Különben mi inkább arra számítunk, hogy a szűkítés vagy más populárisabb nevén a „tapír” csak decemberben kezdődik el. Az is izgalmas lesz, hogy mint mondanak a 2015 utáni, azaz ebben az esetben a 2016-os alapkamatról, milyen emelési pályát vázolnak fel. Vagyis szép lassan véget ér az olcsó pénz korszaka. Ezért talán nem is olyan meglepő, hogy a magyar állam is igyekszik még feltölteni deviza készleteit, s 5 milliárd dollár kötvényt tervez kibocsátani. Az időzítésről nem lehet sokat tudni, de valószínűleg a közeljövőben történhet meg az első kibocsátás az 5 milliárdos keretprogramon belül. A piacok továbbra is jól viselkednek. Tartják az emelkedést és a szinteket. A DAX továbbra is a kitörési szint fölött van (8 557) és a BUX is a 200 napos mozgóátlag fölött billeg. Ezek jó jelek. Ugyan ma kismértékű emelkedést várunk, de hamarosan jelentősebb mértékben folytatódhat az emelkedés a jelenlegi tudásunk szerint.
USA
Tegnap ismét az emelkedésé volt a főszerep a tengerentúli börzéken, az S&P500 hajszálnyira zárt a történelmi maximumától (Dow 0,23%, Nasdaq 0,76%, S&P500 0,44%). A Microsoft bejelentette, hogy 22%-kal emeli az osztalékot, és 40 milliárd dollár értékű részvény- visszavásárlási programot indít. A papír árfolyama 0,4%-kal került feljebb.
Tegnap egy fontos makroadatot publikáltak a tengerentúlról, az augusztusi inflációt. Havi szinten 0,1%-kal emelkedtek az árak, az elemzők 0,2%-os drágulásra számítottak. Ma ér véget a Fed kétnapos kamat-meghatározó ülése, ahol kiderülhet, hogy megkezdődik-e az eszközvásárlási program méretének csökkentése.
Európa
Csökkenéssel zártak tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,8%, DAX -0,19%, CAC40 -0,15%).
A német ZEW index jobb lett a vártnál, az előző havi 42 pontról 49,6 pontra emelkedett a mutató, míg a piac csak 45 pontra számított. Spanyolország ma 6 és 12 hónapos diszkont kincstárjegyeket adott el 4,56 milliárd dollár értékben. A hozamemelkedés 10-12 bázispont volt -
Olaj, arany
Ma minden szem a FED döntésére irányul, így nem véletlen, hogy alig változott a WTI és az arany ára is. Az előbbi 105,7 dollár volt, míg az aranyat 1.302 dolláron forgott. Az amerikai kőolaj esetében a piac a líbiai eseményeket is figyeli, mivel a hírek szerint az export újraindulhat az arab országból.
Devizák
A forint ismét jelentősen erősödött az euróval szemben, az árfolyam 298,85-ről 297,3-ra esett. Ha a csökkenő tendencia tovább folytatódik, akkor a hét hátralévő részében a 200 napos mozgóátlag szintjét is tesztelheti a hazai fizetőeszköz árfolyama 296,1-es árfolyam mellett. Lassan kúszik 1,34 irányába az EUR/USD jegyzése. Tegnap az árfolyam a nyitó 1,3334-es értékről 1,3359-re emelkedett és ma reggel is utóbbi érték tekinthető meghatározónak. Jelentős elmozdulásra várhatóan a Fed ülés befejezését követően lehet számítani.
Távol-Kelet
A Nikkeit leszámítva, ami 1,4%-ot emelkedett, a többi ázsiai tőzsdeindex csak mérsékelt növekedést tudott a mai nap felmutatni. A Shanghai index 0,3%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng index értéke nem változott számottevően. A befektetők feltehetően inkább már kivártak és a Fed ülésére koncentrálnak.
Kínában a vizsgált 70 város többségében augusztusban is tovább emelkedtek az ingatlanárak. Hó/hó alapon 66 városban nőttek az új ingatlanok árai, míg egy hónappal korábban csak 62-ben. Hasonló trend volt megfigyelhető a használt ingatlanok esetében is, itt az előző havi 57 után augusztusban 58 városban volt árnövekedés tapasztalható
Határidős piacok
Emelkedést mutatnak a határidős piacok a reggeli órákban.