Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pluszban zártak az amerikai indexek tegnap, ám a nap végén lemorzsolódott a korábbi emelkedés (Dow +0,4%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,5%). Erősödnek az aggodalmak, az USA adósságplafonja kapcsán, a Moody's pedig leminősítést helyezett kilátásba.
- A Moody's hitelminősítő a piac zárása után bejelentette, hogy felülvizsgálja az USA AAA adósbesorolását, mivel az amerikai döntéshozóknak még mindig nem sikerült megegyezniük a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafon emeléséről, amely nélkül augusztus 2-tól finanszírozhatatlanná válik a költségvetés. Az USA 1917 óta rendelkezik AAA hitelbesorolással, és 1995 óta nem volt felülvizsgálat alatt. A határidős indexek lefele indultak a Moody's bejelentése után.
- A kezdeti erősödés mögött Bernanke Fed elnök kongresszusi beszéde áll, ahol elmondta, hogy a Fed kész újabb stimulus lépéseket tenni, amennyiben úgy tűnik, hogy a gazdasági növekedés veszélybe kerül.Hozzátette, hogy ez akár újabb kötvényvásárlási programot (QE3) is jelenthet.
- Folytatódik a hétfőn indult gyorsjelentési szezon, ma a Google, és a JPMorgan publikálja legutóbbi negyedéves számait.
Olaj és arany:
- Az olaj ára 0,6%-kal emelkedett tegnap, majd ma 0,25%-os visszaesés után 97,8 dolláron mozog a WTI hordónkénti ára.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) közlése szerint a várt 1,5 millió hordónál jelentősen nagyobb mértékben, 3,1 millió hordóval csökkentek a kőolaj készletek. A benzinkészletek 800 ezer hordóval estek, a várt 500 ezer hordós emelkedéssel szemben. Úgy tűnik az amerikai autózási szezon kezdi megmutatni a hatását a készletállományban is, ami viszont még így is rendkívül magasan áll.
- Az arany árfolyama új történelmi csúcsra, 1.589 dollárra emelkedett 8 napja tartó szünet nélküli felértékelődés után. Az Európával, és immár az USA-val kapcsolatban is felhalmozott aggodalmak egyre inkább az arany felé mozdítják a befektetőket, akik menedéket keresnek tőkéjüknek.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,3%, Shanghai +0,2%, Hang Seng -0,5%, Kospi +0,0%, All Ordinaries -0,6%). Nem tett jót a hangulatnak, hogy a Moody's bejelentette, hogy felülvizsgálja az USA hitelminősítését.
- A hírre gyengült a dollár, az USD/JPY 79 közelébe esett, ami negatívan befolyásolta az exportőrök árfolyamát (Nintendo -1,5%, Toshiba -0,7%, Toyota -0,3%).
- Amerika esetleges leminősítésének híre a pénzügyi szektort is megviselte (Mizuho Financial -0,8%, Sumitomo Mitsui -1,9%, Macquire -2,7%, Bank of China -1,7%, CCBC -1,7%, Korea Life Insurance -0,3%, KB Financial -0,3%).
- Estek az ausztrál kereskedelmi láncok papírjai is, miután a David Jones (-18,9%) profit warningot tett közzé.
- A bányatársaságok részvényei azonban drágultak, miután az arany tegnap új történelmi csúcsra emelkedett. (Jiangxi Copper +1,9%, Zijin Mining +5,5%)
Devizák:
- Két fontos hír borzolta tegnap a dollár árfolyamát. Bernanke kongresszusi beszéde, és a Moody's bejelentése is negatívan hatott a zölhasúra. A dollár piacán gyors gyengülés kezdődött, és a tegnapi 1,40 körüli nyitás után jelenleg már 1,42 felett mozog az EUR/USD kurzusa.
- A japán jen tovább erősödött tegnap, a ma reggeli kereskedésben azonban nagy volatilitás mellett kisebb gyengülést láthattunk a dollárral szemben. Jelenleg 79,3 környékén mozog a jegyzés.
- A forint lepattant a 270-es ellenállásról, és sikerült 268 forint alá erősödnie, azonban egy svájci frankért ismét több mint 232 forintot kellett adni ma reggel.
- A svájci frank újabb történelmi csúcsra erősödött az euróval szemben, 1,15 alá került az árfolyam a reggeli órákban.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
A Moody's, úgy tűnik, megtalálta az USA-t is. A hitelminősítő cég nagyon elemében van, Portugália és Írország bóvliba minősítése után most az USA AAA minősítését vette célba. Csődbe mehet az USA? - teszik fel többen a kérdést. Véleményünk szerint nem. Egyrészt szerintünk az utolsó pillanatban sikerül megegyezniük a döntéshozóknak, és tovább emelni a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafont. Másrészt ne felejtsük el, hogy hatalmas tartalékok vannak az Egyesült Államokban, hiszen rendkívül alacsonyak az adók, és relatíve (Európához képest) kicsi az állami újraelosztás mértéke. Viszont már a kormány számára is világosan látszik, hogy ezt nem lehet a végtelenségig csinálni, így Obama is egyre eltökéltebb a költségvetési kiigazítás mellett. Szerintünk a mostani vészterhes órák után már komolyabb programot is fel tud mutatni majd az USA az államháztartási hiány leszorítására. Egy esetleges leminősítés nem jelentene katasztrófát, ám biztosan emelné az állampapír kamatokat, így a kormányzati kamatkiadásokat is. Ez pedig nehezítené a hiánycsökkentést. Úgy gondoljuk azonban, hogy a Moody's csak erős figyelmeztetésnek szánta a bejelentést, és szerintünk nem lesz leminősítés.
Rövid hírek
- A MOL a tegnap reggeli horvát lapokban „Az igaz történet" címmel nyílt levelet intézett a horvát lakosssághoz, hogy tisztázza a MOL és az INA együttműködésével kapcsolatosan felmerült kétségeket. A levél hangsúlyozza, hogy nemcsak a MOL, hanem az INA is jól járt az együttműködéssel: elkerülte a csődöt, ki tudta fizetni a béreket, túlélte a válságot, befejezte a megígért finomítói beruházásokat, rendezte a horvát állammal szemben fennálló kötelezettségeit, több mint egy milliárd kunás költségcsökkentést hajtott végre, valamint optimalizálta a munkaerő állományt. Az elmúlt napokban úgy tűnik közeledett a két fél álláspontja, így a nyílt levél csak formai lépés. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Thomas Watts, a Crescent Petroleum projekt igazgatója tegnap egy konferencián elmondta, hogy a kurdisztáni Khor Mor mezőn növelni fogják a gázkitermelést. A Crescent, a Dana Gas, az OMV és a MOL Pearl nevű közös vállalata jelenleg napi 300 millió köbméter gázt termel ki a mezőn. A MOL 10%-os részesedéssel rendelkezik a Pearl-ben. A kitermelés növelése pozitív hír, azonban a pontos megítéséshez további részletek (növelés mértéke, időzítése) lennének szükségesek.
- A januárban Pakisztánban elrabolt két MOL alkalmazott egyikét elengedték fogva tartói. A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.