Mindenesetre a DAX indexben a mai napon további csökkenést várunk a 11.000 pont felé. A Magyar Telekom a várakozásoknak megfelelő eredményt publikált, még tegnap, piaczárás után. Azt is bejelentette, hogy megszünteti a lakossági gázértékesítést. Ez szerintünk egyrészről negatívan hat az ügyfélmegtartás szempontjából, ugyanakkor csökkenti az eredményben a lefelé mutató kockázatokat, a potenciális veszteségforrás megszüntetése által. Így az eredménynek nem kellene árfolyamhatást hoznia. A BUX esetében is csökkenésre számítunk a mai napon.
Gyorsan növekszik a gyógyszerköltés az Egyesült Államokban. Azoknak a száma, akik tavaly több mint 100.000 dollárt költöttek gyógyszerekre, majdnem megtriplázódott egy év alatt, s elérte a 139.000 főt, miközben több mint félmillió ember költött 50.000 dollár fölött. Ez a félmillió ember összesen 52 Mrd dollárt költött gyógyszerekre a tavalyi évben. Elsősorban a generikus gyógyszerek ára emelkedik őrült mértékben. Voltak gyógyszerek, amelyek ára hétszerezett egy év alatt. Piaci megfigyelők szerint az ok a kereslet növekedésében van, hiszen a baby boom korszakának gyermekei, most érnek abba a korba, hogy sok gyógyszert kezdenek szedni. Ugyanakkor sokszor bizonyos gyógyszerekből hiány alakul ki! Ez pedig megemeli az árakat, különösen a speciális gyógyszereknél, mint például a rák gyógyítására szolgáló készítményeknél vagy éppen a hepatitis C esetében. Persze a Richter más szegmensben kíván előretörni az USA-ban, ennek ellenére a hírek pozitívnak tekinthetők a magyar cég számára.
USA
Erőteljes eladói hullám bontakozott ki a nap elején a tengerentúli börzéken. A hangulat azonban javulásnak indult, és a kezdeti eséseket részben sikerült ledolgozniuk az indexeknek (Dow -0,21%, Nasdaq -0,35%, S&P500 -0,3%). A Verizon 4,4 milliárd dollárt adna az AOL cégcsoportért. Ez részvényenként 50 dollárt jelentene, ami 17%-os prémiumnak felel meg a bejelentés előtti napon látott záróárhoz képest. A felvásárlás célja a digitális hirdetési tartalmak megkaparintása lehet, ugyanis a pénzügyi eredmények hozzáadott értéke minimális lenne. Árazás tekintetében az iparági medián környékén valósult meg a tranzakció.
A GoDaddy részvényei a kezdeti emelkedés után 3,25%-os mínuszba fordultak át az első negyedéves gyorsjelentés számaira. A bevételek 18%-kal 376 millió dollárra emelkedtek (várakozás 373 millió dollár), az egy részvényre jutó veszteség pedig 34 cent lett, ami 1 centtel több a prognózisokhoz képest. Az ügyfelek száma 11,9 millió főről 13,1 millióra emelkedett. A menedzsment a folyó negyedévtől 390-395 millió dolláros árbevételt vár.
A General Electric 5 milliárd dollárért értékesítheti a japán lakossági üzletágát az ügyhöz közelálló források szerint. A potenciális érdeklődők között említik a Mitsubishi UFJ Financial-t és a Sumitomo Mitsui Financial-t is.
Európa
Lefelé vették az irányt az európai tőzsdék tegnap. A CAC 40 index 1,06%-ot, a FTSE 100 index 1,37%-ot, míg a DAX index 1,72%-ot veszített értékéből. Az EKB kormányzótanácsa 1,1 milliárd euróval 80 milliárd euróra emelte a sürgősségi likviditási támogatásból (ELA) igényelhető források keretösszegét a görög bankok számára.
David Cameron már 2016-ban megtartaná a szavazást az EU-ból való kilépésről. Ennek oka az lehet, hogy nem szeretnék megvárni a 2017-ben tartandó német és francia választásokat.
Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter elmondása szerint Oroszország kész konstruktív együttműködésre Amerikával, amennyiben az nyomásgyakorlástól mentes.
A német első negyedéves GDP adat 1,1%-os növekedést mutatott a várt 1,2% helyett év/év alapon, mindeközben az áprilisi inflációs mutató 0,5%-on zárt, ami 0,1%-kal több mint az előző hónapban. A délelőtt folyamán érkezik francia, spanyol, olasz és portugál inflációs adat, valamint az euró zónás GDP és ipari termelési adat is.
Olaj, arany
A WTI 61,3 dollárra ugrott ma reggel, miután az API jelentése szerint az elmúlt héten 2 millió hordóval estek a nyersolaj készletek az Egyesült Államokban szemben a piacon várt 250 ezer hordóval. A készletek így is a rekordközeli 487 millió hordós szinten állnak. A DOE, az amerikai kormányzat energetikai ügynöksége, ma adja ki a jelentését szintén a készletek alakulásáról és a kitermelés nagyságáról. A piac továbbra is figyeli a június eleji OPEC ülést, ahol várhatóan nem döntenek a kvóták változtatásáról a tagállamok.
Az arany 1.193 dolláron állt ma reggel. Lényeges piacbefolyásoló tényező nem jelent meg. A befektetők elsősorban a nemzetközi tőzsdéket és a kamatok alakulását figyelik. A tegnapi jelentős hozamemelkedés ugyanis fenyegeti az aranypiacot, mivel a javuló hozamkilátások az arany felől elvonhatják a befektetők egy részét. Továbbra is kérdés, hogy mikor várható a FED kamatemelése és ez miként hat a dollar kurzusára.
Devizák
A hét eddigi részében a régiós devizák gyengülése figyelhető meg a devizapiacon. Közülük is leggyengébben a forint teljesít. AZ EURHUF devizapár értéke a sávtető felső éléig emelkedett tegnap. Ott azonban lefordult az árfolyam és ma reggelre 306,4-ig visszább erősödött a forint. Elakadt a negatív irányú korrekció az EURUSD devizapárban és tegnap enyhe emelkedés volt tapasztalható. Az EURUSD árfolyam 1,126-ig emelkedett.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,6%-ot emelkedett, a Hang Seng minimális emelkedést mutatott, míg a Shanghai index 0,1%-ot veszített értékéből. A kínai ipari termelés 5,9%-kal emelkedett áprilisban, ami lényegében megegyezett az elemzői előrejelzéssel és meghaladta a márciusi 5,6%-os növekedést.
A kiskereskedelmi forgalom 10%-kal emelkedett áprilisban, ami csalódást jelentett, hiszen az elemzők 10,5%-os bővülésre számítottak a márciusi 10,2%-os növekedést követően. A dél-koreai munkanélküliségi ráta áprilisban sem változott a 3,7%-os értékről.
A japán folyó fizetési mérleg többlete 2008-as csúcsra emelkedett és jelentősen magasabb lett, mint a várakozás. A gyenge jen az exportot támogatta az alacsony energiaárak pedig lenyomták az import nagyságát.
Határidős piacok
Enyhe emelkedést mutatnak a tengerentúli határidős börzék.