A tőzsdét nem érdekli a magyar belpolitika

Nem vett tudomást a kormányválságról a Budapesti Értéktőzsde a múlt héten, a BUX-index egy hét alatt 459 ponttal, 4,3 százalékkal emelkedett és 11.178 ponton zárt pénteken. Az emelkedés a globálisan kedvező piaci hangulattal magyarázható.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly, egy év alatt 53,3 százalékkal csökkent a BUX, december 31-én 12.241 ponton állt, ennél most 8,7 százalékkal alacsonyabb az index értéke. A nemzetközi piacokon szinte egész héten kedvező volt a hangulat, ami a régiós tőzsdéket és a BÉT-et is érintette. A hét utolsó kereskedési napján a befektetők profitot realizáltak, de az egész heti emelkedés így is számottevő volt. A BUX annak ellenére jelentős pluszban zárt, hogy a múlt hétvégén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentette távozását, és új kormány megalakítását javasolta. A belpolitikában a hét gyakorlatilag az új kormányfő keresésével telt, de a piac egyelőre kivárt, a forint sem reagált az eseményekre.

A hét elején megalapozta a jó hangulatot, hogy az Egyesült Államokban ismertették a kormány tervét a bankok rossz hiteleinek kivásárlására, magántőke bevonásával. A hír elsősorban a bankpapíroknak kedvezett, amelyek egész héten jó szerepeltek. Kisebb-nagyobb megtorpanások azért voltak hét közben a részvénypiacokon, hiszen az Egyesült Államokban, és Európában megjelent makrogazdasági mutatók továbbra is a recesszióról tanúskodtak. Itthon bejelentették, hogy a magyar állam az OTP Banknak több mint 400 milliárd forint, az FHB Jelzálogbanknak mintegy 120 milliárd forint összegű kölcsönt nyújt piaci feltételekkel, a vállalati és a lakossági hitelezés bővítése érdekében. A kölcsönt az IMF-től illetve az Európai Uniótól származó 20 milliárd eurós forrásból biztosítja az állam. Szintén az OTP-vel kapcsolatos hír, hogy a tavaly október 9-i, OTP-papírok elleni spekuláció mögött Soros György alapja, a Soros Fund Management LLC állt. Az alapot a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete csaknem félmilliárd forintra büntette árfolyam befolyásolás miatt. Az alapnak az OTP részvények eladására kötött üzletei a banki papír jelentős értékvesztését okozták.

  • A vezető papírok a múlt héten erősödtek az enyhén gyengülő Richter kivételével. 
  • Az OTP 12,05 százalékkal drágult, 2.083 forinton zárt pénteken. 
  • A Mol részvények ára 5,74 százalékkal 9.940 forintra emelkedett.
  • A Magyar Telekom 2,13 százalékkal 528 forintra erősödött. 
  • A Richter 0,74 százalékkal gyengült, 26.200 forinton zárta a hetet. 
  • Az Egis árfolyama 6,43 százalékkal 11.920 forintra nőtt. 
  • A kis és közepes papírok indexe, a BUMIX egy hét alatt 49 ponttal, 3,81 százalékkal 1.332 pontra emelkedett.
  • A heti részvénypiaci forgalom 95,2 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 81 milliárd forint értékben születtek üzletek.
  • A forgalom 70 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 12 százalékkal, a Magyar Telekom 9,5 százalékkal, a Richter 7 százalékkal részesedett az összforgalomból.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo