Rendszeressé válhat New Yorkban az árvíz

Az emelkedő tengerszintnek és a globális felmelegedés miatt erősödő hurrikánok következményeként a metropolis lakói gyakrabban számíthatnak árvízre a város partszakaszainál.

A „nagy almát” kétféle esős természeti katasztrófa is sújtja: a hurrikán és a trópusi vihar, ami némileg enyhébb esemény, de még az enyhébb viharok esetén is 2,8 méteres vízszintemelkedéssel járhat az ún. vihardagály jelenség, amikor a szél a partoknak szorítja a tengervizet. Amikor a Mathew hurrikánt követő, Hermina névre hallgató „poszttrópusi vihar” elérkezett New Yorkba idén szeptemberben, a város közlekedési hatósága (MTA) kénytelen volt homokzsákokkal és furnérlemezekkel eltorlaszolni a víz útját, hogy visszatartsa az áradást.

Nem sci-fi, hogy ellep minket a tenger
A tengerek mentén elhelyezkedő országok egyre gyakrabban néznek szembe azzal, hogy part menti városaik utcáit elárasztják el a hullámok. Az USA-ból drámai adatok érkeznek a tengerszint emelkedéséről.
A 8,5 millió lakosú metropolis életében utoljára a Sandy hurrikán okozott leállást 2012-ben, arról nem is beszélve, hogy az egész keleti parton elmosott dűnéket, tovább folytatva a partszakasz erózióját. A Sandy 120 ember halálát okozta, és 70 milliárd dolláros kárt tett az ingatlanokban. Egy új tanulmány szerint azonban a jövőben erre gyakrabban kell számítani: New Yorkban háromszor – vagy szélsőséges esetben akár tizenhétszer – gyakoribbá válhat a hurrikánok okozta áradás, mint amilyen sűrűn manapság van részük ebben a város lakóinak. Ha a klíma olyan marad, mint amilyen ma, akkor csak 400 évente fordulhat elő egy-egy újabb, Sandyhez fogható természeti katasztrófa, de ha a hőmérséklet tovább emelkedik, a mind gyakoribbá váló viharok miatt húszévente fog egy-egy Sandyhez hasonló vihar lecsapni a partokra.

Ez nem hangzik túl súlyosnak, de a Rutgers és a Princeton Egyetemek kutatóit tömörítő tudóscsoport arra a következtetésre jutott, hogy kutatásuk igenis vészjósló távlatokat jelez. A 2,8 méternél kisebb vízszintemelkedés is éppen elég kárt tud okozni. Elárasztja a metróalagutat, a lakóházak földszintjeit, elzár utcákat.

Sokban voltak a szuperviharok az autósoknak
Minden eddiginél több autó rongálódott meg idén a nyári szuperviharokban, percek alatt keletkeztek százezres nagyságrendű károk, jelentős részük szabadban álló vagy éppen úton lévő járművekben. A káresemények összegzése során kiderült, az autóikkal mostohábban bánnak a magyarok, mint az ingatlanokkal, ugyanis míg az utóbbiak közel 80 százalékára van biztosítás, a forgalomban lévő autóknak alig több mint egyharmadára kötöttek teljes körű védelmet nyújtó cascót.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo