A karácsonyi szezon hagyományosan a legerősebb időszak a kiskereskedelem számára minden évben. Szakértők szerint az ajándék- és ünnepi élelmiszervásárlás miatt körülbelül 30 százalékkal nő ilyenkor a forgalom és csaknem 800 milliárd forintot hagyunk a boltokban. És, bár a kereskedelmi számok önmagukért beszélnek, a Provident ügyfelei körében telefonon végzett országos karácsonyi kutatás szerint az emberek 74 százaléka szerint mégsem maga az ajándékozás, hanem a családdal együtt töltött idő adja meg az ünnep hangulatát. A második legfontosabb az örömszerzés szeretteinknek, és csak ezt követi a tárgyi ajándék.
Ettől függetlenül a válaszadók 6 százalékának kivételével szinte mindenki tervezett valamilyen ajándékot vásárolni a szeretteinek, a döntő többség (85%) kizárólag a szűk családtagjainak, míg a távolabbi rokonok és a barátok szinte teljesen háttérbe szorulnak e tekintetben. A megkérdezettek 40 százaléka 20 ezer forintnál kevesebbet, minden negyedik magyar (28%) 20 és 50 ezer forint között tervezett a meglepetésekre költeni. Ennél többet mindössze 8 százalék jelölt meg, igaz az emberek negyede még december elején sem tudta megsaccolni mekkora lesz az ajándékokra szánt végösszeg.
Tudatosan készülünk a kiadásokra
A kutatásban résztvevők közel 70 százaléka tudatosan készülve a pluszkiadásokra önerőből finanszírozza az ünnepi kiadásokat, közel harmaduk viszont valamilyen kölcsönre vagy hitelre támaszkodik ebben az átmeneti időszakban. Az emberek több mint fele (54%) úgy számolt, hogy a decemberi túlköltekezés miatt januárban nem kell lemondania semmiről, míg minden harmadik válaszadó a januári kiadásokon igyekszik majd megspórolni az ünnepekre elköltött pluszpénzt. December elején sokan ebben a kérdésben is bizonytalanok voltak még: 15 százalék nem tudta megmondani, hogy áll majd a családi kassza az újév első hónapjában.
A kutatás a jövő évvel kapcsolatos elvárásainkra is kíváncsi volt. Annak ellenére, hogy az emberek háromnegyede nem tesz pénzügyi fogadalmat az újévre vonatkozóan, és nem is tervez előre, a legtöbben (51%) mégis kiszámíthatóbb, biztosabb megélhetést várnak a 2015-ös esztendőtől. A kívánságlistán csak ezt követi az egészség (19%), és a boldog békés élet (13%).