A Magyar Államkincstár (MÁK) fiókjaiban jelenleg 15 naptól 16 éves lejáratig bármilyen futamidőre elhelyezhető megtakarítás. Elérhetők diszkontkincstárjegyek, államkötvények, féléves kincstárjegyek, kamatozó kincstárjegyek. A hozamok a vásárláshoz kapcsolódó költségek versenyképesek a banki ajánlatokkal: a Féléves Kincstárjegy kamata jelenleg 7,5, az éves Kamatozó Kincstárjegyé 8 százalék, ami a lakossági betétek kamatához képest is vonzó, azokhoz a szintekhez képest pedig, amelyet vállalkozások elérhetnek a pénzintézeteknél, kifejezetten magasnak tekinthető. Ráadásul, amennyiben valaki a Magyar Államkincstár fiókjaiban vásárol és nyit értékpapír számlát, semmilyen egyéb költséggel sem kell számolnia: a számlavezetés ingyenes, lejáratkor a pénz visszautalása, illetve a készpénz kifizetése után díjat nem számolnak fel jelenleg.
A MÁK fiókjaiban - miként azt Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettese a Piac és Profitnak elmondta - nem csak a lakossági ügyfelek, hanem vállalkozások is vásárolhatnak, s nyithatnak értékpapírszámlát, a kínálat döntő részét (az inflációhoz kötött kamatozású Prémium Államkötvény és az idén május eleje óta jegyezhető Féléves Kincstárjegy kivételével) nem csak magánszemélyek, hanem bárki szabadon vásárolhatja. A lehetőséggel az elmúlt időben is számos vállalkozás is élt, s az ÁKK-nál bíznak abban, hogy a jövőben e befektetői kör is élénkebben érdeklődik majd az állampapírok iránt.
Új fiókok nyílnak
A befektetők szempontjából kényelmetlen ugyanakkor, hogy viszonylag gyenge az értékesítési hálózat: a fővárosban kettő, megyeszékhelyenként jellemzően egy iroda működik. Lehetőség van azonban a Webkincstár, illetve Telekincstár szolgáltatásainak igénybevételére: azaz a szolgáltatások az inteneten és telefonon is elérhetők.
Javíthatja ugyanakkor a forgalmazási feltételeket, hogy a kormány - egyéb a lakossági állampapír-vásárlás ösztönzésére irányuló döntés mellett - mintegy 2 milliárd forint átcsoportosításáról is döntött, amelyet a szükséges számítástechnikai fejlesztések, marketing tevékenység, új értékesítési pontok valamint azokhoz közvetlenül kapcsolódó többletkiadások finanszírozására fordítanak.
E kérdéshez kapcsolódóan Borbély László András elmondta, hogy a közeljövőben 3 új fiók megnyitására kerül majd sor a fővárosban (a Hold utcában, a Bartók Béla úton, illetve a Csalogány utcában), s informatikai fejlesztések is megvalósulnak, amelyeknek köszönhetően javulhatnak majd az elektronikus úton történő forgalmazás feltételei.
Szó volt arról is, hogy az okmányirodákban is elérhetővé teszik majd az állampapírokat, ám a vezérigazgató-helyettes e lehetőség megnyitásáról egyelőre nem tudott további információval szolgálni.
Miért erősít az állam a lakossági piacon
A lakossági állampapír-vásárlás ösztönzése azt követően került a kormányzat célkeresztjébe, hogy a magánnyugdíjpénztárak felszámolását követően jelentősen nőtt a külföldiek részaránya a mintegy 20 ezer milliárd forintos állampapír állományon belül, amely komoly kockázatokat jelenthet. Piaci szereplők szerint azonban a háztartási megtakarítások kiegyensúlyozó szerepe még akkor is kevéssé lenne érezhető az állampapírpiacon, ha elérné a kívánt 10 százalék körüli arányt, a bankok forrásellátottságára (s ezzel együtt hitelezési képességére) ugyanakkor kedvezőtlen hatással lehet, ha a mintegy 6200 milliárdos betétállomány érdemben csökken.