Sőt, tegnap még a piacokról is sikerült bevonni pénzt, így az IMF kamatfizetést is tudták teljesíteni. Vagyis ennek a sagának lehet, hogy a hétfői csúcstalálkozón sem lesz vége. Közben Janet Yellen megpöckölte a piacokat. Szerinte a jelenlegi hozamkörnyezet mellett a részvénypiacok nem drágák, de ha normál hozamokat tekintünk (amik hamarosan eljöhetnek), akkor már nem olcsók a részvények. Abban egyetérthetünk, hogy ez a kijelentés nem abba az irányba mutat, hogy rohanjunk részvényeket vásárolni, hiszen az elmúlt napokban megindultak a hozamok fölfelé.
Közben egyre inkább elszállnak a hozamok, ahogy egyre inkább hisznek a mennyiségi lazítás hatásosságában. Ez pedig negatívan hat a részvényárfolyamokra. Így a DAX esetében további csökkenésre számítunk, és Magyarországon is inkább a medve lehet az úr.
USA
Tegnap ismét gyenge napot zártak a tengerentúli indexek, az egész kereskedés alatt eladói nyomás alatt álltak a börzék, napközben nem érkezett meg a fordulat. Janet Yellen szavai is szerepet játszhattak a rossz hangulatban, szerinte a részvénypiacok magas értékeltségen forognak (Dow 0,48%, Nasdaq -0,39%, S&P500 -0,45%).
Az ADP tegnap publikálta a munkaerőpiaci adatokat, amelyek nem győzték meg a piacokat. A mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma a várt 199 ezer fő helyett csak 169 ezerrel bővült áprilisban, miközben a márciusi adatot is lefelé módosították.
A vártnál kisebb veszteségről számolt be a Tesla tegnap zárás utáni gyorsjelentésében, hiszen az elemzők által várt 50 centes mínusz helyett 36 centes mínuszt láthattunk (a dollár erősödés 22 millió dolláros mínuszt okozott, ami részvényenként 17 centnek felel meg). A bevételek a bázisidőszaki 713 millió dollárról 1,1 milliárd dollárra emelkedtek (várt 1,04 milliárd). Elon Musk elnézést kért az európai vevőktől, ugyanis 5%-os áremelésre számíthatnak a dollár miatt. A gyártói kapacitás egyre jobban pörög, mivel 11.160 darab Tesla gördült le a futószalagról, ez 10%-kal több mint az előzetes prognózis, ráadásul a folyó negyedévben 12.500 darabra emelkedik a szám. Utóbbiból 10.000-11.000 darabot ki is fognak szállítani, így a teljes évre tervezett 55.000 darabos eladási cél meg is lehet. Negatívumot csupán az jelentett, hogy a kínai értékesítésekkel kapcsolatban továbbra is sok a kérdőjel. Az „X” modell a harmadik negyedévben, a „3”-as pedig 2016 márciusában érkezhet. A részvény 1,4%-os pluszban fejezte be a kereskedést.
A Zynga 18%-kal csökkenti alkalmazotti létszámát, ami 364 fős elbocsátásnak felel meg. A bejelentésre több mint 4%-ot emelkedett a részvény.
Európa
Minimális pluszban fejezték be a tegnapi kereskedést az európai indexek. A FTSE 100 0,1%-os, a CAC 40 index 0,15%-os, a DAX index pedig 0,2%-os pluszban zárt. A Bloomberg forrásai szerint az EKB az eurócsoport május 11-i találkozóján vitatja meg a görög bankok fedezetigényének szigorítását. Nagy-Britanniában ma tartják a parlamenti választásokat, melynek győztese a tory-k és a Munkáspárt közül kerülhet ki. A kimenetel befolyásolhatja az ország uniós tagságát is.
Újabb pofonba szaladt bele a Tesco. Az április 26-ával végződő 12 hét során rekord eladásokat produkált az Aldi-Lidl páros Nagy-Britanniában. Az Aldi piaci részesedése 4,7%-ról 5,4%-ra, a Lidl-é pedig 3,5%-ról 3,8%-ra emelkedett. A Tesco piaci részaránya mindeközben 28,8%-ról 28,4%-ra süllyedt.
Olaj, arany
A WTI 60,8 dollár volt ma reggel, ami némi visszaesést jelent a tegnapi nagy emelkedés után. A piac aggódik amiatt, hogy a mostani árszint mellett újraindulnak az amerikai nem-konvencionális fúrások, és a piaci szereplők növelik a kínálatot. A készletek 487 millió hordóra csökkentek, ami az első alkalom volt az elmúlt nyolc héten, a kínálat napi 9,37 millió hordós mértéke azonban még mindig nagyon magas. A 60 dollár feletti árszint miatt ráadásul a korábban megfúrt, de még meg nem repesztett rétegekből is többletolaj kerülhet a piacra, mivel ezen az árszinten már érdemes elkezdeni a termelést.
Az arany 1.187 dollárig süllyedt. Janet Yellen tegnapi nyilatkozata, mely szerint jelentősen ugorhatnak a kötvény hozamok, az aranyra is negatív hatással volt. A piac a holnapi munkanélküliségi számokra figyel leginkább. A csökkenő munkanélküliség újra felélesztheti a kamatemelési várakozásokat.
Devizák
Nem volt jó napja tegnap a forintnak, a hazai fizetőeszköz a régiós devizáktól elszakadva gyengült 305,2-ig. A reggeli kereskedésben is folytatódik az EUR/HUF emelkedése, az árfolyam már a 306-ot súrolja, úgy tűnik, hogy a következő szintig, a 308,4-nél húzódó 200 napos mozgóátlagig folytatódhat a korrekció.
A forintnál is gyengébben teljesített tegnap a török líra, az árfolyam a reggeli kereskedésben már a 3,074-es szintet súrolja, ez pedig 13 havi mélypontnak felel meg az euró ellenében. Áprilisban több mint 10%-ot gyengült a török fizetőeszköz. Ha ilyen tempóban folytatódik a leértékelődés, akkor egyre valószínűbb, hogy a jegybank is közbelép.
Az EUR/USD szárnyalása is töretlen, a vártnál gyengébb munkaerőpiaci adat segítette az emelkedést, ugyanis a befektetők az első kamatemelés csúszását olvashatják ki a tegnapi adatból. A kurzus 1,136-ig emelkedett a reggeli órákban, és gyorsan közelíti az 1,145-1,15 közötti ellenállászónát.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,2%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot, a Shanghai index 1,7%-ot zuhant a negatív nemzetközi hangulatban, melyben kiemelt szerepe volt Janet Yellennek, aki a részvénypiacok magas értékeltségéről beszélt.
Az IMF új tanulmánya szerint továbbra is Ázsiában láthatjuk majd a legnagyobb növekedést. Idénre 5,6%-os GDP növekedést várnak, ami jövőre minimálisan 5,5%-ra mérséklődik. A növekedés okaként elsősorban a növekvő belső keresletet, a munkaerőpiac jó helyzetét, az alacsony kamatokat nevezték meg. Kínától 6,8%-os növekedést várnak idénre és 6,3%-ot jövőre, ami némileg gyengébb, mint a kormányzat 7%-os célkitűzése. Japánban idén 1%, jövőre pedig 1,2% lehet a GDP növekedés. India viszont idén és jövőre is 7,5%-kal növekedhet.
Nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket az eddigi kínai monetáris stimulusok, ezért a kormány a közvetlenebb fiskális eszközök irányába nyúlhat, elsősorban a kedvezőtlen munkaerőpiaci folyamatokhoz kötődő aggodalom miatt. Az elmúlt hónapok kedvező munkaerőpiaci trendje megtört Ausztráliában, és a korábbi 6,1%-ról 6,2%-ra ugrott a munkanélküliségi ráta, ezáltal alátámasztva a jegybank legutóbbi kamatvágását.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.