- filos az olajpálmafák ültetése a tőzeglápokon és a karbonban gazdag talajokon, mert ezek is fontos üvegházgáz-megkötő ökoszisztémák, nemcsak az erdőségek,
- íz ültetvények üzemeltetői kötelesek erdőtüzmegelőzési stratégiákat kidolgozni,
- csökkenteniük kell az üzleti tevékenységükkel járó üvegházgázemissziót,
- tisztességes béreket kell fizetniük a munkásoknak,
- vállalniuk kell, hogy egyáltalán nem irtanak erdőket.
Csakhogy az új kritériumrendszernek nincs kötelező jellege a tagság számára. Az iparági szereplők attól tartanak, hogy ezzel kétsávos (ön)szabályozási rendszer jön létre, magyarán a kisebb cégek nem tudják majd megengedni maguknak, hogy egy rakás új szabályt is betartó alvállalkozókkal dolgoztassanak drágábban, míg a gazdagabb világmárkák készek lesznek ilyen áldozatot vállalni. Mit sem ér… 2018-ban a Queensland Egyetem kutatói az indonéziai Borneóban kutatták, hogy a RSPO égisze alá vont valamint az általa nem minősített ültetvényeken vajon eltérőek-e a gazdasági, ökológiai és társadalmi viszonyok. A kutatók arra jutottak, hogy alapvetően nem. „Azt hittem, hogy találunk pozitív trendeket, de meglepett, hogy semmit sem találtunk”, mondta a kutatás irányítója, Courtney Morgans.
- 2009 és 2014 között az orangután-populáció ugyanolyan arányban csökkent az RSPO által minősített ültetvényeken, mint az RSPO felügyeletén kívüli ültetvényeken.
- Az erdőtüzek előfordulása ugyanolyan mértékben nőtt mindkét fajta ültetvényen.
- Mindkét típusú gazdasági terület esetében a szomszédos falvakban nőtt a szegények aránya a lakosságban és romlott az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés.
- Az RSPO minősítés ténye annyiban mutatkozott kedvezőbbnek, hogy az ilyen ültetvények közelében lassabban romlott(!) a hozzáférés az egészségügyi ellátáshoz.
Micsoda tragikus mondat: „lassabban romlott”. Ezek a szörnyű konklúziók erősen megkérdőjelezik a RSPO erejét és kompetenciáját. „Semmilyen jelentős bizonyítékot nem találtunk arra nézvést, hogy a RSPO jobban tudja a kitűzött célokat, mint egy nem minősített ültetvény”, tette hozzá Morgan, aki szerint nem segít a helyzet javításában, hogy az RSPO túl általános kritériumokat fogalmaz meg a cégek felé és nem bünteti a vétkező vállalatokat. Az RSPO az ausztrál kutatók összegzésére úgy reagált, hogy két másik jelentést idézett. Az egyik szerint az RSPO minősítés 33 százalékkal csökkentette az erdőirtást 2001 és 2015 között, egy másik tanulmány szerint pedig az erdőtűz-pontok körülbelül 75-66 százalékkal ritkábbak a minősített ültetvényeken. Azt azonban az RSPO is elismerte, hogy a minősített és a nem minősített ültetvényeken egyaránt 2,2 százalékkal csökken az orángután-populáció évente. Vagyis tíz év alatt a populáció közel negyede (22 százalék) hal ki élőhelye elvesztése miatt! (Sustainable Brands, World Resource Institute, The Guardian, POIG, SPOM, RSPO)