Állampapír vállalkozásoknak is

Versenybe szállt az állam a lakossági megtakarításaiért, a cél, hogy e befektetői kör részaránya a jelenlegi két-háromszorosára emelve ismét közelítse a 2004-ben tapasztalt 10 százalék körüli szintet. A piaci szereplők egy része aggályosnak tartja az állami szándékot: mondván a közvetlen lakossági értékesítés drága, s forrást von el a bankoktól, rontva ezzel amúgy sem erős hitelezési képességüket. A befektetői szempontok alapján ugyanakkor tény, hogy az állami versenyképes alternatívát kínál nem csak a háztartások, hanem a vállalkozások szabad forrásainak elhelyezésére is.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Magyar Államkincstár (MÁK) fiókjaiban jelenleg 15 naptól 16 éves lejáratig bármilyen futamidőre elhelyezhető megtakarítás. Elérhetők diszkontkincstárjegyek, államkötvények, féléves kincstárjegyek, kamatozó kincstárjegyek. A hozamok a vásárláshoz kapcsolódó költségek versenyképesek a banki ajánlatokkal: a Féléves Kincstárjegy kamata jelenleg 7,5, az éves Kamatozó Kincstárjegyé 8 százalék, ami a lakossági betétek kamatához képest is vonzó, azokhoz a szintekhez képest pedig, amelyet vállalkozások elérhetnek a pénzintézeteknél, kifejezetten magasnak tekinthető. Ráadásul, amennyiben valaki a Magyar Államkincstár fiókjaiban vásárol és nyit értékpapír számlát, semmilyen egyéb költséggel sem kell számolnia: a számlavezetés ingyenes, lejáratkor a pénz visszautalása, illetve a készpénz kifizetése után díjat nem számolnak fel jelenleg.


MNB, ÁKK

A MÁK fiókjaiban - miként azt Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettese a Piac és Profitnak elmondta - nem csak a lakossági ügyfelek, hanem vállalkozások is vásárolhatnak, s nyithatnak értékpapírszámlát, a kínálat döntő részét (az inflációhoz kötött kamatozású Prémium Államkötvény és az idén május eleje óta jegyezhető Féléves Kincstárjegy kivételével) nem csak magánszemélyek, hanem bárki szabadon vásárolhatja. A lehetőséggel az elmúlt időben is számos vállalkozás is élt, s az ÁKK-nál bíznak abban, hogy a jövőben e befektetői kör is élénkebben érdeklődik majd az állampapírok iránt.

Bővül az állomány
Április végére a januárban még 460-470 milliárd forint körül stagnáló lakossági állampapír állomány 550 milliárd forint fölé emelkedett. A volument további növekedése várható miután a piaci eszközök, s erős marketing kampány mellett számos egyéb módon igyekszik a kormányzat ösztönözni az állampolgárok részvételét a piacon. Egyebek mellett a Magyar Államkincstár minden közszférában dolgozó munkavállaló számára értékpapírszámlát nyit a dolgozók jóváhagyása esetén. Az intézkedés ellen számos ágazati szakszervezet fogalmazott meg ellenvéleményt: önmagában a tényt, hogy ösztönözni kívánják a lakossági állampapír-vásárlásokat nem kifogásolták, jellemzően csak a megvalósítás módját tartották aggályosnak.

Új fiókok nyílnak 

A befektetők szempontjából kényelmetlen ugyanakkor, hogy viszonylag gyenge az értékesítési hálózat: a fővárosban kettő, megyeszékhelyenként jellemzően egy iroda működik. Lehetőség van azonban a Webkincstár, illetve Telekincstár szolgáltatásainak igénybevételére: azaz a szolgáltatások az inteneten és telefonon is elérhetők.

Javíthatja ugyanakkor a forgalmazási feltételeket, hogy a kormány - egyéb a lakossági állampapír-vásárlás ösztönzésére irányuló döntés mellett - mintegy 2 milliárd forint átcsoportosításáról is döntött, amelyet a szükséges számítástechnikai fejlesztések, marketing tevékenység, új értékesítési pontok valamint azokhoz közvetlenül kapcsolódó többletkiadások finanszírozására fordítanak. 

E kérdéshez kapcsolódóan Borbély László András elmondta, hogy a közeljövőben 3 új fiók megnyitására kerül majd sor a fővárosban (a Hold utcában, a Bartók Béla úton, illetve a Csalogány utcában), s informatikai fejlesztések is megvalósulnak, amelyeknek köszönhetően javulhatnak majd az elektronikus úton történő forgalmazás feltételei.

Szó volt arról is, hogy az okmányirodákban is elérhetővé teszik majd az állampapírokat, ám a vezérigazgató-helyettes e lehetőség megnyitásáról egyelőre nem tudott további információval szolgálni.

Miért erősít az állam a lakossági piacon

A lakossági állampapír-vásárlás ösztönzése azt követően került a kormányzat célkeresztjébe, hogy a magánnyugdíjpénztárak felszámolását követően jelentősen nőtt a külföldiek részaránya a mintegy 20 ezer milliárd forintos állampapír állományon belül, amely komoly kockázatokat jelenthet. Piaci szereplők szerint azonban a háztartási megtakarítások kiegyensúlyozó szerepe még akkor is kevéssé lenne érezhető az állampapírpiacon, ha elérné a kívánt 10 százalék körüli arányt, a bankok forrásellátottságára (s ezzel együtt hitelezési képességére) ugyanakkor kedvezőtlen hatással lehet, ha a mintegy 6200 milliárdos betétállomány érdemben csökken.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo