Amerika felülteljesít és Európában is emelkednek a hozamok

Miközben Amerika továbbra is csúcs közelben, addig Európában hozamemelkedést láthatunk, és a részvényindexek is jóval távolabb vannak a korábbi csúcsoktól, mint az USA-ban. Volt egy előre futás az európai részvényindexekben, amelyet a dollár erősödése tüzelt. A dollár erősödése pedig már jó ideje megállt.

Kép: SXC

Egyre többen kérdezik, hogy mi lesz az USA-val és az európai piacokkal. Az utóbbi esetében alapvetően további csökkenést várunk, míg az amerikai piacok tekintetében már megosztott az elemzői csapatunk véleménye. Van, aki emelkedést vár, hiszen a vállalati eredmények az erős dollár ellenére a várakozásoknál jobban alakultak, sőt, a mostanában szokásos 5-10 százalék közötti bővülést tudják felmutatni az S&P500 index esetében. Mások kissé szkeptikusabbak. Abban viszont konszenzus van, hogy az amerikai piacok az elkövetkező hónapokban nagy valószínűséggel felül fogják teljesíteni az európai piacokat.

A ma jelentő DAX komponensek (Infineon, Lufthansa, Adidas) gyakorlatilag a várakozásoknak megfelelő eredményeket tettek közzé. Az index tegnap gyakorlatilag letesztelte a korábbi szintet, amelyet eltört, és ma ennek megfelelően folytatja a csökkenést. Néhány hónapos távon a 10.500 pontot is elérheti az index.

A BUX esetében tegnap a nap végén volt egy beleadás, amit egyrészt ma korrigál az index, másrészt a Richtert veszik egy nagy ház célemelésére, amely már 5.400 forint (4.300 forintról). Ráadásul holnap jelent a ma már egyetlen gyógyszeripari cég a parketten, és várhatóan újra mosolyt csal majd az eredmény a befektetők arcára. Közben az OTP vezetés két kézzel szórja az OTP részvényeket, de az ok nem az, hogy drága a részvény, hanem, hogy most adhatnak el, illetve nem ingyen kapják, hanem csak olcsóbban a dolgozói részvényeket. Így érdemes egy részét eladniuk, hogy az olcsóbb részvények kifizetéséhez ne kellejen a családi kasszához nyúlni. Egy szó, mint száz, egy kis emelkedést látunk nap elején, de mindent egybevetve inkább csak stagnálásra számítunk a mai napon.

USA

Az erős nyitás után némi lecsorgás volt látható a tengerentúli börzéken, de így is sikerült a pozitív tartományban zárniuk az indexeknek, az S&P500 közel jár már a történelmi csúcsához (Dow 0,25%, Nasdaq 0,23%, S&P500 0,27%). Charles Evans, a chicagói Fed elnök tegnap azt mondta, hogy az első negyedéves gazdasági teljesítmény alapján nem kellene a jegybanknak 2016 előtt kamatot emelnie.

Az ipari cikkek rendelésállománya nyolc hónapja nem látott ütemben, 2,1%-kal emelkedett, ami meghaladja a piac 1,9%-os várakozását. A Comcast a vártnál kedvezőbb számokkal rukkolt elő tegnap, elsősorban A szürke ötven árnyalatának sikere révén. A bevételek 2,6%-kal 17,9 milliárd dollárra kúsztak, míg az egy részvényre jutó eredmény a bázisidőszaki 68 centről 79 centre emelkedett (elemzői várakozás 74 cent). A menedzsment újabb 2,5 milliárd dolláros részvény visszavásárlási programot jelentett be, amit a befektetők közel 3%-os plusszal díjaztak.

Zárás után publikálja számait a Walt Disney. A legutóbbi negyedévben látott markáns felülteljesítéshez képest szolidabb növekedést várunk mind az eredményekben, mind pedig az árfolyam reakcióban.

Európa

A francia CAC 40 index 0,7%-os, a DAX index 1,44%-os emelkedést tudott felmutatni, miközben a brit piacon a kereskedési szünnap miatt nem láthattunk elmozdulást. A görög miniszterelnök-helyettes ma találkozik Mario Draghival Frankfurtban egy ideiglenes finanszírozási ajánlat megvitatása okán. Mindeközben a pénzügyminiszter francia kollegájával Spanyolországban egyeztet. Makro fronton az Európai Bizottság gazdasági növekedésre vonatkozó friss prognózisaira lesz érdemes figyelnünk.

Olaj, arany

A WTI 58,9 dolláron állt ma reggel. Ismét felerősödtek a félelmek az amerikai kőolajkínálat növekedése miatt: a várakozások szerint 1,2 millió hordóval nőttek a nyersolaj készletek az Egyesült Államokban, amelyek jelenleg 491 millió hordón állnak. A növekvő készletek egyelőre nem tudták megfogni az olaj március óta tartó jelentős áremelkedését.

Az arany 1.188 dolláron stagnált tegnap. A piac egyre inkább az inflációs számokat is figyeli, mivel az elmúlt hat évben lényegében nullára redukálódott a fogyasztói árak esése. Ez azonban a Fed szerint idén a második félévben megváltozhat, különösen, ha a bérek esetében is elkezdődik egyfajta emelkedés. A megugró infláció kikényszeríti a kamatok emelkedését, ami elméletileg kedvezőtlen az aranyra nézve, másrészt viszont infláció védekező eszközként elkezdhetik venni a nemesfémet. Az utóbbi hatás erősebb lehet, ezért véleményünk szerint ez az arany áremelkedését indukálhatja.

Devizák

Meglátszott a forint árfolyamán a londoni zárva tartás, az EUR/HUF kurzusa 303,2 körül oldalazott, az irány azonban felfelé mutat, a következő ellenállás 305-nél található. A múlt heti erőteljes dollárgyengülés után korrekció indult az EUR/USD devizakeresztben, az 1,129- es lokális csúcsról 1,113-ig korrigált vissza az árfolyam, és rövidtávon az 1,104-es támaszt is visszatesztelheti az árfolyam. A vártnak megfelelő ausztrál kamatcsökkentés után az AUD/USD devizapár elindult

Távol-Kelet

A Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index 1,8%-ot csökkent, a japán részvénypiac pedig ma is zárva tartott. Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően a korábbi 2,25%-ról 2%-ra vágta az alapkamatot, ami történelmi mélypontnak számít. A jegybank elnöke nyilatkozatában arról beszélt, hogy az inflációs pálya lehetővé tette a kamatvágást, és azt, hogy ezzel is támogassák az erősödő fogyasztói keresletet. A gazdasági és egyben friss növekedési előrejelzését pénteken fogja publikálja az ausztrál jegybank.

Határidős piacok

Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszban volt.

JOGI NYILATKOZAT
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo