Túlbonyolították a klímaegyezmény tervezetét

Véget értek a bonni tárgyalások az ENSZ környezetvédelmi szervezetének szervezésében. 17 oldalról 34 oldalra bővült a megállapodás-tervezet, ami még több kifogásnak és ellentétnek adhat alapot. Milyenek az esélyek egy egyezményes szerződés elfogadására?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Reuters úgy elemezte a megállapodás javasolt szövegét, hogy az jelenlegi formájában nem lendített a klímakonszenzus elérésén, inkább visszavetette a folyamatot. Bennfentesek szerint kicsi az esélye, hogy törvényileg kötelező érvényű megállapodással zárulna a csúcstalálkozó.

Több ország bekeményített és visszafogta kompromisszumkészségét. Sőt a résztvevő kormányok klímatárgyalói "csak azért is" alapon egyre több javaslati ponttal bővítették az egyezmény tervezetét vagy korábban elvetett pontokat helyeztek vissza: 17 oldalról így 34 oldalra bővült a szöveg. Ezt a mexikói csúcs előtt Kínában fogják még egyszer egyeztetni októberben. Az EU klímatárgyalója dühének adott hangot, míg az ENSZ-é engedékenyebb hangnemben méltatta az egyeztetési folyamatot.

Voltak, akik belekötöttek a Koppenhágában már elfogadott definíciókba: az erdővédelmi (REDD) program ilyen polémia tárgya lett és a környezeti károk orvoslását célzó stratégia körül is hasonló vita alakult ki. Ennek finanszírozása felett sincs egyetértés: a koppenhágai megállapodásban felvázolt, 100 milliárd dolláros alapra -mely 2020-ig évente 10 milliárdot költene el- csak nem akar összejönni a pénz a donor-országoktól.

Hátráltatja a klímaegyezség haladását, hogy megy az egymásra mutogatás, pontosabban az Amerikára mutogatás: az Egyesült Államoknak még mindig nincs klímatörvénye, amely szabályozná az emisszió csökkentést. Ennek hiányában más országok sem nagyon akarnak lépni.

Számos szakértő azonban azt tartja a legnagyobb problémának, hogy az üvegházgáz-kibocsátás csökkentésére tett nemzeti szintű vállalások nem elég drasztikusak ahhoz, hogy valóban megfékezzék a klímaváltozást, mint természeti folyamatot: az IPCC tudományos testület 25 százalékos emisszió-mérséklést tart hathatósnak, ám a világ országai csak 12-18 százalék körül hajlandók visszafogni légszennyezésüket.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo