A legtöbb magyart csak egy dolog érdekli

A jenalapú hitelezés tavaly tört be hazánkba. Először az autófinanszírozás területén jelent meg, majd 2007 második felében az ingatlanfedezetes jelzálog-hitelpiacra szivárgott be. Év végére már a lakossági hitelállomány 0,8, december hónapban pedig már több mint a tíz százalékát tette ki a japándeviza-hitelek összege.

A jenhitelek térhódítása a pénzügyi szabályozóhatóságok figyelmét is felkeltette: ez év elején a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közös felhívásban figyelmeztetett az első ránézésre vonzó hitelezési forma veszélyeire.

A jenhitelek havi törlesztőrészlete ugyanis rendkívül kedvező, a mindössze 0,5 százalékos japán alapkamat miatt akár 20-30 százalékkal is alacsonyabb, mint a piacon legelterjedtebb svájcifrank-hiteleké. A magyar lakosság túlnyomó részét pedig csak egy dolog érdekli hitelfelvételkor: hogy a várható havi törlesztés minél kevésbé terhelje meg a pénztárcáját.

Legfontosabb ismérv: árfolyamkockázat

Azt azonban sokan elfelejtik, hogy az árfolyamkockázat mértéke a devizahitel legfontosabb ismérvei közé tartozik, ami a japán deviza esetén igen tekintélyes. Az MNB jelentése szerint hétéves idősoron számolva a jen árfolyama 16,4 százalékos szórást mutat, ami messze meghaladja az euró 3,5 és a svájci frank 3,9 százalékos szórását.

Az árfolyam hektikus mozgását elsősorban a carry trade ügyletek okozzák: vagyis az, hogy a nagybefektetők alacsony kamatozású jenben adósodnak el, majd a felvett hitel összegét más devizára átváltják, és jóval magasabb, például forintkamaton lekötik. A futamidő végén a devizát visszaváltják, és visszafizetik a hitelt, ez okozza a jen árfolyamának kilengését.

Van, ahol nem lehet
Jenalapú hiteleknél - ha ragaszkodunk ehhez a devizanemhez - tehát a legfontosabb az, hogy a választott havi törlesztőrésznél további 20 százalékkal többet is gond nélkül ki tudjunk fizetni, így a hullámzó árfolyam hatását el tudjuk viselni.

Azon azért érdemes elgondolkodni, hogy a jenalapú hitelezést több európai országban nem engedélyezik a lakosságnak, s ahol előfordul, ott is marginális a szerepe: Ausztriában például 0,9, Lengyelországban 0,1 százalék. A jelenség magyarázata igen egyszerű, a japán és az európai gazdaságok fundamentumai között nincs szoros kapcsolat, így a gazdaságok ciklikus együttmozgása alacsony, s az árfolyamok nemegyszer ellentétes irányban változnak. A carry trade ügyleteket is figyelembe véve megállapítható, hogy európai kisbefektetők számára előre nem kiszámítható a jen árfolyamának jövőbeli változása, így az ebből származó kockázatok sem előre jelezhetők.
Ha valaki spekulációs cél nélkül hosszú távon jenben adósodik el, akkor a havi törlesztések forintban történő finanszírozása meglepetéseket okozhat, hiszen az akár 15-20 százalékkal is növekedhet az egyik hónapról a másikra.

Hazánkban a lakossági jelzáloghiteleket, ezen belül is a lakáshiteleket mindinkább a maximális hitellehetőség kihasználása jellemzi. Az újonnan folyósított hitelek összege mára meghaladja a fedezetül ajánlott ingatlanok hitelfedezeti értékének a 70 százalékát, s 90 százalékuk devizaalapú, ami cseppet sem segíti a problémamentes törlesztést. Minél magasabb a havi törlesztőrész a háztartás rendelkezésére álló jövedelméhez képest, annál érzékenyebben érinti az adóst a kedvezőtlen árfolyammozgás miatt megemelkedő fizetési teher. (Van erre is megoldás: át lehet váltani a hitelt...)

Drága tartalék

A 2006 második felében kezdődő kormányzati megszorító intézkedéssorozat nemcsak reálértéken, hanem 2007 elején nominálisan is csökkentette a lakosság átlagjövedelmét, ami azóta sem tért vissza a korábbi szintre. A 8 százalék feletti tavalyi infláció hatását is figyelembe véve érthető, hogy a háztartások bármilyen többlet anyagi teherre érzékenyen reagálnak.

Ennek ismeretében a szabályozóhatóságok külön felhívják a bankok figyelmét az ügyfélkockázatok helyes kezelésére. A hitelbírálat során az ügyfél által vállalható havi maximális törlesztőrészlet megállapításánál figyelembe kellene venni az időlegesen akár 20 százalékkal is magasabb havi teher lehetőségét, s ennek megfelelően kellene az eladósodást finanszírozni.

Ha ez elmarad, pótlólagos tartalékképzésre is kötelezheti a felügyelet a jenben hitelező pénzintézeteket, hogy az esetleges bedőlések ne befolyásolhassák az intézmények fizetőképességét. Márpedig a tartaléknál drágább pénz nincs egy pénzügyi szoláltató számára, hiszen azt sem befektetni, sem kihelyezni nem lehet, ennek további növelését minden piaci szereplő igyekszik elkerülni.

Hazai kínálat

Hazánkban jenalapú ingatlanjelzálog-hitellel tavaly nyár végén elsőként az OTP jelentkezett. A Világ Lakáshitel névre keresztelt konstrukció részeként más egyéb devizák mellett a jen is választható finanszírozási forma lett az igénylők számára. A termék különlegessége a változtatható devizanem, vagyis az ügyfél a futamidő bármely időpontjában ingyenesen kérheti a fennmaradó tőkerész átváltását másik devizára. Ennek elősegítésére a bank minden esedékességet megelőzően SMS-ben értesítést küld, hogy melyik devizában mennyi lenne a törlesztőrész, s melyikre érdemes esetleg áttérni. Az ingyenes átváltás ára a vételi és eladási devizaárfolyam közötti különbözet, ami a fennmaradó tőkerész 2-4 százalékát is kiteheti.

Tavaly novemberben a K&H Bank is bevezette jenalapú jelzáloghitel-konstrukcióit. Az árfolyammozgásból adódó törlesztőrész-ingadozások ellensúlyozására új megoldásként a havi törlesztőrész forintértékét 1-3 évre tetszés szerint fixáltathatja az ügyfél. Ekkor a havonta fizetendő forintösszeg a meghatározott periódusban nem változik, az ügyfél előre tudja tervezni költségét. Az árfolyam havi kilengéseivel a fennmaradó tőkerészt havonta módosítja a bank, így szükség esetén a hitel futamideje növekszik meg az árfolyammozgásnak megfelelően.

Az autófinanszírozásban jelen lévő jenalapú termékek a banki jelzáloghitelekkel hasonló kockázatokat rejtenek, mégis van olyan szegmens, ahol biztonságos és előnyös finanszírozási formának tekinthető. Ma már nem szokás az autót készpénzben kifizetni, teljesen természetes, hogy részletre vásároljuk meg. A felsőbb árkategóriájú gépkocsik vevői általában jómódúak, így a változó törlesztőrész őket nem terheli meg jelentősen. S ha tudják, hogy nagy valószínűséggel kedvezőtlen árfolyamváltozás esetén sem fognak összességében többet fizetni, mint ha svájci frank alapot választottak volna, akkor probléma nélkül törlesztik a kinnlevőségüket. (2008. tavaszára egyébként is visszatért a magyarok hitelfelvételi kedve...)

Megjelent a Piac és Profit Magazin áprilisi számában.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo