A skót népszavazás 84 százalékos részvételi arány mellett arról döntött, hogy maradnak brit fennhatóság alatt. A szavazás végeredménye a korábbi felmérésekkel ellentétben nem volt szoros, hiszen 55% ellenezte a függetlenséget. Barack Obama és Petro Porosenko egyeztetése során felmerült annak a lehetősége, hogy Amerika további segítséget nyújt Ukrajnának, de az orosz helyzetet diplomáciai úton oldanák meg
Mindent egybevéve, azért maradtak aggodalomra okot adó dolgok. Például a katalánok mostanában szavaznak arról, hogy ők is referendumot írnának ki az elszakadásról. Ugyanakkor ma ezzel nagy valószínűséggel senki nem fog foglakozni, ahogy mint az orosz-ukrán eseményekkel sem, hacsak valami eget rengető nem történik. Ez pedig nem valószínű.
Az eseményeknek van egyéb vonulata is. Az angol-skót szakadás hatására nagy eséllyel emelkedtek volna a szénhidrogén kitermelést terhelő adók. Ez a MOL-t és az OMV-t is érintette volna. Így a MOL-t a mai napon sok oldalról támogatják a hírek, még ha azok egyenként picinek is mondhatók.
Az S&P500 és a Dow Jones az új csúccsal ellenállást is áttört, vagyis újra nyitott tér van előttük. A DAX esetében is a fontos 9.766 pontos szint áttöréséről beszélhetünk. Ha a nagykönyvben megírt forgatókönyv teljesül, akkor cirka 900 pontos emelkedésnek nézünk elébe. A BUX is izgalmasan néz ki, egy csökkenő trendvonalat készül fölfelé áttörni.
USA
A Fed szerdán pozitív lökést adott az indexeknek, amely még a tegnapi kereskedésben is érezhető volt. A börzék kivétel nélkül erősödni tudtak, ráadásul az S&P500 és a Dow Jones index is történelmi csúcson fejezte be a kereskedést (Dow 0,64%, Nasdaq 0,68%, S&P500 0,47%). Tegnap lezárult az Alibaba elsődleges részvénykibocsátása. A megcélzott ársáv (66-68 dollár) tetején adták el a részvényeket, így összesen 21,8 milliárd dollárt gyűjtött össze a társaság, amivel minden idők legnagyobb IPO-ja zárult le. Az Alibaba piaci kapitalizációja 168 milliárd dollár, és a kereskedés ma indul a New York-i tőzsdén.
Kéthónapos mélypontra esett a friss munkanélküli-segélykérelmek száma a tengerentúlon. A mutató 36 ezer fővel 280 ezerre esett a legutóbbi felfelé korrigált 316 ezres értékről. A konszenzus egyébként 305 ezer volt. A megkezdett lakásépítések száma havi alapon 14,4%-kal esett vissza augusztusban, miközben az elemzők csak 5,2%-os zsugorodásra számítottak.
A kiadott építési engedélyek száma eközben 5,6%-kal csökkent augusztusban, ami szintén lényegesen rosszabb az 1,6%-os várt visszaesésnél. A Philadelphiai Fed index is gyengébbre sikeredett a várakozásoknál, a piac 23 pontos várakozása helyett 22,5 pontra esett vissza a mutató szeptemberben a korábbi 28 pontról.
A McDonald’s tegnap bejelentette, hogy a negyedéves osztalékát 5%-kal 85 centre emeli meg. A mai kereskedésben nem publikálnak piacmozgató makrogazdasági adatot.
Európa
Emelkedésbe kapcsoltak az európai börzék tegnap. A FTSE 100 index 0,57%-os, a CAC 40 index 0,75%-os, a DAX index 1,41%-os pluszban fejezte be a kereskedést. Az európai bankok 82,6 milliárd eurónyi hitelt igényeltek az EKB-tól a felajánlott 100 milliárdból. A TLTRO első lába ezek alapján nem volt sikeres, azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy decemberben is lesz egy hasonló program. A pályázók listája 255 bankot tartalmazott, ami lényegesen kevesebb, mint a 2011-es program során, amikor 500-nál is többen akartak olcsó finanszírozáshoz jutni.
Olaj, arany
A WTI 93 dollár volt ma reggel, ami kismértékű emelkedést jelent az elmúlt naphoz képest. Az olaj árfolyamát leginkább a növekvő termékkínálat befolyásolta. Különösen a dízel kínálata nőtt, az elmúlt két év legmagasabb készletadatait regisztrálták. Az arany 1.222 dollár volt ma reggel. Az erős dollár volt a fő oka annak, hogy az arany nyolc havi mélypontja közelében maradt. Az arany árfolyamára az is negatívan hatott, hogy a piac gyorsabb kamatemelésre számít, mint az korábban várható volt.
Devizák
A szerdai Fed döntést követő dollárerősödést korrekció követte a tegnapi kereskedésben, és az árfolyam 1,286-ról egészen 1,292-ig emelkedett. A reggeli kereskedésben már ismét mérsékelt dollárerősödés látható, amely rövid és középtávon az 1,275-ös támaszig is folytatódhat.
Nagyot erősödött a tegnapi kereskedésben a hazai fizetőeszköz, az árfolyam 313,2 forintról 311,3 forintig esett, így elesett a 312-es támasz. Ez pedig azt jelenti, hogy a 307,5-ös támaszig tere nyílt a további forinterősödésnek.
Távol-Kelet
Jó a hangulat az ázsiai börzéken. A Nikkei teljesített a legjobban a tovább gyengülő jennek köszönhetően, és az indexnek sikerült 7 éves csúcsra kapaszkodnia (Nikkei 1,58%, Hang Seng 0,99%, Shanghai 0,39%). A kínai jegybank a héten már másodszor lepte meg a piacokat, két nappal ezelőtt az ország 5 legnagyobb bankjának biztosított extra likviditást, tegnap pedig 20 bázisponttal 3,5%-ra csökkentette a bankok számára nyújtott rövidtávú hitelkamatokat. Így egy újabb lazító lépéssel próbálja meg élénkíteni a hitelezést a jegybank.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.