Nemzetközi hírek
USA:
- Pluszban nyitottak, majd esésnek indultak tegnap az amerikai részvényindexek, így ismét mínuszban zárták a kereskedést a tengerentúli tőzsdék (Dow -0,4%; S&P -0,4%; Nasdaq -0,9%). A gyenge makrokilátások és az újabb recessziótól való félelem negatívba fordította a korábban felvásárlási hírektől fűtött piacokat.
- A Hewlett-Packard figyelemre méltó ajánlattal igyekszik kiütni a Dell-t a 3Par adatkezelő társaság felvásárlásától. A Dell egy hete 18 dollárt ajánlott a 3Par korábban 10 dollár körül forgó papírjaiért. A HP ezt most egy 24 dolláros ajánlattal igyekszik felülmúlni, amire a Dell - bejelentése alapján - újabb ajánlattal készül. A 3Par részvényei immár 26,1 dollárig emelkedtek (több mint 150% pár nap alatt) a felvásárlási csata hírére. A HP és a Dell árfolyama azonban 2, illetve 1,1%-ot esett a kialakult árverseny következtében.
- A BHP Billiton ausztrál bányatársaság a Potasch Corporation-re tett ellenséges felvásárlási ajánlatot múlt héten. Úgy tűnik itt is árverseny alakulhat ki, mivel egy kínai és brazil cég is felkereste a vállalat képviselőit.
- Egyre többen nyilatkoznak úgy, hogy bár korábban pozitívan értékelték a válság után újra bővülésnek indult akvizíciós folyamatokat, immár úgy tűnik, hogy túl sokat fizethetnek a vállalatok egy-egy célpontért.
- A Fitch felminősítette, és ezzel a befektetési kategóriába helyezte a Bank of America elsőbbségi részvényeit. A hírre a bankpapírok emelkedtek kezdetben, majd nap végére visszatért az árfolyam a múlt heti záróárra.
- Ma a használt lakásértékesítések alakulásáról kaphatunk információt.
Olaj és arany:
- Folytatta a lejtmenetet az olaj árfolyama, jelenleg 72,8 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- A kínálat bővülésére számító elemzők 500 ezer hordós raktárkészlet növekedést jeleznek előre az Amerikai Energiaügyi Hivatal holnapi jelentése kapcsán.
- Az arany ára sem tudott emelkedni, jelenleg 1.221 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes a hangulat a távol-keleti piacokon, a japán indexet a tovább erősödő jen küldte mínuszba, Kína viszont pluszban mozog (Nikkei -1,4%; Hang Seng 0%; Shanghai +0,7%; Kospi -0,4%).
- A tovább erősödő jen az exportorientált vállalatoknak sem kedvezett, a Sony (2,8%) és a Canon (1,4%) is jelentősen veszített értékéből.
- A nyersanyagárak csökkenése a mélybe küldte a bányaszektor papírjait, a BHP Billiton 1,4%, a Rio Tinto 1,3% veszteséget szenvedett el az ausztrál tőzsdén.
Devizák:
- A tegnapi kereskedés során tovább erősödött a dollár az euróval szemben, az árfolyam a hajnali órákban 1,264 környékén mozgott.
- Tegnap erősödött a jen, és a reggeli órákban már új minimum környékén araszol az USD/JPY devizapár. A 85-ös támasz alatt 84,9-nél kereskednek jelenleg a jennel.
- Tegnap erőteljesen gyengült a forint, délután 283 fölé is szaladtak a jegyzések, majd a reggeli órákban 282,4-ig erősödött vissza az árfolyam. Nem a tegnapi kamatdöntés (5,25%-on tartás) lepte meg a piaci szereplőket, hanem az azt követő megjegyzések, miszerint az inflációs kockázatok jelentősen növekedtek, illetve, hogy a jövő évi GDP előrejelzést lefelé módosította a jegybank.
Határidős piacok:
- A pozitív tartományban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Korábban a kormány, vagy ahhoz közelálló felelős, vagy annak tűnő politikusok borzolták a kedélyeket pesszimista nyilatkozataikkal időről időre. Úgy tűnik, hogy most a jegybank vette át ezt a szerepkört. Bár hozzá kell tenni, hogy a pesszimista megnyilatkozásnak valós alapja van. Ugyanakkor mértéke jelentősen eltér a piac és az általunk várt forgatókönyvtől. Mindenestre komoly jelzésnek kell felfogni a jegybank aggodalmát. Nagyon fontos, hogy a költségvetési hiánycélokat betartsa a kormány, illetve azokat a nemzetközi közösség egyetértésével tegye. Márpedig a jövő évi cél (2,8%) nagy valószínűséggel nem lesz teljesíthető jelentősebb intézkedések nélkül. Vagyis újra van miért aggódni, s közben a nemzetközi piacok is rombolják a kedélyeket. Vagyis vonuljunk be a fedezék mögé, annak ellenére, hogy nem várunk erőteljesebb mozgásokat, legalábbis egyelőre.
Makrogazdasági hírek
Az MNB szinten hagyta az irányadó rátát, de rontott a gazdasági pályára vonatkozó előrejelzésén
Tegnap az MNB szinten hagyta az irányadó rátát, de megjegyezte, hogy az inflációs kockázatok jelentősen növekedtek. A GDP előrejelzését továbbra is 0,9%-on tartja az intézmény, de a jövő évit 0,4% ponttal 2,8%-ra csökkentette. Az infláció terén is pesszimista képet vázolt föl a jegybankelnök. Ugyan idén 4,7%-ra mérséklődhet az átlagos pénzromlási ütem, jövőre és azután viszont 0,5% ponttal magasabb lehet a korábbi előrejelzéshez képest. Azaz 3,5% és 3,4%. Vagyis ugyan a céltartományon belül, de a célérték (3%) fölött lehet az infláció. Az államháztartás helyzetét sem látja jónak az MNB. A hiány idén 4,3%, jövőre 4,1%, 2012-ben pedig 3,7% lehet. Ez sokkal rosszabb a konvergencia programban lefektetett célnál, hiszen az idénre 3,8%-ot, jövőre pedig már 3% alatti célt fogalmaz meg (persze ma már mindenki biztosra veszi a terveknél magasabb hiányt jövőre). A forint a hír hatására gyengült. Ugyan mi is azt gondoljuk, hogy a korábbi tervek nem lesznek tarthatóak, ennek ellenére ezt a forgatókönyvet kissé pesszimistának tartjuk.