2017-ben rekordmértékben telepítettek napenergiás eszközöket. A napenergia térnyerését az energiamixben elsősorban a kínai projektek segítették, az ázsiai országban 157 gigawattnyi (GW) kapacitást hoztak létre – derült ki az ENSZ Környezetvédelmi Programja (U.N. Environment), az ehhez tartozó Frankfurst School-UNEP Collaborating Centre és a Bloomberg New Energy Finance közös elemzéséből. A beruházások a következőképp oszlottak meg:
- Megújuló energia (nap-, szél-, geotermális energia, bioüzemanyag): 157 GW
- Ebből napenergia: 98 W
- Fosszilis: 70 GW
2017-ben 2 százalékkal nőtt a megújulókba fektetett éves tőkevolumen (279,8 milliárd dollárra), ebből Kínában 126,6 milliárd dollárt fordítottak megújuló beruházásokra, ami rekordösszeg az ország gazdaságában. Az Egyesült Államokban ugyanakkor 6 százalékkal 40,5 milliárd dollárra csökkent a megújulókba áramló tőke 2017-ben.
Nehezíti az átállást és fékezi a megújulók további térnyerését az energiamixben, hogy a már létező erőművek nagy része fosszilis energiahordozókkal működik, a megújuló energiák – a biomasszás erőműveket is beleértve – csak 12,1 százalékkal részesülnek az energiatermelésből. Igaz, ez is nagy haladás, mert egy évtizede arányuk csak 5,2 százalék volt.
A három említett intézet közös jelentése azt állítja, hogy csak 2017 folyamán 15 százalékkal csökkent a napenergiás eszközökkel termelt energia költsége, amely így már csak 86 dollár (21 650) megawattóránként.
(Reuters)