A lényeg: minden drágul

Maximum néhány akciónak örülhetnek a kisebb vállalkozások, ha a banki díjakról van szó. A legtöbb bank emelte a díjait vagy szolgáltatásokat szüntetett meg, hogy csökkentse költségeit. A Piac&Profit szakértője elemzi a banki díjak változásait.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:PP archív

Még mindig elmondható, hogy az ügyvezetők vagy a pénzügyekért felelős vezetők legfőbb feladata, hogy olyan számlacsomagot találjanak, amely a vállalat igényeit teljes mértékben kielégíti, hiszen a sokféle, előre nehezen felmérhető díjtétel alakulása miatt könnyen elszállhatnak a költségek.

Legyünk körültekintőek a vállalkozásunk, illetve cégünk számlacsomagjának kiválasztásakor. Sokszor meglepetések is érhetnek minket, ha nem mérjük fel kellőképpen az igényeinket. Hiába lehet alacsony a számlavezetési díj, összességében jelentősen növekedhetnek is a költségeink, ha például a számunkra szükséges tranzakciók sokkal drágábbak az adott számlacsomagnál. Ez különösen igaz most, amikor egyre születnek az új díjak és emelkednek a régiek.

Nőttek a banki terhek és még nincs vége
A hitelintézeti törvény alapján új díjfajta bevezetésével a banki szerződés egyoldalúan nem módosítható, tehát a tranzakciós illeték és más terhek továbbhárítására a bankok nem vezethetnek be újabb díjtételeket. A díjemelésnek is szigorú törvényi korlátai vannak a fennálló szerződések esetében, de az apróbb változásokra is érdemes figyelni, jelentős tételeket is jelenthetnek a fogyasztók számára.

A BankRáció adatai szerint a következő időszakban a legjelentősebb változásokat az Erste Bank és az MKB Bank hajtja végre üzleti számlacsomagjainak feltételeiben.Az Erste Banknál a díjak két lépcsőben változnak, eltérő indokokkal. Előbb az infláció mértékével kell többet fizetniük egyes szolgáltatásokért a vállalkozásoknak, majd a nyár közepén egy másik nagyobb emelésre kell felkészülniük, amit a tranzakciós illeték miatt kell megfizetniük. A nyár eleji, az inflációt követő 1,7 százalékos emelés még nem jelent igazi többletterhet, jobban fájhat viszont, hogy egyes típusok esetén júliustól akár ezer forinttal is nő a számlacsomag havi díja, de több száz forinttal kell többet fizetni a bankkártyáért is és az utalásért is. Számításaink szerint havonta 1.500 – 2.000 forinttal kerül majd emiatt többe a számlacsomagok fenntartása a cégeknek. Az MKB banknál is nagy változások jönnek. Június 2-től átalakul az 1×1 DINAMIKA szolgáltatáscsomag. A csomagdíj például 765 forintról 1800 forintra változik, amivel párhuzamosan csökken a kedvezményes díjtételű szolgáltatások köre is, ezek mellett még a kedvezményes látra szóló kamat is eltűnik az ajánlatok közül.

Rajtunk múlik, mennyit visz el a bank
Nehezen hihető, de egy cég akár tízszer többet is fizethet ugyanazért a szolgáltatásért pusztán amiatt, mert rosszul választott számlacsomagot. Szó sincs azonban arról, hogy az egyik bank jó, a másik rossz. S, az sem igaz, hogy az egyik számlacsomag drága a másik olcsó. Aki túl sokat fizet, az rosszul választott számlacsomagot! Minden cégnél más a legjobb, az optimális. A 4 alapvető szempont mellett érdemes kalkulátorral is segíteni a döntést.
A két legjelentősebb mellett más bankoknál is díjemelésekre készülhetnek az ügyfelek, ami érzékenyen érinti majd a vállalkozásokat. A K&H Bank is bevezette a könyvelési díjat áprilisban, és emelkedik az utalás díja is. Még a kisebb bankok, mint a Kinizsi is emel, alapvetően minden bank igyekszik a veszteségeit csökkenteni. A számlavezetési költségeket érdemben csökkentő akciókat viszont továbbra is találhatunk az egyes bankok ajánlatai között, egyik ilyen az OTP Business, amely esetén 1 évig havidíjmentesen használhatjuk új számlacsomagunkat elektronikus számlakivonat igénylése esetén.

Az intézkedések mind-mind mind a tranzakciós illeték bevezetése miatt születnek meg a bankoknál. A kormány pedig úgy látszik, hogy csak a lakosságot akarja megmenteni a többlettehertől. Tovább roskadoznak tehát a kisvállalkozások a banki költségek alatt. A nagyobb forgó pénzeszközzel rendelkező vállalkozásoknak még emellett az is rossz hír lehet, hogy egyre kevesebbet fizetnek a bankok a számlán szabadon álló, illetve a lekötött pénzek után. Több banknál is csökkentek a látra szóló és lekötött betéti kamatok, aminek a legfőbb oka a jegybanki kamatcsökkentés volt. A kamatcsökkentést pedig az alacsony inflációra való tekintettel tarthatta a jegybank, ami elsősorban a lakossági energiaárak csökkenésének volt köszönhető. A cégek számlái ugyanakkor nem csökkentek, sőt összességében minden költség emelkedett. Ráadásul a gyenge forint sem kedvez azoknak a hazai piacra dolgozó kisebb cégeknek, akik importra szorulnak.

Összességében tehát a kisvállalkozások terhei nagyot nőttek az év első 5 hónapjában és további díjemelésekre számíthatnak a bankoktól. Egyedül a hiteloldal mondható biztatónak, ahol egyre jobb feltételekkel lehet nagyobb forráshoz is jutni, főleg a jegybanki Növekedési Hitelprogramnak köszönhetően.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo