Napenergia: vigyázat, előzök

Az újonnan létesített áramtermelő kapacitások tekintetében 2017-ben a szoláreszközök felülmúlták a fosszilis infrastruktúrákat. Rekordmennyiségű napenergiás kapacitást létesítettek tavaly.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2017-ben rekordmértékben telepítettek napenergiás eszközöket. A napenergia térnyerését az energiamixben elsősorban a kínai projektek segítették, az ázsiai országban 157 gigawattnyi (GW) kapacitást hoztak létre – derült ki az ENSZ Környezetvédelmi Programja (U.N. Environment), az ehhez tartozó Frankfurst School-UNEP Collaborating Centre és a Bloomberg New Energy Finance közös elemzéséből. A beruházások a következőképp oszlottak meg:

  • Megújuló energia (nap-, szél-, geotermális energia, bioüzemanyag): 157 GW
  • Ebből napenergia: 98 W
  • Fosszilis: 70 GW
Erik Solheim, a UNEP igazgatója úgy fogalmazott, fordulóponthoz érkezett a világ energiaszektora, mert a piacok készen állnak a megújuló energiák fogadására, melyekkel az áramtermelés már olcsóbb, mint ha széntüzelésű erőművekkel tennék ugyanezt. Az új kapacitások létesítése szintén olcsóbb, hiszen a napenergiás eszközök ára az elmúlt évtizedben óriásit zuhant, részben az olcsó kínai tömegtermelésnek köszönhetően.

Fotó: freeimages.com/Patrick Moore

2017-ben 2 százalékkal nőtt a megújulókba fektetett éves tőkevolumen (279,8 milliárd dollárra), ebből Kínában 126,6 milliárd dollárt fordítottak megújuló beruházásokra, ami rekordösszeg az ország gazdaságában. Az Egyesült Államokban ugyanakkor 6 százalékkal 40,5 milliárd dollárra csökkent a megújulókba áramló tőke 2017-ben.

Nehezíti az átállást és fékezi a megújulók további térnyerését az energiamixben, hogy a már létező erőművek nagy része fosszilis energiahordozókkal működik, a megújuló energiák – a biomasszás erőműveket is beleértve – csak 12,1 százalékkal részesülnek az energiatermelésből. Igaz, ez is nagy haladás, mert egy évtizede arányuk csak 5,2 százalék volt.

A három említett intézet közös jelentése azt állítja, hogy csak 2017 folyamán 15 százalékkal csökkent a napenergiás eszközökkel termelt energia költsége, amely így már csak 86 dollár (21 650) megawattóránként.

(Reuters)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo