Sőt állítólag a görögök puhatolóztak az IMF-nél, hogy mi lenne, ha most nem fizetnének, hanem esetleg csak később. Erre már az IMF vezetője, Lagarde asszony is megszólalt, hogy még olyat nem látott a világ, hogy egy fejlett állam ne fizesse vissza az adósságát. Jövő héten, az IMF-nek cirka 1 milliárd dollárt kellene visszakapnia a görögöktől, és Lagarde asszony szerint 30 éve nem volt olyan, hogy valaki ne fizesse vissza időre az adósságát az IMF-nek. A fizetés elmulasztásával a Zimbabwe, Szomália és Szudán által fémjelzett illusztris klubba kerülne a jobb időket is megélt ország. Az új CDS felár 2853 bázispont, ami a tegnapi 800 bázispontos ugrást követően cirka 89 százalékos valószínűségét jelenti annak, hogy öt éven belül a görögök csődbe mennek. Rekord sebességgel zárkóznak fel Ukrajnához, ahol a csőd valószínűsége már 96 százalékra rúg. Az elmúlt napokban 4.400 pont környékéről az ukrán CDS felár csökkent, és már „csak” 3883 ponton áll.
Annak ellenére, hogy a Goldman és Citi is jobb eredményt tett közzé, mint amit a piac várt, az amerikai börzék nem fényeskedtek. A DAX meg egyenesen gyengén viselkedik az elmúlt héten mutatott kirobbanó erőt követően. Ezzel már régen nem látott dolog következett be, hiszen a 20 napos mozgóátlag alatt zárt az index. A BUX is gyengélkedik az elmúlt hetek nagy száguldását követően, így itthon és a DAX-ban is csökkenést várunk a mai napon.
USA
A kezdeti oldalazást emelkedés követte a tengerentúlon, de a nap végére elromlott a hangulat, így enyhe mínuszban zártak az indexek (Dow -0,04%, Nasdaq -0,06%, S&P500 -0,08%). Eric Rosengern, a Bostoni Fed elnöke tegnap azt nyilatkozta, hogy a kamatemelés elkezdéséhez a gazdasági adatok további javulására van szükség. Rosengern azonban jelenleg nem szavazó tag.
Ezzel szemben a Cleveland-i Fed elnöke, Loretta Mester (szintén nem szavazó tag) azt mondta, támogatna egy azonnali kamatemelést, ha az első negyedév után visszatér a növekedés lendülete. Az atlantai Fed elnök, Dennis Lockhart pedig úgy nyilatkozott, hogy a zavaros első negyedéves gazdasági adatok miatt még várnia kell a jegybanknak a kamatemeléssel.
A friss munkanélküli segélykérelmek száma múlt héten 280 ezer helyett 294 ezerre növekedett. A megkezdett lakásépítések száma márciusban 926 ezer volt, amely lényegesen alulmúlja a piac 1,04 milliós várakozását. Havi alapon 2%-os volt a bővülés 15,9% helyett. Az építési engedélyek száma havi alapon márciusban 5,7%-os visszaesést mutat a várt 1,9%-kal szemben. Márciusi fogyasztói árindexet és áprilisi előzetes Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexet publikálnak ma a tengerentúlon.
A várakozásoknál kedvezőbb számokról számolt be a Goldman Sachs és a Citigroup is első negyedéves gyorsjelentésében. A Citigroup bevételei 19,8 milliárd dollárt tettek ki, miközben az egy részvényre jutó eredmény 1,52 dollár lett a várt 1,39 dollár helyett. A kamat marzs az előző negyedévben látott szinten, 2,92%-on maradt. A tőkemegfelelés ugyanakkor 10,6%-ról 11,0%-ra emelkedett.
Az AMD részvényei 8%-os mínuszt könyveltek el a zárás utáni kereskedésben, miután a társaság publikálta gyorsjelentését. A veszteség 23 cent lett részvényenként a tavalyi időszakban látott 20 centes mínusz után, a bevételek pedig 26%-kal 1,03 milliárd dollárra estek vissza. A PC piacból kihasított részesedése a Sony és a Microsoft konzoljainak kedvező értékesítései ellenére is csökkent.
Európa
Lefelé vették az irányt az európai tőzsdék. A FTSE 100 index és a CAC 40 index 0,5%-os, a DAX index közel 2,0%-os esést produkált. A tegnapi bejelentés szerint Görögország tavalyi költségvetési célját elvétette, és GDP arányosan 3,5%-os deficitet produkált. A görög kormány közölte továbbá, hogy több mint 300 millió eurós megtakarítást vár a legújabb kiadáscsökkentő csomagjától. A befektetők és az EU türelme is fogy, amit jól jelképez, hogy a görög 5 éves CDS több mint 800 bázispontot ugrott, illetve a 10 éves államkötvények hozama 1 százalékponttal 13%-ra emelkedett. A mai napon nagyságrendileg 194 millió eurót kellene visszafizetniük az EKB számára. A délelőtt folyamán érkezik az eurózónás inflációs mutató, ami 0,1%-os visszaesést hozhat.
Olaj, arany
A WTI árfolyama az elmúlt napokban tapasztalt emelkedés után ma reggel kismértékben, 56,2 dolláros hordónkénti szintre csökkent. A kereskedők továbbra is aggódnak, hogy az USA kínálata május után drasztikusan csökkeni fog, amit az amerikai fúrótornyok zuhanó száma is előrejelez. Egyelőre nincs változás az iráni tárgyalások menetében sem, míg Szaúd-Arábia az elmúlt évek legmagasabb kitermelési adatát közölte. Az arab állam napi 10,3 millió hordót termel jelenleg. A piac tehát továbbra is jól ellátott, a nyári szezon és a magas finomítói marzsok azonban erősödő keresletet jeleznek előre, így jó eséllyel az összkereslet drasztikusan megnő az idén, ami inkább magasabb árakat vetít előre a nyári hónapokra.
Az arany ára stabilan 1.200 dollár volt ma reggel. A piacon egyelőre nem jelent meg olyan hír, ami befolyásolná a dollár árfolyamát és a Fed kamatdöntését, ez a két tényező továbbra is a legfontosabb befolyásolója az arany áralakulásának. A görög válság árnyéka egyelőre inkább az eurót gyengíti a dollárral szemben, ami inkább negatív az arany árfolyamára nézve, ezt a geopolitikai kockázatot alig árazza a piac. Az elemzők május közepére várják a fordulópontot a görög helyzetben, ekkor kell ugyanis fizetnie a görög államnak az IMF felé.
Devizák
A régiós devizák közül tegnap a forint gyengült a legerőteljesebben az euróval szemben, az árfolyam 299,8-ról 301,6-ig emelkedett. A reggeli kereskedésben már némi korrekció látszik, de nem biztos, hogy véget ért a két napja tartó erőteljes forintgyengülés.
A dollár tovább gyengült tegnap az euróval szemben, az árfolyam 1,076-ig emelkedett. Jelenleg a 20 napos mozgóátlag állította meg a kurzust, ha folytatódik az emelkedés, akkor az 1,104-es ellenállást is visszatesztelheti az EUR/USD devizapár.
Távol-Kelet
A japán tőzsde több mint 1%-ot veszített értékéből ma hajnalban, miközben a Hang Seng index 0,3%- ot, a Shanghai Composite index pedig 2,5%-ot emelkedett. A jövő héten induló japán gyorsjelentési szezon előtt megosztottak a befektetők. A gyengülő jen miatt a bevételektől jelentős emelkedést várnak, ugyanakkor a nettó profit soron már korántsem tapasztalható ekkora optimizmus.