3-25 millió forint közötti forráshoz juthatnak a mikro és kisvállalkozások az OTP Széchenyi 50 Program keretében. "Mi tudunk és akarunk is forrást biztosítani a vállalkozásoknak" – hangsúlyozta Gyuris Dániel az Ingatlan, Kisvállalati és Agrár Divíziójának vezérigazgatója és hozzátette: miközben a piac 20 százalékkal zsugorodott az elmúlt évben, az OTP 10 százalékkal több hitelt folyósított a kkv-knak, mint egy évvel korábban.
Eddig 73,5 milliárd forint finanszírozási ajánlat ment ki az OTP Széchenyi 500 Vállalati Hitelprogram keretében, amelyet saját kezdeményezéssel idén júniusban hirdettek meg 100 milliárd forintos keretösszeggel. A folyósításra kerülő összeg egyedi elbírálás eredménye. Eddig az átlagosan 212 millió forintos ajánlatokból 43,5 milliárdot fogadtak el és ebből több mint 13 milliárd forint beruházási célú projekthez nyújt forrást.
– Nagyon fontos cél, hogy az ügyfelek a jó projektekhez beruházási célú forrásokat is kapjanak, exportfinanszírozáshoz, hitelgaranciához jussanak, valamint az, hogy az állami pályázatokon a saját erőt hitelből is tudják biztosítani – mutatott rá Aladics Sándor, igazgató a bank sajtótájékoztatóján.
A bank a hitelösszegen felül szakértő támogatást nyújt a vállaltoknak a hitel felhasználásának optimális módját illetően. (Egyre több cég fizetésképtelen, ám nemhogy javulna a helyzet, inkább tovább romlik, jövőre még többen juthatnak csődbe.)
Hogy a kicsik is túléljenek
Hitelezés nélkül nem lehet beindítani a gazdasági növekedést, de hiába jutnak forráshoz a nagyobb cégek, ha a sor végén álló beszállítók nem tudnak talpon maradni. A Széchenyi 500 hitelprogram ajánlata több mint 300 nagy- és középvállalathoz jutott el. Ezek mögött azonban legalább 5-6 ezer kisebb cég áll. A mikro- és kisvállalati körben pedig még égetőbb a pénzhiány. Erre a helyzetre válaszol az OTP, úgy, hogy klaszterekben gondolkozik, és komplex ajánlatokkal keresi fel ügyfelei ügyfeleit is. (A kkv-knak arra is oda kell figyelniük, hogy melyik bankot választják, mert a költségekben akár hétszeres eltérést is tapasztalhatunk.)
A Széchenyi 50 Program keretében több mint 15 ezer vállalkozást kerestek meg. A kiválasztásnál, hogy mely társaságokhoz jut el a bank 3-25 millió forintos összegig terjedő hitelajánlata, a nyilvánosan hozzáférhető 2009-2010-es gazdálkodási adatok döntöttek. A forgóeszköz- és folyószámlahitelezésre fordítható keret közel 185 milliárd forint, a folyósítás feltétele pedig többek között az, hogy a cég folyószámláját az OTP Banknál vezesse (az ajánlat küldésének viszont ez nem volt feltétele). Ingatlanfedezetet nem kér a bank, a hitel a tulajdonos és a garantőr intézmény készfizető kezessége mellett vehető igénybe.
Wolf László, a Kereskedelmi Bank Divízió vezérigazgató-helyettese elmondta, minden államilag támogatott hitelprogramban részt vesz a bank, ez is jól mutatja az aktivitását, melynek köszönhetően a piac 8,6 százalékát mondhatja mára magáénak. Aladics Sándor pedig úgy véli, a Széchenyi 500 és az 50 programmal együtt a vállalati piac 95 százalékát lefedik, ami a finanszírozási igényt illeti.
Több hitelre is pályázhat a kkv
A kkv-knak szóló program keretén belül egy-egy vállalkozás több hitelt is igényelhet, összesen legfeljebb 50 millió forint értékben. Az OTP Új Forrás Forgóeszközhitel áru- és anyagkészletek beszerzésére szolgál, legfeljebb hároméves futamidővel, míg az egyéves lejáratú, szabadon felhasználható folyószámlahitel az átmeneti likviditási gondokat orvosolja. A hiteltermékek mellett 15 féle, kifejezetten a legkisebbek igényeire optimalizált számlacsomag is részét képezi az ajánlatnak. (Idén körülbelül ugyanannyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben.)
Csonka Tibor, a Mikro- és Kisvállalati Igazgatóság vezetője szerint a hitelintézetnek elegendő forrás áll a rendelkezésére, hogy a feltételeknek megfelelő vállalkozásoknak hitelt tudjon biztosítani.