A Fitch pénteken pozitív kilátással látta el a magyar deviza (BB+) és forint (BBB-) hosszú távú adósság kilátásait. Ez a vártnak megfelelő lépés volt, és a szigorú költségvetési fegyelemnek köszönhető.
Ezzel pedig ez lehet az első hitelminősítő, amely majd valamikor az év végén, vagy a jövő év elején újra a befektetői kategóriába rak bennünket (hosszú távú deviza adósság). Persze akárcsak az S&P felminősítésénél, itt sem volt igazán (vagy csak átmeneti) a forintra az árfolyamhatás. Az euró-forint árfolyam folytatja az útját észak felé.
A Financial Times hasábjain megjelenő görög nyilatkozat újra eladói nyomás alá helyezheti a piacokat. A görög belügyminiszter szerint nincs elég pénzük a júniusi nyugdíjak és bérek kifizetésére, valamint az IMF felé fennálló 1,6 milliárd eurós hitel kifizetésére. A görög kormányszóvivő hétfőn cáfolta az elhangzottakat. A reformcsomaggal kapcsolatos tárgyalásokról érkező hírek szerint továbbra sincs egyetértés a felek között, ami sem a hitelezők, sem a piac számára nem megnyugtató.
Tegnap a legtöbb európai börze zárva volt, akárcsak a DAX is. Így kimaradt a görögök körüli pánikból, a lengyel és spanyol választások (elnök és önkormányzati) negatív hatásaiból, sőt úgy tűnik, hogy ma sem próbálja ezt bepótolni.
USA
Oldalazással telt a pénteki kereskedés a tengerentúlon, a piacok enyhe mínuszban fejezték be a napot (Dow -0,29%, Nasdaq -0,04%, S&P500 -0,23%). Janet Yellen pénteki beszédében hangsúlyozta, hogy az első negyedévben látott gyengébb adatok szerinte csak átmenetiek voltak, és a gazdasági kilátások jelenleg elég kedvezőek ahhoz, hogy a Fed még valamikor idén kamatot emeljen. Yellen hozzátette, hogy a kamatemeléshez a munkaerőpiac további javulása szükséges, és a szigorítás előtt azt szeretnék látni, hogy az infláció közelíti a 2%-os célt.
Stanley Fischer, a Fed alelnöke szerint „fokozatos és viszonylag lassú” lesz a kamatemelési pálya, és három-négy év múlva érhet majd el a „normális” szintre az alapkamat. A Fed közgazdászai szerint a következő három-négy évben a ráta 3,25-4%-ra emelkedhet.
Pénteken inflációs adatok is érkeztek, az éves alapú maginfláció a várt 1,7% helyett 1,8%-ra emelkedett áprilisban. Számos adat érkezik ma a tengerentúlról: lakáspiaci adatok, feldolgozóipari-, és beszerzési menedzser indexek is lesznek. Az európai hatóság nyomásának engedve az Amazon május elejétől az egyes országok anyavállalatainál könyveli el az adót, és nem transzferálja azt át a luxemburgi cégéhez. Könnyen lehet, hogy további cégek is beállnak a sorba, úgymint az Apple, a Starbucks vagy a Google.
A Time Warner Cable nem sokáig maradt felvásárló nélkül, miután a szabályozó hatóságok nem hagyták jóvá a Comcast ajánlatát. Az 55 milliárd dolláros vételáron túli részletekkel ma állhat elő a Charter Communications.
A BlackBerry pénteki bejelentése szerint a cég leépítéseket tervez készülék üzletágában, hogy jobban tudjon fókuszálni a szoftver és applikáció fejlesztésekre.
Európa
Nem találták az irányt az európai tőzsdék a hét utolsó kereskedési napján. A FTSE 100 index 0,26%- os plusza mellett a német DAX index és a francia CAC 40 index 0,5% körüli mínuszt könyvelt el. A vasárnapi spanyol választások során a liberális centrista párt és a megszorítás ellenes Podemos is sok szavazatot szerzett, ami azt jelenti, hogy a 25 éven át abszolút többségben kormányzó Néppárt vezetése helyett koalíciós kormány alakulhat.
Olaj, arany
A WTI 60 dollár alatt marad ma reggel. A piac egyre inkább árazza, hogy a globális kínálat még mindig jelentős, amit részben ellensúlyoznak a fő kitermelő országok geopolitikai feszültségei, elsősorban az ISIS előretörése. Az OPEC a napi 30 millió hordós kvóta felett, mintegy napi 31,3 millió hordó mennyiségben termel, ami várhatóan nem is változik a júniusi ülés után. Az amerikai kitermelés is magas szinten áll egyelőre, naponta mintegy 9,3 millió hordó szemben a márciusi 9,42 millió hordós csúccsal.
Az arany 1.200 dollár körül állt. A piac továbbra is a Fed kamatemelését latolgatja. Elterjedt a vélemény, hogy az év végéig nem lesz kamatemelés, de jövő év végére akár 3-4%-os szintre is emelheti a kamatokat a Fed. A cleveland-i Fed elnök szerint a gazdaság stabilizálódott, ezért csak a kamatemelés időzítése marad a kérdés.
Devizák
A pénteki Fitch döntés után volt némi forinterősödés, de tegnap már újból gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. A mai kereskedés is gyengüléssel indult, ráadásul a 200 napos mozgóátlagot is áttörte a forint kurzusa, és már 308,5-nél jár az árfolyam. Hamarosan 3 havi mélypontra süllyedhet a forint.
A dollár erősödik az euróval szemben, az elmúlt egy hétben már nagyon sokat zuhant az EUR/USD kurzusa. A görögökkel kapcsolatos bizonytalanság is rányomja bélyegét a devizapár teljesítményére, ráadásul bőven van még tere az esésnek, mert a következő erős szint 1,05-nél található.
Az USD/JPY devizapár is elindult felfelé, az árfolyam áttörte a 121,5-ös szintet, amely 8 éves csúcsot jelent a devizapárban. A következő ellenállás 124-nél található.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 1,2%-ot, a Shanghai index pedig 0,5%-ot emelkedett. A Nikkei érintette 15 éves csúcsát. A japán export 8,0%-kal emelkedett áprilisban, ami felülmúlta a 6,4%-os várakozást. Ugyanakkor az import a vártnál nagyobb mértékben, 4,2%-kal csökkent.
Az IMF előrejelzése szerint a BoJ túlságosan optimista az infláció tekintetében. A japán jegybank szerint 2016 szeptembere körül elérhető lesz a 2%-os inflációs cél. Az IMF egyúttal figyelmeztette Japánt, hogy fiskális reformokat is hajtson végre és ne csak a jen gyengítésével próbálja megoldani a növekedési problémákat. A kínai gazdasági minisztérium azt tervezi, hogy a fogyasztás erősítése érdekében az import vámokat átlagosan 50%-kal csökkenti a kozmetikai-, ruházati kellékekre és cipőkre.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszban volt.