". Egyes országok jegybankjaiban a felhalmozott megtakarítás ötven-hatvan százaléka aranyban áll, de ez a kiugró, a világátlag tíz százalék. A 2500 milliárd dollár devizatartalékkal rendelkező Kínában viszont csupán a tartalékok 1,6 százaléka van aranyban. Ha az ázsiai állam növeli aranykészletét, hét-nyolc évig biztosan felszívja a felesleget.


Dr. Asztalos László György

■ Az eddigi politikával ellentétben most miért duzzasztanák fel az aranytartalékokat?

- A kínai devizatartalék több mint háromötöde - becslések szerint 1600-1800 milliárd dollár - dollárban denominált. Miután az amerikai fizetőeszköz tragikusan gyengül - száztíz év alatt elveszítette értékének 96 százalékát -, több nemzet gondolkozik a helyettesítésén. Kína nemrég öt országgal transzferábilis jüanban kötött kétoldalú kereskedelmi megállapodást. A komoly fizetésimérleg-többlettel rendelkező országok közül többen - különösen azok, ahol a devizatartalékokban magas a dollárhányad - fordulnak a nemesfémek felé. Kilenc ilyen országot vizsgáltam. Ha mindegyik tíz százalékra feltölti az aranytartalékait, 17-20 évig felszívják a mai többletet. India után Kína a második legjelentősebb aranyvásárló, miközben a világ legnagyobb kitermelője. Kiemelt fontosságú náluk az aranytermelés, amit az újabb és újabb bányák nyitása is mutat. Egy éve lépett életbe az a hivatalos állami stratégia, amely azt célozza, hogy a lakosság többletjövedelmét arannyal kössék le. Nem véletlenül állnak az aranyautomaták az út szélén úgy, mint máshol a cigarettakiadók. A világ kiábrándult a dollárból, és a korábbi várakozásokkal ellentétben az euró nem tudta átvenni a tartalékvaluta szerepét. A felszínen ez látszik az aranyár-emelkedés döntő okának.

■ Ha jól értem, az ázsiai országok kereslete, illetve kitermelési stratégiája alakítja a sárgafém világpiaci árát? Ezek szerint, ha ez a vásárlóerő eltűnik a piacról, az árfolyam lezuhan?

- Az aranypiac kicsi piac, idén negyvenszázalékos növekedés után is épphogy évente 150 milliárd dolláros. Ráadásul az arany nem stratégiai árucikk, mint az élelmiszer, az olaj vagy a réz, amely árának a mozgása hatással van a globális gazdaság egészére. A legnagyobb kitermelőknek - Kínának és Oroszországnak - érdeke, hogy magas legyen az ára. Nem véletlen, hogy ma, ha az IMF vagy valamelyik jegybank a piacra dob néhány unciát, ezek az országok azonnal felszívják. De abban sem érdekeltek a szereplők, hogy az aranyár nagyon megemelkedjék, így a piac folyamatosan korrigál. Ez azonban nem jelenti azt, hogy belátható időn belül tartósan süllyedne az unciánkénti árfolyam.

■ Martin Siegel német üzletember, sikeres nemesfém-befektető egy interjúban azt mondta, hogy a világ gazdasági döntéshozói nyomják felfelé az arany árát azzal, hogy a fogyasztást ösztönzik. Szerinte két éven belül két számjegyű inflációra számíthatnak a nyugati országok.

- Ezt túlzónak tartom, de tény, hogy jelentős inflációs nyomás előtt állnak a fejlett államok annak ellenére, hogy a kormányok költségvetési megszorításai ma deflációs helyzetet teremtenek. Az ázsiai országokban zajló tendencia mellett van egy befektetői csoport is, amely az arany árát felnyomja. Ők a fejlett világban fennálló gazdasági modell életképtelenségét prognosztizálók. Sokan úgy ítélik meg - és én is ide tartozom -, hogy a világ nem tanult a válságból. Azok a felügyeleti és szabályozási lépések, amelyeket a bankrendszer átláthatósága érdekében hoztak, jó irányba mutatnak, de nem elegendőek. Felmerült a dollár amerigóra váltása, és többször megkérdőjeleződött az euró életképessége is. Az euroatlanti térségben a társadalom egy jelentős rétege az életszínvonal esésére számít, ők azok, akik elsősorban aranyba fektetik a pénzüket. Az amerikai és európai közép- és felsőosztály aranybefektetéseinek volumene az utóbbi évben negyven százalékkal nőtt. A harmadik árnövelő tényező a spekuláció, amely az aranycertifikátok adásvételében ölt testet.

■ A Világbank elnöke, Robert Zoellick új nemzetközi pénzügyi rendszert emleget, amelyben szerepe lenne az aranynak. Martin Siegel pedig határozottan azt mondja, hogy a világ pénzügyi zavarainak elkerülése érdekében az aranystandard visszaállítása a megoldás. Az aranystandard fenntartása viszont állami megszorításokat, exporttilalmat, adóemelést és magasabb kamatlábakat eredményezett a múltban. Lát esélyt ilyen irányú visszarendeződésre?

- A válság sokak számára világossá tette, hogy a fejlett világban követett gazdasági modell nem példaértékű. A mesterséges, hitelek által teremtett fogyasztói konjunktúra nem finanszírozható, és tönkreteszi a papírpénzrendszert. Az is kiderült, hogy felelőtlen politikusok, pénzügyminiszterek, jegybankelnökök, bankárok össze tudják dönteni a regnáló pénzügyi modellt. Ugyanakkor, ha az Egyesült Államok csak negyven százalékban visszatérne az aranyfedezetre, a gyenge dollárnak köszönhetően öt-hatezer dollárra ugrana az arany unciánkénti ára. Ez irreális. Azért sem lehet visszatérni az aranyalaphoz, mert az aranyalapú pénzteremtés rugalmatlan. Ezt a fegyelmet pedig ma senki nem akarja, ahogyan a költségvetési fegyelmet sem. Ez a demokrácia csapdája.

Megjelent a Piac és Profit magazinban

Jóslatok
Goldman Sachs
2011. januárig 1400, áprilisig 1525, egy év múlva pedig már 1650 dollárba fog kerülni egy uncia befektetési színarany a Goldman Sachs befektetési bank legfrissebb aranypiaci előrejelzése szerint. David Greely és Damien Courvalin elemzők a csökkenő reálkamatokkal, az amerikai gazdaság talpra állásának lelassulásával és a kvantitatív lazítások egyre valószínűbb újabb fordulójával magyarázzák várakozásaikat. Ugyanakkor, ha az USA gazdasága ismét erőre kap, és a Fed enyhít expanzív monetáris politikáján, nyomás alá kerülhet az aranyár, vélik a szakértők. Erre szerintük legkorábban 2012-ben van esély.
J.P. Morgan
Optimista előrejelzést tett közzé a J.P. Morgan, amely úgy véli, hogy az aranyárfolyam erősödésének fő oka a fokozódó „quantitative easing” – „bankónyomás” – és a világ valutáinak egymással szembeni leértékelési spirálja. Michael Jansen, a bankház fémpiaci stratégája 2011-ben folyamatosan 1400 dollár feletti árfolyammal kalkulál a korábban éves átlagban unciánként 1250 dolláros árszinthez képest.
Deutsche Bank
A német pénzintézet októberben kiadott ágazati elemzése szerint a dollár novemberben és decemberben ismét gyengül, ami újbóli árfolyamcsúcsokra vezetheti az aranyat. 2011 januárjában viszont már „hideg zuhanyt”, azaz erőteljesebb korrekciót emlegetnek a Deutsche Bank elemzői arra hivatkozva, hogy az év első négy hetében a dollár az utóbbi 12 évből kilencben erősödött. (A Magyar Aranypiac Kft. szakértői szerint az arany januári statisztikája nem egyértelműen támasztja alá ezt a várakozást, hiszen az utóbbi 12 évben hétszer emelkedett és ötször csökkent az arany ára a január első és utolsó kereskedési napjait összehasonlítva.)
Soros György
A Reuters hírügynökségnek adott egyik nyilatkozatában aranypiaci buborékot emlegetett Soros György, aki szerint a nemesfém árfolyama nem drágulhat örökké, a nagy csúcsdöntögetéseket pedig rendszerint visszaesés követi. Ez azonban nem jelenti azt, hogy később ne drágulhatna tovább, véli a magyar származású amerikai üzletember, akinek befektetési alapja 2010 egyik legnagyobb aranyvásárlója volt, és jelenleg 16 tonna aranyat tart a portfóliójában.
Martin Siegel
A német nemesfém-befektető 2006-ban megjósolta, hogy 2010-ben 1400-1500 dollárba fog kerülni az arany. A HVG-nek adott nyilatkozatában azt mondta, idén az unciánkénti 1600 dollárt is eléri az ára, és továbbra sincs más útja, mint fölfelé. A Martin Siegel által felállított befektetési sorrend: arany, részvény, termőföld, ingatlan. A hosszú lejáratú államkötvényeket azonban azonnal el kell adni, állítja az üzletember. Az általa kezelt aranyalap tavaly 140 százalékos rekordhasznot ért el.
K&H Alapkezelő
A Fed éppen amiatt támadja Kínát, amiért mesterségesen alacsony szinten tartja a jüant, miközben maga is ezt teszi, igaz, más eszközökkel. Másrészt a dollár árfolyamát – természetesen csak technikai értelemben – összevetve a német márkával, jól látható, hogy az amerikai fizetőeszköz árfolyama olyan alacsony szintre süllyedt, ami komoly féke lehet az unió gazdaságát is alapjaiban meghatározó német gazdaság növekedésének. Rövid távon az látható, hogy az árfolyamháború lehetősége újra elbizonytalanítja a tőkepiacokat, ami továbbra is az arany felé tereli a befektetőket. Nem kizárt, hogy újabb rekordok dőlnek meg az arany világpiaci árában, mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo